| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP > Dokumentacja BHP na budowie

Dokumentacja BHP na budowie

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej w prawie pojawiły się nowe zapisy, które dotyczyły zagadnień związanych z zakresem bezpieczeństwa pracy. Między innymi od tego czasu właściciele budów muszą posiadać informację o bioz – bezpieczeństwie i ochronie zdrowia, a także plan tych bezpieczeństwa i ochrony. Jak powinna wyglądać dokumentacja dotycząca BHP na budowie?

Prawo budowlane od 2003 roku określa konieczność posiadania informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu tegoż bezpieczeństwa i ochrony. Informację taką sporządza projektant, który tworzy projekt danego obiektu. W zależności od postępu prac, informacja bioz się zmienia – wówczas nanoszenia zmian do informacji bioz musi dopilnować kierownik budowy.

Informacja bioz – podstawowa dokumentacja BHP

Informacja bioz składa się zawsze z dwóch części – strony tytułowej, na której umieszcza się dane obiektu (jego nazwę i adres), dane inwestora (imię, nazwisko i adres) a także dane projektanta (takie same dane jak przy inwestorze) i części opisowej zawierającej informację o planowanym zakresie wszystkich robót oraz o tym, w jakiej kolejności będą one przebiegać. W części opisowej umieszcza się także wykazy już istniejących obiektów budowlanych stojących w pobliżu budowy oraz planowany sposób zagospodarowania terenu wokół przyszłego budynku – zwłaszcza jeśli elementy zagospodarowania terenu mogą stwarzać zagrożenie dla pracujących na budowie robotników. Ważne aby w informacji bioz znalazły się również dane dotyczące środków technicznych i sposobów organizacji pracy, które pozwolą na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji i umożliwią szybką ewakuację wszystkich osób znajdujących się na placu budowy.

Plan bioz – drugi element podstawowej dokumentacji BHP

Drugim elementem podstawowej dokumentacji BHP na budowie jest plan bioz. Musimy go sporządzić jeśli w trakcie trwania robót budowlanych wykonywane będą czynności zagrażające bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu ludzi na przykład podczas prac na wysokościach lub prac, które mogą skutkować przysypaniem ziemią albo utopieniem się pracowników a także jeśli na budowie konieczne będzie wykorzystanie substancji chemicznych mogących uszkodzi zdrowie ludzkie i substancji wytwarzających promieniowanie jonizujące oraz jeśli roboty odbywają się w pobliżu linii wysokiego napięcia lub działających linii komunikacyjnych. Sporządzenie planu bioz jest konieczne także w sytuacji, gdy działania budowlane wymagają użycia materiałów wybuchowych albo montażu/demontażu ciężkich elementów prefabrykowanych. Tak jak informacja bioz, plan bioz składa się ze strony tytułowej i części opisowej, tylko w planie umieszcza się dodatkowo część rysunkową zawierającą kopię projektu zagospodarowania działki z naniesionymi na niej obiektami umożliwiającymi szybką pomoc pracownikom.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »