| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Budowa i remont > Budowa > BHP > Ochrona słuchu przed hałasem

Ochrona słuchu przed hałasem

Ochrona słuchu przed hałasem w różnego rodzaju halach przemysłowych jest bardzo ważna ze względu na bardzo duże natężenie hałasu w takich miejscach. Częste przebywanie w intensywnym hałasie negatywnie wpływa na narządy słuchu, czasem może je nawet trwale uszkadzać. Jak chronić słuch przed hałasem na budowie?

Wysoki poziom hałasu oddziałującego na nasz organizm przez dłuższy czas ma negatywny wpływ nie tylko na narząd słuchu, lecz także na inne narządy wewnętrzne. Dobra ochrona przed hałasem na budowie ma więc bardzo duże znaczenie. W związku z tym często wykorzystuje się ochronniki słuchu dopasowane indywidualnie do uszu każdego pracownika.

Wpływ hałasu na słuch

Hałas w znacznym natężeniu może wywołać upośledzenie sprawności słuchu – potrzebujemy coraz wyższych dźwięków żeby móc je usłyszeć – i uszkodzenie struktur anatomicznych narządu słuchu. Co istotne, w przypadku upośledzenia sprawności słuchu możemy mieć do czynienia z upośledzeniem odwracalnym – po pewnym czasie będziemy słyszeć normalnie lub z upośledzeniem trwałym – słuch nigdy nie wróci do dawnej sprawności, usłyszymy tylko wysokie dźwięki, które ludziom bez problemów ze słuchem wydają się na przykład krzykiem. Bardzo często dochodzi do trwałego ubytku słuchu typu ślimakowego – ten typ uszkodzenia uznawany jest za inwalidztwo, gdyż nie da się go rehabilitować aby chociaż trochę poprawić jakość słyszenia.

Ochronniki słuchu

Bardzo dobrym rozwiązaniem pozwalającym na ochronę narządów słuchu osób pracujących stale w miejscach o wysokim natężeniu hałasu są ochronniki słuchu. Nowoczesne ochronniki słuchu mają niewielkie wymiary i dopasowuje się je indywidualnie do każdego z pracowników – pobiera się wycisk ucha po badaniu laryngologicznym i audiometrycznym. Ze względu na takie dopasowanie ochronniki słuchu pozwalają na uzyskanie dużej szczelności przewodu słuchowego, a co za tym idzie, ograniczają zawodowe choroby słuchu. Badania dowodzą, że regularne użytkowanie ochronników słuchu zwiększa wydajność pracy – pracowników nie rozprasza ciągły hałas. Dopasowane ochronniki słuchu posiadają niezbędne certyfikaty i są przebadane w laboratoriach Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Dzięki temu pracodawcy i pracownicy mają pewność, że posiadają oryginalne ochronniki, które rzeczywiście bardzo dobrze chronią słuch.

Branże, w których wykorzystywane są ochronniki

Ochronniki słuchu sprawdzają się przede wszystkim w różnego rodzaju przemysłach, na przykład chemicznym, ceramicznym, szklanym, metalowym, drukarskim, papierniczym czy spożywczym – wszędzie tam, gdzie pracownicy narażeni są na ciągły huk maszyn.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Krawczyk

Szef Departamentu Korporacyjnego Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy. Jest adwokatem z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, zdobytym w renomowanych kancelariach prawnych w Polsce i za granicą. Jej doświadczenie w zakresie prawa pracy obejmuje doradztwo w zakresie m.in. czasu pracy, zwolnień grupowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy (z zachowaniem okresu wypowiedzenia i w trybie dyscyplinarnym), zakazów konkurencji, nawiązywania stosunku pracy z menedżerami zarządzającymi, obowiązków pracodawcy i pracowników, rodzicielstwa, chorób pracowników oraz sporów przed sądami pracy. Doradza jako ekspert z zakresu prawa pracy w procesach restrukturyzacji spółek i reorganizacji grup kapitałowych. Do jej klientów należą renomowane firmy i grupy kapitałowe z sektorów produkcyjnego, handlu detalicznego, wydawniczego, IT i usługowego. Często wyjaśnia sposób stosowania poszczególnych regulacji z zakresu prawa pracy na łamach prasy i w mediach. Specjalizuje się również w procesach przeprowadzania inwestycji, tworzenia joint venture, w transakcjach fuzji i przejęć oraz reorganizacji spółek. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu w Poznaniu, Europeistyki na tym samym wydziale ze specjalizacją prawo Unii Europejskiej oraz Wydziału Prawa i Nauk o Państwie na Uniwersytecie w Bonn, gdzie uzyskała tytuł magistra prawa porównawczego. Odbyła staż w Komisji Europejskiej w Brukseli w Dyrektoriacie Generalnym Rynku Wewnętrznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK