| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Zainstaluj LPG > Artykuły > Instalacja LPG niszczy silnik?

Instalacja LPG niszczy silnik?

Rynek motoryzacyjny jest pełen mitów. Wśród nich jednym z najbardziej rozpowszechnianych jest niszczycielski wpływ instalacji LPG na silniki spalinowe. Zobacz dlaczego nie warto obawiać się instalacji LPG.

Powszechnie powielana teza o niszczycielskim wpływie gazu LPG na kondycję silnika spalinowego jest skutecznie podtrzymywana, chociaż nie ma przełożenia w faktach. Postaramy się wytłumaczyć skąd się biorą takie opinie i dlaczego nie warto się pod nimi podpisywać.

Zobacz też: Jak dbać o instalację LPG?

Instalacja gazu LPG: gaz podnosi temperaturę spalania?

Opinie o negatywnym wpływie instalacji gazu LPG na poszczególne elementy silnika mają swoje źródło w przekonaniu, że spalaniu gazu LPG towarzyszy wytworzenie się wysokiej temperatury spalania (wyższej niż w przypadku spalania benzyny). Zjawisko to ma się bezpośrednio przekładać na wypalanie gniazd zaworowych i przegrzewaniu głowicy silnika. Czy to prawda? Tylko częściowo, choć tak naprawdę winę za zjawisko upatrywać należy w nieprawidłowym montażu bądź regulacji instalacji LPG. Zarówno bowiem proces spalania propanu-butanu, jak i benzyny oznacza wyzwolenie takiej samej ilości ciepła.

Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku

Instalacja gazu LPG : zubożenie mieszanki to problem także zasilania benzynowego

Faktycznie, istnieje pewne ryzyko, że temperatura spalaniu mieszanki paliwowo-powietrznej będzie towarzyszyć wytworzenie się wyższej temperatury. Wynika to jednak nie z rodzaju zasilania paliwa zasilającego silnik, a ze składu samej mieszanki. Jeśli jest ona zbyt uboga, czyli gdy zawiera ona zbyt dużo tlenu, to w trakcie jej spalania wydziela się dużo więcej ciepła, co może powodować wyższe obciążenie termiczne poszczególnych podzespołów motoru.

Zjawisko zubożenia mieszanki paliwowej może się zdarzyć zarówno w przypadku zasilania benzyną, jak i gazem LPG. Aby temu zapobiec należy wyposażyć auto w nowocześniejszą instalację. Niedoskonałość układów pierwszego typu polega na tym, że dobranie precyzyjnej dawki gazu i stworzenie na jej podstawie właściwej mieszaniny jest praktycznie niemożliwe. W teorii sytuacja taka w perspektywie wieloletniej eksploatacji może tworzyć potencjalne zagrożenie dla trwałości jednostki napędowej.

Zobacz też: Czy instalacja LPG pogarsza osiągi samochodu?

Kalibracja instalacji LPG: rozwiązanie problemu

Kluczem do sukcesu jest również właściwa kalibracja elektronicznego sterownika. Wykwalifikowany gazownik powinien prawidłowo ustawić wszystkie parametry pracy instalacji LPG, sprawdzić sposób w jaki funkcjonują kluczowe jej układy i dopełnić realizacji niezbędnych procedur związanych z jej montażem. Przy prawidłowo zamontowanej i skonfigurowanej instalacji gazu LPG nie powinny wystąpić żadne problemy z silnikiem. Dlatego warto powierzyć to zdania dobrej, autoryzowanej stacji obsługi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »