REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Awarie instalacji LPG: co może się zepsuć?

Usterki instalacji LPG dotyczą najczęściej zużycia się jej części eksploatacyjnych, a koszt ich wymiany nie jest bardzo wysoki.
Usterki instalacji LPG dotyczą najczęściej zużycia się jej części eksploatacyjnych, a koszt ich wymiany nie jest bardzo wysoki.

REKLAMA

REKLAMA

Stała eksploatacja auta z wykorzystaniem instalacji LPG powoduje, że poszczególne jej elementy mogą po prostu ulec zużyciu. Zobacz co najczęściej psuje się w instalacji LPG.

Usterki instalacji LPG dotyczą najczęściej zużycia się jej części eksploatacyjnych, a koszt ich wymiany nie jest bardzo wysoki. Gorzej sprawy się mają w kontekście awarii spowodowanych niewłaściwym montażem instalacji. Znacząco rosną wtedy koszty i problemy związane z próbą wyeliminowania jej mankamentów. Zobaczcie zestaw typowych problemów z LPG.

REKLAMA

Problemy z instalacją gazu LPG : po przełączeniu na benzynę, silnik gaśnie

Jednym z typowych problemów na jakie uskarżają się właściciele aut z instalacją LPG jest wyłączanie się silnika w trakcie przełączania jego zasilnia z gazu LPG na benzynę. Przyczyna tego zjawiska leży w nieprawidłowym montażu układu. Błąd spowodowany jest tym, że gazownik ustalił jako normę warunki spalania dla LPG takie same jak dla benzyny, które jednak znacząco różnią się od siebie. Ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą w warsztacie i zaraz po dostrzeżeniu pierwszych objawów problemu, oddać auto do specjalisty. Pomoże to zaoszczędzić zbędnych nerwów i w przyszłości niepotrzebnych kosztów.

Zobacz też: Montaż instalacji gazowej krok po kroku

Problemy z instalacją gazu LPG : szarpanie silnika

REKLAMA

Problemy z szarpiącym w trakcie jazdy silnikiem, bądź jego nierówna praca, najczęściej związane są z uszkodzeniem jednego z podzespołów wykonawczych (reduktor lub wtryskiwacz). Wykonanie komputerowej diagnostyki systemu wraz z jazdą testową, pod czujnym okiem montera powinno ujawnić przyczynę występowania problemu. Objawem obu usterek będzie zwiększone zużycie paliwa i spadek mocy silnika.

Wykonanie komputerowej diagnostyki systemu, powinno wskazać wadliwy sensor. Usterki układu zasilania gazem LPG mogą być także spowodowane zatkanym filtrem gazu lub powietrza. Objawem obu usterek będzie zwiększone zużycie paliwa i spadek mocy silnika. W przypadku niesprawnego filtra powietrza mogą dodatkowo pojawić się charakterystyczne strzały w kolektorze dolotowym. Zużyciu filtra gazu będą towarzyszyć trudności z odpaleniem jednostki napędowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemy z instalacją gazu LPG : problemy z reduktorem

Oznaki słabości bardzo często wykazuje też reduktor. Pierwszym zasadniczym problemem świadczącym o usterce reduktora może świadczyć częste przełączanie się instalacji z LPG na benzynę zwłaszcza podczas przyśpieszania. Reduktor, popularnie zwany też parownikiem, nie jest w stanie dostarczyć do układu odpowiedniej ilości gazu (utrzymać zadane ciśnienie), spadki ciśnienia sterownik LPG odczytuje jako brak gazu w zbiorniku i przełącza samochód na zasilanie benzynowe. Drugim problemem dotyczącym niewłaściwej pracy reduktora jest spadek jego wydajności cieplnej. Reduktor podczas wytężonej pracy nie jest w stanie podgrzać rozprężonego gazu do nominalnej temperatury pracy, co może skutkować zwiększoną konsumpcją paliwa gazowego. W obu przypadkach reduktor można zregenerować lub wymienić na nowy. 

Zobacz też: LPG zabójcze dla silnika? Bzdura!

Porządna instalacja gazu LPG wymaga renomowanego warsztatu

Warto pamiętać o tym, że instalacja LPG, nawet najlepsza, jak każda rzecz ulega naturalnemu zużyciu. Ewentualne usterki nie powinny jednak przerażać, bowiem w Polsce nie brakuje zakładów zajmujących się ich serwisowaniem. Jeśli poszukujemy rozwiązania problemu związanego z instalacją gazu LPG, warto zwrócić uwagę na serwisy autoryzowane przez producenta instalacji LPG. Dla przykładu firma AC S.A. stworzyła na terenie całego kraju sieć Autoryzowanych Serwisów STAG. W każdym z nich właściciel instalacji sygnowanej logo marki STAG może uzyskać fachową pomoc zarówno w zakresie napraw gwarancyjnych w ramach ogólnopolskiej gwarancji, jak i pogwarancyjnych. Szeroki dostęp do usług jest ogromnym udogodnieniem dla klienta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA