REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Innowacyjne pomysły Forda w zakresie transportu miejskiego

Carr-E
Carr-E
Ford

REKLAMA

REKLAMA

Ford zorganizował konkurs, który wyłonić ma najciekawsze środki miejskiego transportu. Wśród urządzeń zakwalifikowanych do finału tego konkursu znalazł się m.in. jednoosobowy pojazd, umieszczany we wnęce na koło na zapasowe w aucie. Jakie inne maszyny zaprezentowali finaliści tego plebiscytu Last Mile Mobility Challenge?

Innowacyjny jednoosobowy pojazd, umieszczany we wnęce na koło zapasowe, to jedno z rozwiązań zakwalifikowanych do finału konkursu organizowanego przez firmę Ford, którego celem jest opracowanie miejskich środków transportu pozwalających wygodnie pokonać ostatni etap dojazdu np. do biura.

REKLAMA

Carr-E - jednoosobowy, elektryczny pojazd

Carr-E to jednoosobowy pojazd, którego konstruktorem jest Kilian Vas, inżynier na co dzień pracujący w oddziale Forda w Kolonii. Rozwiązanie to było jednym z 633 pomysłów nadesłanych przez pracowników koncernu Ford w ramach konkursu „Last Mile Mobility Challenge”, którego głównym założeniem była budowa elektrycznych pojazdów wspomagających mobilność na miejskich ulicach, wszędzie tam, gdzie ruchu samochodowy jest zakazany lub dojazd autem jest znacznie utrudniony. W zamyśle urządzenia takie mają pomagać podróżnym w pokonaniu ostatnich kilometrów ich dojazdu np. do pracy, już po wyjściu z samochodu.

Zobacz też: Suzuki wyśle pojazd na Księżyc

REKLAMA

Carr-E przystosowany jest do transportu osób lub bagażu o wadze nieprzekraczającej 120 kg. Pojazd oferuje przy tym zasięg 22 kilometrów i może poruszać się z maksymalną prędkością wynoszącą 18 km/h. Carr-E został wytypowany do finału konkursu, gdzie rywalizować będzie z takimi rozwiązaniami, jak TriCiti, czyli składany, elektryczny trycykl, który można w prosty sposób przekształcić w wózek sklepowy, magazynowy lub golfowy, oraz koncepcyjny wózek inwalidzki eChair, który potrafi samodzielnie zapakować się do bagażnika samochodu.

„Aby móc zaproponować naprawdę innowacyjne rozwiązania transportowe, musimy – do pewnego stopnia – na nowo odkryć koło”, przekonuje Vas. „Pracując na koncepcją Carr-E, inspirowałem się podejściem firmy Ford, która nie chce ograniczać się jedynie do produkcji samochodów, ale stara się także oferować indywidualne rozwiązania transportowe. Miałem również na uwadze gwałtowny rozwój naszych metropolii i związane z tym coraz poważniejsze utrudnienia w komunikacji. Moim głównym celem było stworzenie pojazdu, który ułatwiałby poruszanie się w gąszczu miejskich ulic i jednocześnie dawał dużą frajdę z użytkowania”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podczas tworzenia projektu Carr-E, Vas’a wspomagał jego współpracownik Daniel Hari oraz kierownik zespołu Dr Uwe Wagner. Ponadto konstruktor otrzymał również wsparcie od projektantów z firmy Ford of Europe oraz specjalistów ds. pojazdów koncepcyjnych z politechniki w Akwizgranie. Czterokołowy pojazd zaprojektowano jako uzupełnienie tradycyjnego samochodu. Ma on pomagać kierowcy w pokonaniu ostatniego etapu podróży, między parkingiem a ostatecznym celem dojazdu.

Zobacz też: Wyścigi z własnymi klonami

Co więcej, Carr-E może być również wykorzystywany do transportu ciężkich ładunków. Obciążone urządzenie będzie automatycznie podążało za użytkownikiem, który ma przy sobie elektroniczny nadajnik.

TriCiti - składany, elektryczny trycykl

TriCiti został zaprojektowany przez Jamesa Neugebauera, Torstena Gerhardta oraz Roberta Spahla, którzy na co dzień pracują w dziale projektowania samochodów, Ford of Europe. Urządzenie to może pełnić funkcję pojazdu osobowego lub użytkowego, wspomagającego transport ładunków, takich jak reklamówki z zakupami czy torby ze sprzętem do gry w golfa. Dzięki składanej konstrukcji pojazd można z powodzeniem przewozić środkami komunikacji miejskiej, bądź przechowywać na co dzień w bagażniku samochodu. TriCiti oferuje zasięg do 30 kilometrów oraz może się poruszać z maksymalną prędkością 20 km/h.

eChair - koncepcyjny wózek inwalidzki

REKLAMA

eChair, skonstruowany przez Gunthera Cuypersa, Robina Celisa oraz Davida Longina, inżynierów z belgijskiego oddziału Forda, Lommel Proving Grounds, to lekki elektryczny wózek inwalidzki, który posiada funkcję automatycznego załadunku i wyładunku z bagażnika samochodu, co znacznie poprawia komfort życia i poziom mobilności osób niepełnosprawnych.

„Serca naszych inżynierów przepełnione są teraz tym samym duchem innowacji i rewolucji, co serce Henry’ego Forda w czasach, gdy rewolucjonizował nasz sposób podróżowania i przemieszczania się’, wyjaśnia Walter Pijls, kierownik działu Innovation Management for Mobility, Ford of Europe. „Indywidulane urządzenia wspomagające umożliwiają sprawne i szybkie pokonanie ostatnich kilometrów podróży oraz ułatwiają transport ciężkiego bagażu”

Zobacz też: Toyota, BMW i Allianz będą rozwijać sztuczną inteligencję dla aut autonomicznych

Według szacunków, wzrost stopnia innowacyjności w firmie Ford, mierzony liczbą oświadczeń określających przedmiot zgłoszenia wynalazków, osiągnie w 2016 roku rekordową wartość, przewyższając zeszłoroczny wynik 6000 zgłoszeń. Liczba innowacji i wynalazków indywidualnie zgłaszanych przez pracowników firmy Ford również osiągnęła rekordowo wysoki poziom, od uruchomienia programu w 2015 roku, bowiem swoje pomysły zgłosiło już ponad 3500 początkujących wynalazców.

Źródło: materiały prasowe Ford

TriCiti
Ford
eChair
Ford
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA