REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW, Intel i Mobileye przyspieszą produkcję autnomicznych pojazdów

autonomiczne samochody
autonomiczne samochody
www.bmw.com

REKLAMA

REKLAMA

Autonomiczne pojazdy powinny się pojawić na drogach szybciej niż jest to przewidywane. Kooperacja firm mogą w tym pomóc. Intel, BMW i Mobileye łączą swe siły by przyspieszyć produkcję autonomicznych samochodów.

Grupa BMW, Intel i Mobileye łączą siły, aby urzeczywistnić koncepcję pojazdów samojezdnych i przyszłościowych rozwiązań mobilnych. Współpraca trzech liderów z branży motoryzacji, technologii i rozpoznawania obrazu oraz uczenia maszynowego ma zaowocować wprowadzeniem rozwiązań dla zaawansowanego, w pełni zautomatyzowanego systemu wspomagania jazdy do produkcji seryjnej do roku 2021.

REKLAMA

REKLAMA

Zautomatyzowany system wspomagania jazdy może w przyszłości zmienić życie poszczególnych ludzi i całych społeczeństw na lepsze. Jednak droga do całkowicie autonomicznego świata jest zawiła, a do jej przebycia potrzebne będą rozwiązania kompleksowe, integrujące inteligentne działania w całej sieci, od zamków w drzwiach po centrum danych. Firmy chcące dostarczać usługi transportowe na miarę przyszłości muszą nauczyć się korzystać z nowoczesnych technologii, nawiązać współpracę z nowymi partnerami oraz przygotować się na przełomowe szanse i możliwości.

Wraz z firmami Intel i Mobileye, Grupa BMW zamierza opracować niezbędne rozwiązania i innowacyjne systemy umożliwiające zaawansowane, w pełni zautomatyzowane wspomaganie jazdy, i wprowadzić je do produkcji seryjnej do roku 2021. Model BMW iNEXT stanie się podstawą strategii Grupy BMW związanej z autonomicznym prowadzeniem pojazdów i wyznaczy kierunek dla flot w pełni autonomicznych pojazdów poruszających się nie tylko po autostradach, lecz także w środowiskach miejskich w celu wprowadzenia zautomatyzowanych rozwiązań ridesharingowych.

REKLAMA

Grupa BMW, Intel i Mobileye nie mają wątpliwości, że zautomatyzowane systemy wspomagania jazdy uczynią podróżowanie bezpieczniejszym i prostszym. Celem współpracy jest opracowanie rozwiązań, które sprostają wyzwaniom przyszłości i pozwolą kierowcom nie tylko na zdjęcie dłoni z kierownicy, lecz także na osiągnięcie tzw. trybu „eyes off” (poziom 3) i wreszcie „mind off” (poziom 4). Dzięki temu kierowca będzie mógł przeznaczyć czas spędzany w samochodzie na wypoczynek lub pracę. Taki poziom autonomii może pozwolić na osiągnięcie przez pojazd na poziomie technicznym ostatniego etapu, czyli podróżowania w trybie „driver off” (poziom 5), bez udziału kierującego nim człowieka. Umożliwi to stworzenie samojezdnych flot przed rokiem 2021 i wprowadzenie całkowicie nowych modeli biznesowych w połączonym, mobilnym świecie.

1 lipca 2016 r. trzej partnerzy spotkali się w siedzibie głównej Grupy BMW w Monachium, aby zadeklarować swoje wsparcie dla standardu branżowego i otwartej platformy systemów wspomagania jazdy. Wspólna platforma pozwoli na zautomatyzowaną jazdę na poziomach od 3 do 5 i zostanie udostępniona różnym sprzedawcom samochodów oraz przedstawicielom innych branż chcącym skorzystać z dobrodziejstw autonomicznych pojazdów i głębokiego uczenia maszynowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firmy ustaliły, jakie wyniki i cele mają osiągnąć, aby produkować całkowicie autonomiczne samochody oparte na wspólnej architekturze. W niedługim czasie partnerzy zaprezentują autonomiczną jazdę testową w wykonaniu prototypu technologii HAD (highly automated driving). W roku 2017 platforma zostanie wykorzystana we flotach wykonujących rozszerzone autonomiczne jazdy próbne.

„Dzisiejszy dzień jest momentem przełomowym dla branży motoryzacyjnej – wkraczamy bowiem w świat nowej mobilności. Wspólnie z Grupą BMW i firmą Intel, Mobileye kładzie podwaliny pod technologię przyszłej mobilności, dzięki której w pełni zautomatyzowane wspomaganie jazdy stanie się faktem w ciągu najbliższych kilku lat”, powiedział profesor Amnon Shashua, współzałożyciel, Przewodniczący Zarządu i Dyrektor ds. Technologii Mobileye.

„Firma Mobileye z dumą dzieli się swoją wiedzą w zakresie wykrywania, lokalizacji i prowadzenia pojazdów, aby nasza współpraca mogła zaowocować opracowaniem w pełni autonomicznych samochodów. System kontroli wizyjnej oraz dotychczasowa funkcja analizy otoczenia pojazdu za pomocą jednej kamery, zostaną umieszczone na najnowszym układzie SoC (system-on-chip) Mobileye o nazwie EyeQ®5, a wspólnie opracowywane algorytmy fuzji danych na platformach obliczeniowych Intel. Ponadto stworzona przez Mobileye technologia Road Experience Management (REM) umożliwi precyzyjną lokalizację w czasie rzeczywistym i odpowiednio odwzoruje otoczenie pojazdu, zapewniając zasadnicze wsparcie dla jego autonomicznego prowadzenia”.

Intel wnosi do współpracy bogate portfolio technologii pozwalających na zasilanie i łączenie miliardów inteligentnych i połączonych urządzeń, w tym całych samochodów. Aby poradzić sobie z obciążeniem, jakich wymagają autonomiczne pojazdy w warunkach miejskich, Intel zapewnia moc obliczeniową procesorów od Intel® Atom™ do Intel® Xeon™ dostarczających łącznie do 100 teraflopów wydajnej energetycznie mocy bez konieczności przepisywania kodu.
„Wysoce autonomiczne samochody oraz wszystkie urządzenia, z którymi mają się one łączyć, będą wymagały potężnych i niezawodnych komputerów, dzięki którym będą wystarczająco inteligentne, by poruszać się w ruchu drogowym i unikać wypadków”, powiedział Brian Krzanich, Dyrektor Generalny firmy Intel. „Współpraca pomiędzy Grupą BMW a firmami Intel i Mobileye pomoże nam szybko odkryć nowe oblicza kierowania pojazdami. Nasz wkład to szeroka gama sprzętu służącego do obliczeń wewnątrz pojazdu i w chmurze, łączności, zapewnienia bezpieczeństwa oraz uczenia maszynowego, dzięki któremu efekt współpracy będzie rozwiązaniem prawdziwie kompleksowym”.

Grupa BMW dzięki swojej strategii Strategy Number ONE > NEXT osiągnęła pozycję lidera w branży mobilności indywidualnej klasy premium. To podejście zostanie urzeczywistnione wraz ze wprowadzeniem modelu BMW iNEXT w roku 2021, obwieszczając jednocześnie początek nowej ery mobilności.
„Grupa BMW dąży do osiągnięcia statusu lidera technologii. Współpraca z Intel i Mobileye podkreśla rolę strategii Strategy Number ONE > NEXT w kształtowaniu indywidualnej mobilności jutra”, stwierdził Harald Krüger, Prezes Zarządu BMW AG. „Po naszej inwestycji w technologię map wysokiej rozdzielczości HERE połączona wiedza specjalistyczna firm Intel i Mobileye oraz Grupy BMW stanie się kolejnym elementem, dzięki któremu w pełni zautomatyzowany system wspomagania jazdy będzie mógł znaleźć się na drogach. Zaprezentowaliśmy już inne przełomowe rozwiązania w ramach naszych konceptów VISION NEXT 100. Ten technologiczny skok pozwala nam zaoferować całkowicie nowy poziom czystej przyjemności z jazdy i jednocześnie zachować status pioniera nowych pomysłów dotyczących mobilności klasy premium”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

    Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

    Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

    Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

    AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

    AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

    Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

    Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

    REKLAMA

    Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

    Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

    Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

    W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

    Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

    Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

    Ten samochód jest wart 6,3 mln, ale... sztuk! On też był jednym z pionierów rynku SUV-ów

    Poprzednika zaprojektował sam Giorgetto Giugiaro. Twórcy Golfa II nie mieli zatem łatwego zadania. Historia pokazuje jednak, że wywiązali się z niego w stu procentach. Bo drugi etap ewolucji był ważnym elementem legendy kompaktowego Volkswagena.

    REKLAMA

    Nowe paliwo pojawi się w Polsce. Wielka zmiana na stacjach benzynowych od 1 maja

    Już 1 maja na polskich stacjach paliw pojawi się kolejna rewolucja. Z dystrybutorów zacznie płynąć nowe paliwo. Nowe, czyli tak właściwie to jakie? I czy ma to coś wspólnego np. z wycofywaniem się z E10? Sprawdźmy.

    Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

    To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

    REKLAMA