REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozważne korzystanie z telefonu w samochodzie: nowa akcja

Rozmowa telefoniczna podczas jazdy samochodem./ Fot. Fotolia
Rozmowa telefoniczna podczas jazdy samochodem./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy jest zabronione bowiem zwiększa ryzyko wypadku. Aby uzmysłowić to ryzyko kierowcom, zorganizowano specjalną akcję „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie! ostrzegającą o potencjalnych zagrożeniach wynikających z używania telefonu komórkowego w trakcie jazdy.

Rozmowa przez telefon w samochodzie

REKLAMA

„Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” – pod takim hasłem Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM S.A.) rozpoczyna kampanię edukacyjną dotyczącą rozważnego korzystania ze smartfonów podczas jazdy samochodem. Celem akcji jest zwiększenie świadomości kierowców w kwestii użytkowania telefonów komórkowych w sposób zgodny z przepisami Kodeksu Drogowego i minimalizujący niekorzystny wpływ skutków tej czynności na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Kampanię wspiera Małopolska Komenda Wojewódzka Policji.

REKLAMA

Jak wynika z przeprowadzonych badań*, czterech na pięciu kierowców, którzy spowodowali zagrożenie na drodze w wyniku korzystania z telefonu komórkowego podczas jazdy, nie zauważyło innego pojazdu. Ponad połowa z nich rozmawia przez telefon, trzymając słuchawkę w ręce. Natomiast co piąty kierowca, który spowodował niebezpieczną sytuację na drodze korzystając w tym czasie z telefonu, nie zauważył pieszego. 66 procent z nich pisze i odczytuje SMS-y kierując pojazdem.

Ponadto 6 na 10 kierowców uważa, że korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest niezgodne z przepisami Kodeksu Drogowego, tymczasem blisko 70 procent z nich rozmawia przez telefon trzymając słuchawkę w dłoni. Natomiast 8 na 10 kierowców uważa, że używanie telefonu podczas prowadzenia pojazdu jest niebezpieczne, przy czym ponad połowa z nich rozmawia w trakcie jazdy trzymając telefon w ręce, a co piąty pisze i odczytuje SMS-y.

Mandaty za rozmowę przez telefon w czasie jazdy

REKLAMA

Tymczasem statystyki Komendy Głównej Policji wskazują, iż z każdym rokiem wzrasta liczba wystawionych mandatów dla kierowców za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy. W 2013 roku za to wykroczenie ukaranych zostało prawie 90 tys. kierujących, a w okresie od stycznia do lipca tego roku aż 70 tys. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych za nieprawidłowe korzystanie z telefonu podczas prowadzenia pojazdu nie sprawia jednak, iż kierowcy rezygnują z tej czynności - jak pokazują badania*, zaledwie jeden procent kierowców przestało korzystać z telefonów komórkowych podczas jazdy po otrzymaniu za to mandatu.

– Przepisy Kodeksu Drogowego jednoznacznie wskazują, w jaki sposób nie wolno korzystać z telefonu podczas jazdy - mianowicie zakazują kierującemu pojazdem używania telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Można natomiast użytkować telefon prowadząc samochód wówczas, kiedy czynność ta nie wymaga trzymania telefonu w dłoni np. korzystając z nawigacji w telefonie, kiedy jest on umieszczony w specjalnym uchwycie, czy rozmawiając przy użyciu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego. W każdym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu ostrożności i rozsądku – mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że większość kierowców jest świadoma skutków nieprawidłowego użytkowania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Jednak ani ta wiedza, ani doświadczenie niebezpiecznych sytuacji na drodze, czy nawet otrzymanie mandatu nie powodują u kierowców zmiany niewłaściwych zachowań. Skłoniło nas to do podjęcia działań służących edukacji w zakresie rozważnego, zgodnego z przepisami Kodeksu Drogowego korzystania z telefonów w trakcie podróży samochodem – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Z myślą o kierowcach, pasażerach i osobach z ich otoczenia SAM S.A. przy współpracy z policją opracowała katalog porad, jak rozważnie korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem. Czytelnicy poradnika dowiedzą się, jakie zachowania dotyczące użytkowania telefonu zwiększą ich bezpieczeństwo, np. korzystanie z zestawu głośnomówiącego, czy trzymanie telefonu
w specjalnie przeznaczonym do tego uchwycie. Zdobędą również wiedzę, jakich zachowań powinni unikać np. pisania SMS-ów w trakcie jazdy, czy zakładania słuchawek z zestawu słuchawkowego na oboje uszu, co ogranicza możliwość usłyszenia tego, co dzieje się na drodze. Poradniki będą wręczane kierowcom przez funkcjonariuszy Policji Autostradowej podczas rutynowych kontroli pojazdów na A4 Katowice-Kraków.

– Dotychczas wszelkie akcje, które zwracały uwagę na użytkowanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, były kierowane przede wszystkim do kierowców. Kampania „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” jest dedykowana nie tylko im, ale też pasażerom, ponieważ ich zachowania również mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem – dodaje Rafał Czechowski.

Od dziś kierowcy podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków otrzymają na Placach Poboru Opłat ulotkę z wybranymi wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonu podczas podróży oraz jak włączyć się do akcji. Kampanii dedykowano również stronę internetową pod adresem: www.badzsmart.pl, na której internauci mogą zapoznać się z wynikami badań, poradami dla kierowców i pasażerów oraz ciekawymi informacjami dotyczącymi użytkowania telefonów podczas jazdy również w innych krajach.

Do akcji „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” można włączyć się odwiedzając oficjalny profil A4 Katowice-Kraków na Facebooku pod adresem www.facebook.com/A4KatowiceKrakow. Poprzez specjalnie uruchomioną aplikację konkursową internauci mogą zachęcać kierowców, aby z telefonów korzystali rozważnie, pisząc do nich krótką wiadomość. Autorzy najlepszych wiadomości zostaną nagrodzeni zestawem głośnomówiącym do samochodu oraz uchwytem na telefon.

Źródło: materiały prasowe SAM SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA