| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Wydarzenia > Nowe kary za jazdę autem po pijanemu

Nowe kary za jazdę autem po pijanemu

Rząd zapowiedział zaostrzenie kar dla kierowców prowadzących auta pod wpływem alkoholu. Jakie są założenia tego planu?

Odebranie prawa jazdy za jazdę po pijanemu

Kierowcy, który pierwszy raz prowadził w stanie nietrzeźwości, sąd ma obowiązkowo odbierać prawo jazdy na okres o 3 do 15 lat. Jeśli będzie prowadził nietrzeźwy po raz drugi – utraci prawo jazdy całkowicie.Pijany kierowca, który spowoduje wypadek śmiertelny lub osoba poszkodowana zostanie na trwałe kaleką – dożywotnio straci prawo jazdy. W każdym z tych przypadków sąd będzie mógł orzec podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Zobacz też: Jakie pojazdy można prowadzić pod wpływem alkoholu?

Kary pieniężne za jazdę po pijanemu

Sąd ma także obowiązkowo orzekać świadczenie pieniężne wysokości co najmniej 5 tys. zł wobec skazanego za jazdę w stanie nietrzeźwości po raz pierwszy i 10 tys. zł - wobec skazanego po raz drugi za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. W sytuacji spowodowania wypadku przez nietrzeźwego kierowcę, którego następstwem będzie śmierć innej osoby lub trwałe kalectwo, sąd ma orzekać nawiązkę w wysokości co najmniej 10 tys. zł. Prowadzenie pojazdu bez uprawnień, wcześniej utraconych, będzie przestępstwem.

Zobacz też: Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowcy - Polska i Europa

Blokada alkoholowa w samochodzie

Według nowych przepisów, kierowca skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, jeśli zechce uzyskać utracone uprawnienia, będzie musiał obowiązkowo wyposażyć samochód w blokadę alkoholową. Uniemożliwi ona włączenie silnika, gdy poziom alkoholu w powietrzu wydychanym przekroczy 0,1 mg alkoholu w 1 dm3. Posiadanie blokady będzie obowiązkowe przez 3 lata. Informacja o tym, że dany kierowca może prowadzić pojazd tylko z blokadą, będzie zamieszczana w jego prawie jazdy w formie kodu.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK