Lista motoryzacyjnych nowości, które będzie można podziwiać na 81. Salonie Samochodowym w Genewie ciągle się zmienia. Jej ostateczny kształt poznamy dopiero w dniu wystawy, kiedy to wszystkie tajemnice dotyczące premier zostaną ujawnione. Impreza potrwa od 1 do 13 marca. Pierwsze dwa dni, to czas przeznaczony wyłącznie dla dziennikarzy. Od 3 marca wystawa będzie otwarta dla wszystkich. Salon Samochodowy w Genewie jest jedną z najważniejszych imprez motoryzacyjnych w Europie.
Zobacz również: Fiat Freemont zadebiutuje w Genewie
reklama
reklama
W tym roku – podobnie jak w poprzednim – widoczny jest trend proekologiczny, który okazał się być trwałym kierunkiem rozwoju motoryzacji. Elektryczne silniki w swoich modelach zamontowało m.in.:
- Volvo w V60,
- Land Rover w Range Rover Sport,
- Toyota m.in. w IQ i Yarisie,
- BMW w Serii 1 Coupe,
- Porsche w wyścigowej hybrydzie 918 RSR i Panamerze S,
- Nissan w elektrycznym aucie koncepcyjnym Esflow,
- Opel w nowym modelu Ampera,
- Renault w elektrycznym Kangoo,
- Ford w Focusie i C-Maxie,
- Honda w nowym, elektrycznym EV
- Rolls-Royce w Phantomie.
Oczywiście nie wszystkie samochody będą napędzane wyłącznie elektrycznymi silnikami. W niektórych zastosowano napędy hybrydowe. Poniżej znajdują się dokładne informacje na temat każdego z wymienionych modeli.
Owocem współpracy Volvo ze szwedzkim dostawcą energii elektrycznej – Vattenfallem jest hybryda typu plug-in. W proekologicznym V60 – bo o nim mowa - zamontowano silnik diesla D5 o pojemności 2.4 litra, mocy 215 KM i momencie obrotowym 440 Nm. Jest on odpowiedzialny za napęd przedniej osi. Za napędzanie tylnych kół odpowiada drugi z zamontowanych silników – 70-konny elektryczny. Moc przekazywana jest na koła dzięki sześciostopniowej, automatycznej skrzyni biegów.
Wybór źródła napędu, którego dokonuje się za pomocą przycisku, zależy od kierowcy.
Dostępne są trzy tryby – Pure, Hybrid i Power. Zasięg samochodu w pierwszym trybie wynosi 51 kilometrów, gdyż do napędu auta służy wówczas jedynie silnik elektryczny. Opcja Hybrid, która załącza się automatycznie podczas uruchamiania samochodu, wydłuża zasięg do 1200 km i zapewnia średnie zużycie paliwa na poziomie 1,9 l/100 km (według producenta). Ostatni wariant to tryb Power, którego priorytetem są osiągi. Po włączeniu tego trybu do napędu hybrydowego V60 wykorzystywana jest pełna moc 285 KM (215 KM z diesla i 70 KM z silnika elektrycznego), co ma umożliwić osiągnięcie 100 km/h po upływie 6,9 sekundy. Dodatkowo nowe Volvo wyposażono w napęd na cztery koła, który można włączyć za pomocą przycisku z napisem AWD.