REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing pojazdów coraz chętniej wybierany przez firmy

Leasing to cały czas najchętniej wybierany przez firmy sposób zakupu maszyn, w tym pojazdów. fot. Fotolia
Leasing to cały czas najchętniej wybierany przez firmy sposób zakupu maszyn, w tym pojazdów. fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej decydując się na leasing pojazdów niż ich zakup. Decyduje o tym zarówno ich mały kapitał operacyjny, jak i możliwość rozłożenia kosztów w czasie.

Leasing w Polsce nadal rośnie w siłę

Z opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu danych z I półrocza wynika, że branża ma się dobrze. Coraz więcej firm korzysta lub ma zamiar skorzystać z tego sposobu pozyskania sprzętu. Nadal jednak pojawiają się głosy o ryzyku związanym z takimi transakcjami

REKLAMA

REKLAMA

Od początku 2015 roku do czerwca aż 67% pojazdów dla firm zostało sfinansowanych za pośrednictwem leasingu (w tym usługi car fleet management i rent a car). Popularność tej formy finansowania stale rośnie. Ponieważ polscy przedsiębiorcy zarabiają coraz więcej, zaczynają inwestować, by rozwijać swoje biznesy, więc prognozy rynkowe dla branży leasingowej także są optymistyczne.

Jednak wciąż nie brakuje przeciwników leasingu. Wśród najczęściej wymienianych obaw są surowe sankcje w przypadku zalegania ze spłatą rat i konieczność spłaty zobowiązań nawet
w przypadku utraty przedmiotu leasingu. Oczywiście zdarzają się czasem sytuacje, których nie można było przewidzieć. Istnieje jednak szereg rozwiązań, które w trudnej dla nas sytuacji może zaproponować nam firma leasingowa.

- Kiedy klient ma przejściowe kłopoty z terminowym realizowaniem czynszów leasingowych, każdorazowo może się zwrócić do Raiffeisen-Leasing z prośbą o zmianę harmonogramu rat lub odroczenie spłaty – mówi Piotr Warmuła, dyrektor sprzedaży ds. rynków strategicznych
w Raiffeisen-Leasing Polska.


Akceptacja wniosku o zmianę harmonogramu lub odroczenie przebiega podobnie, jak umowy leasingu – decyzję w tej sprawie podejmują upoważnione jednostki w firmie. Wiadomo,
że wniosek o obniżenie czynszów ma większą szansę na akceptację niż całkowite zawieszenie spłacania czynszów leasingu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Klient przechodzący kryzys finansowy może też zaproponować zmianę leasingobiorcy na nowy podmiot. Wówczas, jeżeli umowa leasingu była zawarta przed końcem roku 2012, jej okres trwania musi się zakończyć i dopiero wtedy podpisywana jest nowa umowa na wartość rynkową pojazdu. W niektórych przypadkach może to oznaczać znaczny wzrost ceny i tym samym utratę spłaconej już części kapitału. Wynika to z odgórnych wymogów ustawowych, dlatego leasingodawca nie może rozliczyć takiej zmiany w inny sposób. Odmienne zasady obowiązują w przypadku umów zawartych po 1 stycznia 2013r.: wtedy dokonuje się tylko zmiany podmiotowej umowy i tym samym klient nie traci wpłaconych czynszów leasingowych, a jego zobowiązania przejmuje nowy podmiot.


Co natomiast się dzieje, jeżeli „pożyczony” sprzęt ulegnie wypadkowi? Sposób postępowania w wypadku szkód jest zgodny z Ogólnymi Warunkami Umów Leasingu i jest niezależny od przedmiotu leasingu.

Przy szkodach całkowitych, takich jak kasacja lub  kradzież przedmiotu leasingu, umowa wygasa z końcem miesiąca, w którym leasingodawca otrzymał informację od ubezpieczyciela o zakwalifikowaniu szkody jako całkowitej bądź otrzymał notatkę policyjną o zaistniałej kradzieży. Po wygaśnięciu umowy klient nie otrzymuje kolejnych faktur. Po otrzymaniu odszkodowania leasingodawca rozlicza ostatecznie umowę z klientem.

Dodatkowym zabezpieczeniem, które minimalizuje ryzyko, że wartość odszkodowania przekroczy wysokość kapitału pozostałego do spłaty, jest ubezpieczenie GAP. Zabezpiecza ono przed ryzykiem straty finansowej w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej, pokrywając różnicę między wysokością odszkodowania ubezpieczeniowego, a zobowiązaniem kredytowym lub wartością fakturową na pożyczce samochodowej czy umowie leasingowej.

Często leasingodawca dysponuje siecią naprawczą, do której kieruje klientów. Klient skierowany do sieci serwisowej może skorzystać z preferencyjnych warunków naprawy uszkodzonego pojazdu, a dodatkowo firma leasingowa pokryje podatek VAT od wartości naprawy.

Leasingodawcy najczęściej zdają sobie sprawę z tego, że prowadzenie biznesu wiąże się z przejściowymi trudnościami. Warto dać się przekonać, że w każdej takiej sytuacji można znaleźć rozwiązanie zadowalające obie strony i zrezygnować z obaw związanych z różnorodnością form finansowania.

Źródło: materiały prasowe Raiffeisen-Leasing Polska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA