| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > PKN Orlen dokupi stacje w Czechach i w Niemczech?

PKN Orlen dokupi stacje w Czechach i w Niemczech?

PKN Orlen jest zadowolony z sytuacji na rynku niemieckim i nie ukrywa, że dopuszcza możliwość akwizycji stacji. Podobne działania rozważa w odniesieniu do rynku czeskiego.

"Zrobiliśmy już jedno wiercenie, w planach jest szczelinowanie. To, czy będziemy robić kolejne odwierty, będzie uzależnione od sytuacji na rynku" - powiedział Jędrzejczyk.

Spółka spodziewa się w tym roku średniorocznej marży downstream na poziomie nieco wyższym niż w 2014 roku.

"Marże w kwietniu, w dalszym ciągu są dobre. Marża downstream jeszcze wzrosła, wolumeny są wysokie" - powiedział wiceprezes.

"Korzystamy z dobrego otoczenia, ale jesteśmy realistami. Zmienność w obszarze rafinerii jest duża. Koncentrujemy się na realizacji strategii, kontynuujemy prace związane z rozwojem, by zdywersyfikować źródła wpływów operacyjnych i żeby w momencie słabszego okresu dla rafinerii rekompensować to wpływami z innych segmentów" - dodał.

Zobacz też: Więcej ekologicznych autobusów i tramwajów w miastach

Orlen zaproponował wypłatę za 2014 rok

Orlen zaproponował wypłatę za 2014 rok dywidendy na poziomie 705,72 mln zł, co daje 1,65 zł na akcję. 28 kwietnia akcjonariusze zdecydują o podziale zysku.

"Propozycja zarządu została pozytywnie oceniona przez radę nadzorczą. Sądząc po decyzji rady, decyzja walnego powinna być taka, jak propozycja zarządu" - powiedział prezes spółki Jacek Krawiec.

Przedstawiciele spółki poinformowali, że w przyszłym tygodniu zdecydują, czy grupa będzie korzystać z programu rabatowego na zakup gazu, ogłoszonego przez PGNiG.

PGNiG podało niedawno, że rozpocznie w maju tego roku program rabatowy "Uwolnienie Cen" dla klientów strategicznych. Program obejmie zakupy gazu od maja do grudnia 2015 r., nie dłużej niż do momentu ewentualnego zwolnienia PGNiG przez prezesa URE z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia. Klienci przystępujący do programu otrzymają rabat w stosunku do ceny taryfowej.

Grupa Orlenu kupuje 1,6-1,7 mld m sześc. gazu rocznie.

"Nastąpiła już zmiana taryfy o 7 proc., co pozytywnie wpłynie na nasze wyniki. W przyszłym tygodniu zdecydujemy, czy przystąpimy do programu rabatowego. Doprecyzowujemy szczegóły z PGNiG" - powiedział Jędrzejczyk.

Dodał, że w drugiej połowie roku Orlen będzie kontraktował dostawy gazu do elektrowni we Włocławku. Będzie ona zużywała ok. 500 mln m sześc. gazu. (PAP)

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka M. Kalisz

Aplikantka radcowska w kancelarii e|n|w|c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK