| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Porty nowym kanałem przemytu papierosów

Porty nowym kanałem przemytu papierosów

Według informacji Izby Celnej w Białymstoku przemytnicy papierosów coraz rzadziej korzystają z ciężarówek, a coraz częściej przemyt odbywa się drogą morską.

W 2014 r. Izba Celna w Białymstoku zajęła ponad 2,3 mln sztuk paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości 56 mln zł i było to mniej niż w 2013 r.

"Wynika to stąd, że z jednej strony mamy coraz bardziej szczelną granicę wyposażoną w sprzęt do kontroli (...) , ale również (sprawia to-PAP) stosowana przez nas restrykcyjna polityka kryminalna, bo restrykcje są spore, jeśli chodzi o te osoby, które trudnią się przemytem" - podkreśla dyrektor białostockiej Izby Celnej Mirosław Sienkiewicz.

Zobacz też: Test Fiat Freemont Blck Code 2.0 16V Multijet 170 KM aut.

Zatrzymano też tonę nielegalnego tytoniu i było to o 100 proc. więcej niż rok wcześniej. Celnicy wiążą to z tym, że być może oznacza to, że nasila się produkcja nielegalnych papierosów w innych miejscach.

Dyrektor Sienkiewicz mówi, że najczęściej nielegalne papierosy mają trafiać do Wielkiej Brytanii, bo tam na nich można najwięcej zarobić i to próbują wykorzystywać przemytnicy. Dodaje, że celnicy widzą większą aktywność zorganizowanych grup przestępczych zwłaszcza z krajów skandynawskich i nadbałtyckich, które do przemytu wyrobów tytoniowych wykorzystują porty. "Jesteśmy w stałym kontakcie z attache celnymi z innych państw, a ten kierunek działań przestępczych potwierdzają również Brytyjczycy.

Zobacz też: Test Citroen C1 1.0 VTI Airscape

"Mniej tych tirów zatrzymujemy w Budzisku (nie na przejściu granicznym, bo na granicy polsko-litewskiej nie ma odpraw, ale w jego okolicach-PAP), i monitorujemy tę sytuację również z innymi służbami celnymi państw UE" - powiedział Sienkiewicz.

Z danych białostockiej Izby Celnej wynika, że wiele osób wycofuje się z procederu przemytu, bo kary finansowe są bardzo dotkliwe. W 2014 celnicy odebrali 286 aut, przyczep i naczep służących do przemytu. Wszczęto w 2014 r. w Podlaskiem pięć tysięcy spraw karno-skarbowych w związku z przestępczością gospodarczą. Na przemycie i nielegalnym handlu artykułami tytoniowymi złapano ponad 7,5 tys. osób.

Szlak przemytniczy z terytorium Litwy do Polski w dalszym ciągu będzie pozostawał atrakcyjny z uwagi na brak kontroli granicznej – uważa tymczasem Straż Graniczna. Według jej danych, w ubiegłym roku na tej granicy, czyli wewnętrznej granicy unijnej przemyt papierosów nadal był zdominowany przez zorganizowane, międzynarodowe grupy przestępcze.

Zobacz też: Hamowanie-oszczędzanie: jak ograniczyć zużycie paliwa?

„Wysoka opłacalność przemytu i zyski osiągane przez zorganizowane grupy, czerpane z działalności przestępczej związanej z przemytem wyrobów tytoniowych na odcinku granicy z Litwą wskazują, że zagrożenie to będzie utrzymywało się na wysokim poziomie” – powiedziała PAP rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

SG uważa, że – biorąc pod uwagę powszechnie stosowane przez przestępców metody omijania kontroli np. ucieczki i pokonywanie blokad - przemyt z Litwy nadal będzie odbywał się z wykorzystaniem samochodów osobowych.

Podobnie jest i na granicy z Białorusią, czyli zewnętrznej granicy UE. Tu jednak kontrole prowadzone są na przejściach granicznych i większość prób przemytu tam jest ujawnianych.(PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK