| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Nie będzie obniżek cen LPG

Nie będzie obniżek cen LPG

W czasie gdy ceny paliwa szaleją, prawie każdy użytkownik auta z LPG miał nadzieję na obniżenie cen gazu. Niestety, minister infrastruktury wraz z Transportowym Dozorem Technicznym nie dopuścił di obniżki cen LPG o 10 groszy na litrze.

W zeszłym roku minister gospodarki wydał oświadczenie, w którym potwierdzono, iż samodzielne tankowanie autogazem na stacjach jest dopuszczalne i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Ta opinia była potwierdzona także wiosną 2011 roku.

Koncerny zaczęły opracowywać standardy bezpiecznego tankowania LPG. Chciano wprowadzać najnowocześniejsze w Europie pistolety nalewcze.

Niestety, wraz z podpisaniem rozporządzenia w sprawie "warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie projektowania, wytwarzania, eksploatacji, naprawy i modernizacji specjalistycznych urządzeń ciśnieniowych", samodzielne tankowanie odeszło w niepamięć.

Zobacz też: Co się psuje w autach latem?

Nieoficjalnie wiadomo, że Ministerstwo Infrastruktury swoją decyzję konsultowało z Transportowym Dozorem Technicznym, który najwięcej mógłby stracić na wprowadzeniu samoobsługi. Zbiorniki LPG mogą napełniać tylko osoby posiadające stosowne uprawnienia wydane przez TDT potwierdzające kwalifikacje niezbędne do wykonywania tych czynnościGłównie dlatego, by nie stwarzać zagrożenia zdrowia dla kierowców.

Gdyby doszło do zmiany przepisów, dopuszczających samodzielne tankowanie LPG, to TDT straciłoby ponad 7 mln zł rocznie. Jeśli założymy, że w Polsce działa ok. 5900 stacji sprzedających autogaz, a każda średnio w roku szkoli 3 pracowników to całkowity koszt szkolenia jednego pracownika zaczyna się od 400zł – uwzględniając koszty: egzaminu, kursu, a także strat wynikających z nieobecności pracownika na stanowisku pracy.

Zobacz też: Polacy kochają niemieckie samochody

Decyzji ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka sprzeciwiły się wszystkie organizacje zrzeszające przedstawicieli z branży paliwowej.

Dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, Leszek Wieciech skomentował argumentowanie ministra Grabarczyka, jako bezpodstawne. Nowa generacja dystrybutorów jest bezpieczniejsza od obsługi tradycyjnej kuchenki gazowej.

Samodzielne tankowanie LPG jest dostępne prawie we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Minister infrastruktury wraz z Transportowym Dozorem Technicznym nie dopuścił di obniżki cen LPG o 10 groszy na litrze.  Fot. Fotolia
Minister infrastruktury wraz z Transportowym Dozorem Technicznym nie dopuścił di obniżki cen LPG o 10 groszy na litrze. Fot. Fotolia

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK