| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > 15 mln elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive

15 mln elektrycznych układów kierowniczych Nexteer Automotive

2011 rok przyniesie 15-milionowy samochód wyposażony w produkowany przez Nexteer Automotive elektryczny układ kierowniczy (EPS). W ciągu dekady zrewolucjonizował on technologię systemów sterowania. Z polskim udziałem.

Dzięki wypierającej tradycyjne układy hydrauliczne technologii Nexteer kierowcy samochodów wyposażonych w produkowane od końca 1999 roku układy Electric Power Steering zaoszczędzili dotąd ponad pięć miliardów litrów paliwa. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zmniejszonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Fakt coraz większego zainteresowania elektrycznymi układami kierowniczymi to w głównej mierze wynik tego, iż pozwalają one na znaczne oszczędności w zakresie spalania paliwa i emisji CO2. Dziś zdecydowana większość naszej produkcji w Tychach to właśnie układy elektryczne EPS - mówi Rafał Wyszomirski, dyrektor tyskiej fabryki, która dotychczas wyprodukowała niemal połowę z 15 mln układów EPS Nexteer.

Zobacz też: Mercedes-Benz Unimog obchodzi 60. urodziny

Dziesięć lat temu systemy EPS stanowiły zaledwie 4 procent łącznej sprzedaży produktów Nexteer. Obecnie jest to już 30 procent. Szacuje się, że do roku 2020 co najmniej połowa samochodów poruszających się po światowych drogach będzie wyposażona w elektryczne układy kierownicze.

W początkach produkcji, elektryczne układy kierownicze montowane były jedynie w najmniejszych samochodach miejskich. Obecnie wykorzystywane są w każdym segmencie samochodów osobowych. Od aut małych, aż po największe SUV-y i muscle cary. 

Ford stosuje je już w najnowszej odsłonie legendarnego Mustanga.i jednym z najpopularniejszych w USA pick-upów (F-150). 12-woltowy system montowany w F-150 jest zarazem pierwszym układem EPS montowanym w przeznaczonym do masowej produkcji pick-upie.

Zobacz też: W USA sprzedano ponad milion Priusów

Mimo wielu zalet związanych m.in. z komfortem prowadzenia, dotychczas używane układy hydrauliczne posiadały liczne wady. Głównie zbyt duże rozmiary utrudniające montaż w małych samochodach i słabą tolerancję na niskie temperatury, co wydłużało czas potrzebny na optymalną pracę. Dlatego też w latach 90-tych inżynierowie zdecydowali się na zaprojektowanie nowego układu kierowniczego - wspomaganego elektrycznie EPS. Udało im się rozpocząć masową produkcję EPS i zrewolucjonizować rynki motoryzacyjne.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ford F150, będzie wyposażony w 12 voltowy układ EPS fot. Ford
Ford F150, będzie wyposażony w 12 voltowy układ EPS fot. Ford

Nowy Ford F-150, pierwszy na świeci pick-up z system EPS fot. Ford
Nowy Ford F-150, pierwszy na świeci pick-up z system EPS fot. Ford

W 2011 roku zostanie wyprodukowany 15 milionowy egzemplarz rewolucyjnego układu kierowniczego fot. Nexteer
W 2011 roku zostanie wyprodukowany 15 milionowy egzemplarz rewolucyjnego układu kierowniczego fot. Nexteer

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Drożdżal

Wieloletni skarbnik w jednostce samorządowej; trener szkoleń dla organizacji pozarządowych i jednostek administracji publicznej; ma wieloletnie doświadczenie szkoleniowe w zakresie: budżetu jst i budżetów zadaniowych, dochodów i wydatków jst, współpracy jst z organizacjami pozarządowymi, współpracy gmin z sołectwami, rachunkowości projektów finansowanych ze środków UE oraz innych źródeł zagranicznych, budżetowania oraz ewaluacji i wprowadzania zmian w organizacji, planowaniu, komunikacji, motywacji, budowaniu zespołu oraz animacji środowisk lokalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK