| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Opłata za przejazd drogami krajowymi również dla osobówek z przyczepą

Opłata za przejazd drogami krajowymi również dla osobówek z przyczepą

Nawet 55 groszy za każdy kilometr musieliby płacić kierowcy aut osobowych z przyczepą przez niejasną definicja, która znalazła się w ustawie o drogach publicznych. Takie opłaty mieli ponosić tylko kierowcy pojazdów o masie wyższej niż 3,5 tony.

Krajowa Izba Gospodarcza dostrzegła problem, w którym chodzi o doprecyzowanie terminu „pojazd samochodowy”, we wchodzącej w życie 1 lipca ustawie o drogach publicznych.

Zdaniem KIG ta definicja jest zbyt szeroka i nie powinna obejmować samochodów osobowych. Doprecyzowanie tego terminu pozwoli uniknąć opłat od aut z kratką, czyli mających homologację ciężarową, oraz osobówek z przyczepą.

Zobacz również: W 2012 będzie trudniej zdobyć prawko

Zgodnie z prawem za przejazd drogami publicznymi muszą płacić kierowcy pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony (także masa liczona z przyczepą bądź naczepą). Problem w tym, że nowa definicja pojazdu samochodowego odnosi się jedynie do jego masy, bez odwołania do jego przeznaczenia. To oznacza, że auto osobowe z przyczepą kempingową, platformą do przewozu jachtów czy transportu koni będzie podlegało opłatom.

Zobacz również: Koniec epoki diesla?

Nie jest to jedyny błędny zapis w ustawie. Nowy system elektronicznego poboru opłat zakłada bowiem, że w każdym pojeździe podlegającym opłacie należy zainstalować nadajnik – tzw. jednostkę pokładową. To oznacza, że użytkownicy samochodów osobowych i lekkich ciężarówek, które okazjonalnie ciągną przyczepy, będą także zmuszeni do takiej instalacji, co oczywiście pociąga za sobą dodatkowe koszty.

Źródło gazetaprawna.pl

reklama

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opłata za przejazd drogami krajowymi również dla osobówek z przyczepą
Opłata za przejazd drogami krajowymi również dla osobówek z przyczepą

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »