REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

General Motors wraca na giełdę

Fot. Chevrolet
Fot. Chevrolet

REKLAMA

REKLAMA

Na giełdę wrócił odrodzony General Motors. Z największej oferty publicznej w historii świata koncern zbierze ponad 23 miliardy dolarów. W czasie debiutu akcje GM podrożały o ponad 9 procent.

W środę nocą polskiego czasu koncern GM wrócił na giełdę po tym, jak w 2009 roku został niej wycofany. W ofercie publicznej sprzedał 478 mln swoich zwykłych akcji, których cena wynosiła 33 dolary za sztukę oraz dodatkowo pakiet akcji uprzywilejowanych za 5 miliardów dolarów. Za całość w sumie GM zbierze ponad 23 miliardy dolarów. To największa oferta publiczna w dziejach. Pobity został rekord ustanowiony przez operatora systemu kart płatniczych VISA, który dwa lata temu sprzedał na giełdzie akcje za prawie 20 miliardów dolarów.

REKLAMA

Po ofercie publicznej udziały rządu USA w GM spadną o ponad połowę, z 61 do około 30 procent. Koncern ten przestanie być formalnie kontrolowany przez Biały Dom.

Zobacz również: 11-krotny wzrost zysku BMW

REKLAMA

Inwestorzy, którym udało się kupić akcje koncernu, mieli wczoraj powody do zadowolenia. Już w kilka minut po debiucie kurs akcji GM wzrósł niemal o 10 procent.
Kilka godzin po debiucie za jedną akcję GM trzeba było zapłacić 36 dolarów. A półtora roku temu, gdy koncern schodził z giełdy akcje te kosztowały zaledwie dolara za sztukę.

We wrześniu 2008 roku, kiedy to GM obchodził setne urodziny, rozpętał się kryzys finansowy na świecie. Dwa miesiące później menedżerowie GM w prosili Kongres USA o ratunkowe kredyty, by ocalić firmę przed bankructwem. GM dostał 50 miliardów dolarów ratunkowych kredytów. To jednak nie ocaliło firmy. W czerwcu zeszłego roku GM ogłosił niewypłacalność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Nissan Murano topless

Następnie majątek GM przejęła nowa spółka o tej samej nazwie. Aby poprawić sytuację firma musiała zamknąć 14 z 47 amerykańskich fabryk. Wsparciem dla GM okazało się duże zapotrzebowanie na auta w Chinach, gdzie koncern sprzedaje teraz więcej aut niż na rodzimym rynku.

Źródło: Gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA