| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Rynek > Wzrost eksportu z Polski

Wzrost eksportu z Polski


Po kwietniowym spadku ponownie nastąpił wzrost polskiego eksportu w przemyśle motoryzacyjnym. Wszystko dzięki większej sprzedaży części i akcesoriów za granicą.

Jak podaje serwis automotivesuppliers.pl, jest to zasługa relatywnie wysokiej dynamiki eksportu części i akcesoriów. W maju eksport w przemyśle motoryzacyjnym z Polski wyniósł ponad 1,7 miliarda euro. W porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku nastąpił wzrost o 7,85 procenta. Miesiąc wcześniej zanotowano blisko 2 procentowy spadek. Na obszar UE przypadło prawie 90% całości eksportu w branży.

Zobacz również: Lawinowy wzrost sprzedaży nowych samochodów w Niemczech

W maju utrzymały się spadki na dwóch głównych rynkach zbytu, ale były one mniejsze niż miesiąc wcześniej. Na rynek niemiecki, na który w opisywanym okresie przypadło ponad 29 procent całości branży, eksport spadł o 2,5 procenta. W przypadku Włoch zanotowano ponad 20 procentowy spadek (na włoski rynek trafia 15 procent całości eksportu). Główną przyczyną takiego stanu jest znaczący spadek w eksporcie samochodów osobowych i towarowo-osobowych.

Spadek dotknął także największego odbiorcę jakim są Niemcy. W dalszym ciągu natomiast rosnącą dynamikę eksportu utrzymano w przypadku Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Zobacz również: Liderzy jakości

W maju na trzy najważniejsze grupy: samochody osobowe i towarowo-osobowe oraz części i akcesoria, a także silniki wysokoprężne, przypadło 83% całego eksportu branży, o 1,7 procent więcej niż przed rokiem. Wartość eksportu samochodów osobowych i towarowo-osobowych wyniosła 579 miliona euro.

Źródło: automotivesuppliers.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK