REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Audi S3 Limousine: opis modelu

Audi S3 Limousine
Audi S3 Limousine
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Audi zaprezentowało dokładne dane techniczne swojego nowego sportowego modelu S3 Limousine. Mocny silnik to nie jedyny atuty auta z Ingolstadt.

Audi S3 Limousine: silnik

Sercem Audi S3 Limousine jest jednostka napędowa 2.0 TFSI z turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem. Poprzednia jej wersja, pięć razy z rzędu zyskała w swojej klasie międzynarodowy tytuł dla najlepszego silnika „International Engine of the Year“, a parametry nowej jednostki 2.0 TFSI są jeszcze lepsze. Maksymalna moc 221 kW (300 KM) jest dostępna w zakresie pomiędzy 5500 a 6200 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 380 Nm w zakresie od 1800 do 5500 obr./min.

REKLAMA

Współpracujący z automatyczną przekładnią S tronic silnik sprawia, że Audi S3 Limousine od 0 do 100 km/h przyspiesza w 4,9 sekundy, a jego prędkość maksymalna, ograniczona elektronicznie, wynosi 250 km/h. Według testów zużycia paliwa NEDC, czterodrzwiowa limuzyna wyposażona w skrzynię S tronic, na pokonanie 100 kilometrów potrzebuje jedynie 6,9 l benzyny, emitując przy tym 159 g dwutlenku węgla na kilometr.

Zobacz też: Audi A3 Limousine - nowy cennik 2014

REKLAMA

2.0 TFSI to fascynujący silnik sportowy. Jego dźwięk jest teraz jeszcze głębszy i lepiej słyszalny. Jeśli system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select montowany seryjnie w Audi S3 Limousine pracuje w trybie dynamic, to po naciśnięciu pedału przyśpieszenia, silnik reaguje jeszcze bardziej bezpośrednio. Krótkie dodawanie gazu wspiera natomiast zmianę biegów w opcjonalnej przekładni S tronic. Przy wyższych obrotach i większym obciążeniu jednostki, otwierają się klapy wzmacniające dźwięk w układzie wydechowym. Dwa wałki wyrównoważające gwarantują wysoką kulturę mechaniczną pracy silnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stosunek przekroju cylindra do suwu tłoków (82,5 x 92,8 mm) daje pojemność skokową 1984 cm3. Wytrzymałe aluminiowe tłoki i wzmocnione korbowody z nowymi łożyskami przenoszą moc na wał korbowy. Głowicę silnika wykonano z twardego, a jednocześnie lekkiego stopu aluminiowo-krzemowego. To konstrukcyjna nowość, w porównaniu z modelem 1.8 TFSI. Nowy materiał łączy wysoką wytrzymałość i odporność na wysokie temperatury z niewielkim ciężarem.

Audi S3 Limousine: turbosprężarka i intercoole

Turbosprężarka jeszcze bardziej zwiększa moc silnika. Wytwarza do 1,2 bara względnego ciśnienia ładowania i wytrzymuje temperaturę do 1000 stopni Celsjusza. Efektywny intercooler znacznie obniża temperaturę sprężonego powietrza i zwiększa w ten sposób jego ilość potrzebną do spalania. Elektryczny nastawnik zaworu upustowego wastegate pracuje bardzo szybko i precyzyjnie. W zakresie obciążeń częściowych obniża ciśnienie ładowania, co zmniejsza straty towarzyszące wymianie mieszanki paliwowo-powietrznej.

Zobacz też: System Cylinder On Demand w silniku W12 Audi

Audi S3 Limousine: zawirowania mieszanki paliwowo-powietrznej

REKLAMA

Cztery cylindry napełniane są optymalną mieszanką paliwa i powietrza. Tzw. klapy drumble (z ang. drall i tumble) wprawiają wpływające powietrze w odpowiednią rotację. To warunek uzyskania optymalnej mieszanki. Możliwa jest zmiana położenia krzywek wlotu na wałku rozrządu o 60 stopni kąta obrotu wału korbowego oraz położenia krzywek wylotu o 30 stopni. Ponadto działający po stronie wydechowej system zmiennych faz rozrządu Audi valvelift system (AVS), zmienia skok zaworów na dwa różne, możliwe do wyboru sposoby.

Niskie spalanie silnika 2.0 TFSI, to efekt zastosowania również innych rozwiązań składających się na modułowy system efektywności Audi. Przykładem jest tu dodatkowy wtrysk pośredni, uzupełniający bezpośredni wtrysk benzyny FSI. W zakresie obciążeń częściowych redukuje on zużycie paliwa i emisję cząstek stałych. Bezpośredni wtrysk benzyny FSI aktywuje się przy rozruchu silnika i przy większych obciążeniach.

Audi S3 Limousine: szybkie nagrzewanie się silnika do pracy

W innowacyjnym systemie zarządzania temperaturą, dwa zintegrowane ze sobą zawory suwakowe-obrotowe regulują przepływ cieczy chłodzącej. Sprawiają, że olej silnikowy możliwie szybko osiąga po starcie właściwą temperaturę pracy. Kolektor wylotowy silnika zintegrowano z jego głowicą. To kolejne rozwiązanie, które sprawia, że silnik po zimnym starcie szybciej się ogrzewa. Ponadto obniża temperaturę spalin. Kolejne elementy modułowego systemu efektywności Audi to redukcja tarcia dzięki zastosowaniu nowatorskiej powłoki powierzchni tłoków i dzięki łożyskom obu dodatkowych wałków wyrównoważających, regulowana pompa olejowa, która zużywa tyle oleju, ile akurat potrzeba oraz system Start-Stop.

Zobacz też: Koszt wymiany turbosprężarki w BMW 335i i Audi A4 2.0 TFSI

Audi S3 Limousine: sześciostopniowa przekładnia S tronic

Za przenoszenie mocy odpowiedzialne są do wyboru: sześciobiegowa manualna skrzynia biegów lub sześciobiegowa przekładnia S tronic. W obu przypadkach, niższe biegi mają krótkie, sportowe przełożenia, natomiast bieg szósty ma długie przełożenie, czego efektem jet obniżenie obrotów i zużycia paliwa. Kierowca może przełączać pracującą szybko, prawie niezauważalnie, przekładnię S tronic w dwóch trybach automatycznych D i S lub operować nią samodzielnie, przekładając biegi za pomocą opcjonalnych manetek przy kierownicy.

Audi S3 Limousine: launch control

Przy dynamicznym starcie, dzięki funkcji Launch Control (dostępna tylko w połączeniu ze skrzynią S tronic) moc silnika przenoszona jest na jezdnię z minimalnym poślizgiem opon. Kolejna cecha dwusprzęgłowej skrzyni to funkcja wolnego biegu, która pozwala oszczędzać paliwo. Wolny bieg uaktywnia się, gdy system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select pracuje w trybie efficiency, a kierowca zdejmie nogę z pedału gazu.

Zobacz też: Audi RS Q3 trafił do polskich salonów

Audi S3 Limousine: napęd quattro

Seryjnie montowany stały napęd na cztery koła quattro sprawia, że Audi S3 Limousine charakteryzuje się wyjątkową trakcją i stabilnością. Jego serce to zaprojektowane na nowo hydrauliczne sprzęgło płytkowe z elektroniczną blokadą. W celu lepszego podziału ciężaru, zamontowano je przed mechanizmem różnicowym tylnej osi. Kompaktowe i stosunkowo lekkie sprzęgło odpowiednio rozdziela moment obrotowy. Większą część kieruje na oś przednią. Jeśli koła przednie wpadają w poślizg, wówczas moment kierowany jest stopniowo na oś tylną.

Audi S3 Limousine: rozkład mas i zawieszenie

Podwozie doskonale harmonizuje z mocnym napędem. Audi S3 Limousine spontanicznie i precyzyjnie reaguje na skręt kół i z dużą stabilnością, nawet przy znacznej prędkości pokonuje rożnego rodzaju zakręty, wymagając przy tym od kierowcy nieznacznych tylko ruchów kierownicą.

Decydującym czynnikiem jest tu wyważony podział obciążeń między osią przednią i tylną, w stosunku 59 do 41 procent. To efekt pozycji montażowej silnika. Zamontowano go w pochyleniu większym o dwanaście stopni do tyłu niż dotychczas. Dodatkowo, przednie zawieszenie przesunięto ku przodowi pojazdu. Oba rozwiązania zaczerpnięto z modułowego systemu efektywności. Rama pomocnicza silnika i tuleje wychylne przedniego zawieszenia wykonano z aluminium. Oś tylna natomiast, to konstrukcja czterowahaczowa.

Audi S3 Limousine: obniżone o 25 mm

Sportowe podwozie S obniża karoserię modelu S3 Limousine o 25 mm, w porównaniu z Audi A3 Limousine. Dzięki seryjnemu, progresywnemu wspomaganiu układu kierowniczego, pojazd jest jeszcze zwinniejszy. Przekładnia zębata układu wspomagania jest tak ułożona, że przełożenie zmienia się zależnie od ruchu kierownicy i jest coraz bardziej bezpośrednie wraz z jej skręcaniem. Cecha ta jest bardzo pomocna przy parkowaniu i podczas jazdy miejskiej. Kierowca wkłada mniej wysiłku w manewrowanie. Podczas szybkiej i sportowej jazdy prowadzenie jest bardzo precyzyjne. Moc wspomagania zmienia się w zależności od prędkości, co pomaga kierowcy niezależnie od warunków drogowych.

Audi S3 Limousine: układ kierowniczy

Progresywne wspomaganie kierownicy w nowym Audi S3 Limousine współpracuje ściśle z różnymi systemami wsparcia kierowcy, w tym z będącą elementem seryjnego wyposażenia funkcją rekomendacji przerw podczas jazdy, z montowanym opcjonalnie aktywnym asystentem toru jazdy Audi active lane assist oraz z asystentem parkowania.

Audi S3 Limousine: koła i układ hamulcowy

Seryjnie, nowe Audi S3 Limousine wyposażone jest w koła o rozmiarze 8 J x 18 w charakterystycznej dla modeli S stylistyce. Felgi mają pięć równoległych ramion. Dzięki specjalnej technice tłoczenia, są one bardzo lekkie. Obręcz felgi jest formowana przez walcowanie pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Technologia ta sprawia, że materiał z którego je wykonano staje się jeszcze twardszy, choć ścianki felg są cieńsze. Jeśli pojazd posiada elektromagnetyczny system kontroli zawieszenia Audi magnetic ride, to można zamontować w nim także koła 19-calowe. Opony standardowo mają rozmiar 225/40 R18.

Zobacz też: Nowe BMW serii 2: opis modelu

Przednie tarcze hamulcowe o średnicy 340 mm są stosunkowo duże. Ich czarne, lakierowane zaciski hamulcowe (opcjonalnie także czerwone) zdobi emblemat S3. Najnowsza wersja elektronicznego systemu stabilizacji toru jazdy ESC jest sportowa, a zarazem bardzo delikatnie pracująca.

Audi S3 Limousine: tryby jazdy

Seryjne wyposażenie Audi S3 Limousine obejmuje także system wyboru dynamiki jazdy Audi drive select, który kontroluje pracę pedału gazu, wspomagania układu kierowniczego i dostępnej opcjonalnie automatycznej skrzyni biegów S tronic. Za pomocą przycisku, kierowca sam określa czy systemy te mają pracować w trybie comfort, auto, dynamic, efficiency czy individual. W trybie individual prowadzący samochód ma możliwość indywidualnego określania sposobu ich pracy.

Audi S3 Limousine: Audi magnetic ride

System wyboru dynamiki jazdy Audi drive select wpływa także na pracę opcjonalnie dostępnego elektromagnetycznego układu kontroli zawieszania Audi magnetic ride. W tłokach amortyzatorów cyrkuluje tu syntetyczny olej, zawierający cząsteczki magnetyczne mikroskopijnych rozmiarów. Kiedy w cewce pojawi się napięcie, powstaje pole magnetyczne, zmieniające położenie cząsteczek – ustawiają się one poprzecznie do kierunku cyrkulacji oleju, hamując jego przepływ przez kanały tłoków.

Sterownik systemu nieprzerwanie analizuje stan drogi oraz styl jazdy kierowcy i w ciągu kilku milisekund na nowo dopasowuje siłę amortyzacji. Kierowca może wybrać jeden z trzech programów pracy układu. W trybie pracy „auto”, Audi S3 Limousine porusza się w sposób bardzo wyrównany, a w trybie „comfort” – w sposób stosunkowo miękki. W trybie „dynamic” zachowuje się sportowo i sprężyście. Odpowiednio zdefiniowane usztywnienie kół sprawia, że zachowanie pojazdu w zakręcie jest bardziej neutralne, a jego reakcja jeszcze bardziej precyzyjna.

Audi S3 Limousine: nadwozie wykonane z aluminium i wytrzymałej stali UHHS

Wyjątkowa dynamika Audi S3 Limousine to również efekt zastosowania w nim zasady ultralekkiej konstrukcji. Ciężar samochodu bez kierowcy, z manualną skrzynią biegów, wynosi jedynie 1430 kg. Wiele elementów przedziału pasażerskiego wykonano z najtwardszych stopów stali, a maskę silnika z aluminium.

Atletyczna sylwetka i zdecydowany wygląd podkreślają dynamiczny charakter Audi S3 Limousine. Płaska maska silnika, precyzyjnie zarysowane linie, wytłoczone w pełen napięcia sposób powierzchnie blaszane i płaska powierzchnia dachu wydłużają optycznie pojazd. Samochód ma 4649 mm długości, 1796 mm szerokości i 1392 mm wysokości. Duży rozstaw osi 1392 mm sprawia, że auto oferuje podróżującym dużo przestrzeni.

Audi S3 Limousine: sportowe detale

Charakterystyczne detale podkreślają moc Audi S3 Limousine. Typowa dla modeli S osłona chłodnicy Singleframe ma podwójne pręty wzmacniające w kolorze aluminium. Okala ją chromowane obramowanie, a kratownica osłony ma platynowo-szary, matowy kolor. Podwójne poprzeczki w kolorze aluminium i kratownice o strukturze plastra pszczelego miodu osłaniają wloty powietrza w zderzaku. Ich brzegi są wyraźnie zarysowane. Opcjonalnie, Audi montuje reflektory diodowe, które doskonale doświetlają drogę i mają niepowtarzalny wygląd.

Patrząc na Audi S3 Limousine z boku, uwagę przyciąga aluminiowa obudowa lusterek bocznych i wyraziste listwy progowe. Tylny zderzak zaprojektowano na nowo. Delikatnie zarysowana krawędź niezwykle elegancko wieńczy pokrywę bagażnika. Światła tylne składają się w dużej mierze z diod. W platynowo-szarym dyfuzorze z podwójnym obramowaniem w kolorze aluminium i z czterema pionowymi przetłoczeniami, znajdują się cztery owalne końcówki rur układu wydechowego zwieńczone chromowanymi osłonami. Wśród dwunastu kolorów lakieru znajdziemy ekskluzywny lakier czarny Panther z efektem kryształowym oraz niebieski Sepang z efektem perłowym. Emblematy S zdobią tył i przód pojazdu.

Audi S3 Limousine: wnętrze

Wnętrze Audi S3 Limousine w całości utrzymane jest w czerni. Czarne są też standardowe listwy ozdobne ze szczotkowanego matowego aluminium. Wiele elementów użytkowych ma kolor aluminium. Ich obsługa jest, jak w każdym Audi prosta, a jakość nie pozostawia nic do życzenia. Pojemność bagażnika to 390 litrów.

Zobacz też: Opel Zafira Tourer 1.6T 200 KM - 225 km/h!

Starannie wykonane detale podkreślają moc Audi S3 Limousine. Tarcze przyrządów mają ciemnoszary, metaliczny kolor charakterystyczny dla modeli S, a ich skale i wskazówki są białe. Trójwymiarowe logo S3 i wskaźnik ładowania to uzupełnienie obrotomierza. Kolorowy system informacji kierowcy z laptimerem jest elementem wyposażenia seryjnego. Elektrycznie wysuwany monitor (element standardowy, jeśli Audi S3 Limousine wyposażono w radio MMI) po przekręceniu kluczyka w stacyjce wita kierowcę auta specjalnym ekranem S3.

Skórzana, sportowa kierownica z emblematem S3, to także standard w tym modelu. Koło dostępnej w opcji, skórzanej wielofunkcyjnej kierownicy sportowej jest spłaszczone u dołu. W połączeniu z automatyczną skrzynią biegów S tronic, zaopatrzona jest opcjonalnie w manetki z wstawkami z aluminium. Charakterystyczne dla modeli S elementy to także pedały i podnóżki ze szczotkowanej stali szlachetnej, czerwone pierścienie na przycisku systemu Start-Stop i na dźwigni zmiany biegów. Dźwignia ta ma charakterystyczną, unikalną formę. Aluminiowe listwy progowe z emblematami S3 dopełniają całości tego ekskluzywnego pakietu.

Audi S3 Limousine: sportowe fotele

Sportowe fotele zapewniają właściwą postawę i podparcie ciała. Ich siedziska można wydłużyć, a oparcia ozdobiono emblematami S3. Standardowo, profile boczne siedzeń pokryte są skórą Perlnappa, a środkowe części siedzisk obciągnięto tkaniną. Alternatywnie, dostępna jest kombinacja tkaniny Alcantara i skóry Perlnappa lub skóry Feinnappa i skóry Velvet. Kontrastowe szwy to wyraźne akcenty ozdobne. Na życzenie dostępne są fotele sportowe S ze zintegrowanymi zagłówkami i stebnowaniem stylizowanym na romby. Ekskluzywną alternatywą do tak wystylizowanego wnętrza jest dwubarwna linia wzornicza Audi design selection w kolorach czarny/czerwony Korso.

Źródło: materiały prasowe Audi

Audi S3 Limousine
Audi
Audi S3 Limousine
Audi
Audi S3 Limousine
Audi
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    REKLAMA

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    REKLAMA

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    REKLAMA