REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska premiera nowego Saaba 9-5

Michał Karczewski
Saab 9-5
Saab 9-5

REKLAMA

REKLAMA

29. października bieżącego roku w Centrum Wystawienniczym Expo w Warszawie swoją oficjalną premierę prasową miało najnowsze wcielenie Saaba 9-5. Przed Wami relacja z tego wydarzenia.

Flagowy okręt szwedzkiego producenta w poważny sposób zmienił swoje oblicze. Premiera auta zbiegła się z istotnym dla firmy momentem. Po przejęciu przez markę Koenigsegg - producenta supersportowych samochodów - Saab ma ambitne plany ruszyć z nową siłą i nieco zmienionym wizerunkiem. Obecnie markę Saab ma charakteryzować sportowe emploi oraz ekologia. Do dyspozycji zgromadzonych w Expo gości byli przedstawiciele zarządu Saab Automobile AB, Saab Product Center oraz Saab Design Center, którzy mówili o nowym 9-5 z prawdziwą pasją, a po swoich wystąpieniach chętnie odpowiadali na pytania. Organizatorzy zadbali również o wizualne pokazy najciekawszych elementów nowego modelu. Oko cieszyły dwa przygotowane do prezentacji egzemplarze auta, które w trakcie jej trwania oficjalnie odsłonięto. Przedstawiciele Saaba podkreślali, że w nowym modelu widać wyraźne cytaty z koncepcyjnego Aero X. Trzeba przyznać, że dzięki charakterystycznemu oświetleniu rodem z konceptu, auto będzie się wyróżniać na ulicy. Sam model prezentuje bardzo elegancką linię. Producent zrezygnował z ostrych kształtów poprzednika na rzecz płynnej i łagodnej sylwetki tej ponad pięciometrowej limuzyny. Widać ponadto dużą konsekwencję w projektowaniu przodu i tyłu tego auta, gdyż według przedstawiciela biura projektowego, najważniejszy jest wygląd całości, a nie detali.

REKLAMA

Zobacz też: Audi RS4 w drodze

REKLAMA

Wnętrze nowego 9-5 to przykład dobrego wyposażenia i poprawnej ergonomii. Zmieniono design całej deski rozdzielczej oraz wygląd zegarów, nie rezygnując jednak z nawiązań do poprzednich modeli oraz lotniczych inspiracji. Fotele mają sportowy charakter, co nie jest często spotykane w limuzynach. Miejsca na tylnej kanapie jest pod dostatkiem. Dodatkowo pasażerowie tam zasiadający mają do dyspozycji indywidualne ekrany umieszczone w oparciach przednich foteli. W bagażniku zastosowano ciekawe i proste rozwiązanie ułatwiające zagospodarowanie przestrzeni za pomocą przesuwanego po szynach pałąka.

W ofercie znajdą się trzy silniki turbobenzynowe i jeden turbodiesel. Będzie nim 2.0 TiD o mocy 160 KM. Listę benzyniaków otwierać ma motor 1.6 o mocy 180 KM. Następny na liście będzie 220 konny 2.0 BioPower, dostępny również w wariancie z blokadą tylnego dyferencjału - XWD. Motor ten może być napędzany paliwem zawierającym nawet 85% bioetanolu. Topowym silnikiem ma stać się widlasta szóstka o pojemności 2.8 litra i mocy 300 KM. Saab nie rezygnuje jednak z wizerunku producenta aut bezpiecznych. Nowego 9-5 zaopatrzono w kamery monitorujące pasy na jezdni oraz rozpoznające znaki ograniczenia prędkości, adaptacyjne reflektory zmieniające sposób świecenia w zależności od warunków na drodze oraz system wyświetlania informacji na przedniej szybie, dzięki któremu kierowca nie musi odrywać wzroku od drogi.

Zobacz też: Mclaren MP4-12C w wersji cabrio

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informacje o najnowszej szwedzkiej limuzynie dostępne są już na oficjalnej stronie Saaba - www.saab.pl - natomiast w cennikach auto ma pojawić się dopiero po nowym roku. Pierwsza w Polsce prezentacja nowego 9-5 miała charakter statyczny. Mamy nadzieję, że w przyszłości będzie nam dane sprawdzić dla Was, jak to auto jeździ.

Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Saab 9-5
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA