| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat

Pieszy nie będzie mieć bezwzględnego pierwszeństwa na przejściu - tak zadecydował Sejm i Senat

Sejm zdecydował w piątek, że kierujący pojazdem nie będzie musiał ustępować pierwszeństwa pieszemu, który zbliża się przejścia. Tego samego zdania byli wcześniej senatorzy, który odrzucili projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierując ją do ponownego głosowania w sejmie.

Sejm i Senat nie chcą bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na pasach

W głosowaniu dotyczącym odrzucenia uchwały Senatu (która mówiła o rezygnacja z postulatu bezwzględnego pierwszeństwa pieszego na pasach) za było 197 posłów, przeciw 217 a 24 wstrzymało się od głosu. Za odrzuceniem uchwały Senatu była niemal cała PO - 178 posłów (choć 6 było przeciw, a 4 wstrzymało się), jeden poseł PiS, 3 posłów z PSL, 8 z SLD oraz kilku niezrzeszonych.

Sejm odrzuca stanowisko Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Posłom Platformy Obywatelskiej nie udało się jednak odrzucić uchwały Senatu, przez co pieszy nie będzie posiadać bezwzględnego pierwszeństwa na pasach.

Zobacz też: Koniec z kat. A prawa jazdy dla młodych strażaków

Nowelizacja przygotowana przez PO została skrytykowana przez niektórych członków PO

Zdania ekspertów w tym temacie sa mocno podzielone. Z jednej strony podkreśla się fakt, że tego typu zapis prawny mógłby ograniczyć liczbę wypadków drogowych na przejściach dla pieszych, bo zmusiłby kierowców do zachowania większej ostrożności w ich pobliżu.

Z drugiej strony, przeciwnicy tego projektu, w tym m.in. senator PO Aleksander Pociej uważają, że nowe regulacje prawne zwolniłyby pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przy wchodzeniu na przejścia, przez co paradoksalnie mogłoby spowodować wzrost liczby wypadków z udziałem pieszych, w tym zwłaszcza tych śmiertelnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK