| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Czy pobieranie opłat za parkowanie w soboty, w Augustowie jest nielegalne?

Czy pobieranie opłat za parkowanie w soboty, w Augustowie jest nielegalne?

Prokuratura w Augustowie zaskarżyła uchwałę radnych w sprawie pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie.

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA) w Białymstoku odbyło w czwartek postępowanie dotyczące pobierania opłat za parkowanie w soboty w Augustowie (Podlaskie). Uchwałę radnych zaskarżyła w tym zakresie prokuratura. Publikacja orzeczenia - we wrześniu.

Augustów to miasto turystyczne, gdzie przede wszystkim w okresie letnim ruch w weekendy jest wzmożony. Opłaty za parkowanie w mieście obowiązują od maja ub. roku, w płatnej strefie jest ponad 460 miejsc. Opłaty pobierane są przez sześć dni w tygodniu. Godzina parkowania kosztuje 1 zł, przy czym w okresie wakacyjnym - od czerwca do końca września - opłata jest dwa razy wyższa.

Na początku maja tego roku do augustowskiej rady miejskiej wpłynęła skarga miejscowej prokuratury na uchwałę o płatnym parkowaniu. Prokuratura zwróciła uwagę, że w ustawie o drogach publicznych jest zapis o tym, iż opłaty pobierane są za postój w strefie płatnego parkowania "w określone dni robocze".

Zobacz też: Nagrody za przepisową jazdę - nowe fotoradary

A - w ocenie prokuratury - sobota dniem roboczym nie jest. Uzasadniając swoje stanowisko, powołuje się ona m.in. na wyrok WSA w Krakowie z października 2013 roku, który to sąd orzekł, iż sobota nie jest uznawana za dzień roboczy, w świetle przepisów ustawy o drogach publicznych.

Prokurator przywołał też uchwałę NSA z czerwca 2011 roku, który w 7-osobowym składzie przyjął, iż sobota jest dniem równorzędnym z dniem ustawowo wolnym od pracy, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego.

Rada Miasta Augustów pod koniec maja uznała skargę prokuratury za bezpodstawną, wobec czego sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. W odpowiedzi na skargę rada argumentowała m.in., że sobota nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy i wobec tego uznaje ją za dzień roboczy, na gruncie przepisów ustawy o drogach publicznych.

Występujący w czwartek przed sądem radca prawny augustowskiego magistratu Sebastian Piekarski mówił, że uchwała rady to akt prawa miejscowego i sytuację należy odnieść do obszaru, na którym owa uchwała będzie obowiązywała.

Zobacz też: Będzie można karać właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego?

I tłumaczył, że w przypadku Augustowa sobota tam, gdzie obowiązuje strefa płatnego parkowania, jest "absolutnie dniem roboczym". Chodzi o to, że w tym dniu ruch samochodowy mieszkańców i turystów generują sklepy zlokalizowane na tym terenie. Powiedział też, że intencją powstania strefy nie było pobieranie opłat przez miasto, ale zapewnienie rotacji na miejscach parkingowych.

Mówił też, że w sobotę opłaty w strefie obowiązują krócej, niż w dniach poniedziałek-piątek, co jest dostosowane do czasu otwarcia zlokalizowanych tam sklepów.

Po wystąpieniach stron, WSA w Białymstoku zdecydował o odroczeniu o dwa tygodnie publikacji swego wyroku.

Ustawa o prokuraturze daje prokuratorom prawo do występowania ze skargami dotyczącymi uchwał samorządów lub rozporządzeń wojewody. Jeśli uważa ona, że są niezgodne z prawem, może zwracać się o ich zmianę lub uchylenie, a także występować o stwierdzenie nieważności do sądu administracyjnego. (PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK