| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Płock wprowadza ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych

Już od 08 sierpnia 2015 r. w Płocku zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych. Wjazd do miasta będzie uwarunkowany uzyskaniem zezwolenia.

Od 8 sierpnia w Płocku (Mazowieckie) zaczną obowiązywać ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz przewożących ładunki niebezpieczne. Pojazdy te by wjechać do centrum miasta będą musiały posiadać specjalne zezwolenie.

Jak poinformował PAP Konrad Kozłowski z płockiego Urzędu Miasta, dotychczas bezpłatne zezwolenia i identyfikatory odebrało tam ponad 200 przewoźników w sumie dla ponad 900 samochodów.

Zobacz też: Będzie można karać właściciela pojazdu za niewskazanie kierującego?

Kary za złamanie zakazu wjazdu samochodów ciężarowych do centrum Płocka

„Wnioski o wydanie zezwoleń i identyfikatorów, umożliwiających wjazd do centrum Płocka, są przyjmowane od marca. Zainteresowani nimi przewoźnicy mogą składać je nadal i będą mogli uczynić to również już po wprowadzeniu ograniczeń” – powiedział Kozłowski. Zaznaczył przy tym, że każdy kierowca, który bez stosownego zezwolenia i identyfikatora wjedzie od 8 czerwca do centrum Płocka będzie musiał liczyć się z sankcjami, m.in. w postaci mandatu.

Wprowadzenie ograniczeń dla pojazdów ciężarowych i przewożących ładunki niebezpieczne samorząd Płocka realizuje w ramach projektu „Stop Tirom”, który został zgłoszony do tamtejszego budżetu obywatelskiego w 2013 r. Jego pomysłodawcom chodziło o zmniejszenie liczby ciężkich pojazdów, których przejazd przez centrum miasta jest uciążliwy dla jego mieszkańców, a także wpływa na pogorszenie stanu nawierzchni dróg oraz bezpieczeństwa w ruchu samochodowym.

Zobacz też: Pieszy oczekujący przed przejściem będzie mieć pierwszeństwo?

Nowe oznakowanie drogowe w związku ze zmianą przepisów o lokalnym ruchu samochodowym w Płocku

W związku ze zmianą przepisów w lokalnym ruchu samochodowym od soboty, 8 sierpnia w Płocku zmienione zostanie oznakowanie drogowe na ulicach miasta oraz na trasach dojazdowych. „Dla przejeżdżających tranzytem przez miasto pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton oraz przewożących materiały niebezpieczne wyznaczone zostaną wybranymi ulicami specjalne +korytarze komunikacyjne+. Samochody te nie będą musiały posiadać zezwoleń i identyfikatorów, jak w przypadku tych, które będą chciały wjechać do centrum” – wyjaśnił Kozłowski.

Z danych płockiego Urzędu Miasta wynika, że w ostatnich latach liczba samochodów ciężarowych przejeżdżających tranzytem przez Płock to kilkadziesiąt tysięcy pojazdów w ciągu roku. Z kolei ilość substancji niebezpiecznych przewożonych przez miasto każdego roku transportem drogowym wynosi ok. 1,4 mln ton - bez uwzględnienia tranzytu. W Płocku znajduje się zakład główny PKN Orlen, jeden z największych w Europie kompleksów rafineryjno-petrochemicznych, należący do tzw. infrastruktury krytycznej.

Wprowadzane w Płocku ograniczenia w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz przewożących ładunki niebezpieczne, zostały przeanalizowane i zweryfikowane m.in. przez tamtejszą policję i straż miejską, a także Inspekcję Transportu Drogowego. W efekcie przepisy te zostały dostosowane do aktualnych potrzeb komunikacyjnych miasta. (PAP)

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK