| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Prawo > Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Pierwsze szczegóły nowego rozporządzenia o fotoradarach. Maszty będą pomalowane na żółto, nie będą też mogły być ustawiane zbyt często.

Szare maszty zostaną zastąpione przez żółte odblaskowe, które kierowca będzie mógł dojrzeć już z daleka. Na dodatek, jeśli w środku nie będzie urządzenia rejestrującego, obudowa masztu ma być zasłaniana. To szczegóły projektu rozporządzenia w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące, przesłane do konsultacji międzyresortowych przez Ministerstwo Infrastruktury, a do których dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Zobacz też: Jedne tablice rejestracyjne na całe życie auta

Rozporządzenie reguluje też korzystanie z fotoradarów przez straże miejskie i gminne, którym obecnie brak takiego dokumentu blokuje całkowicie możliwość korzystania z tego typu urządzeń. Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, strażnicy mogą używać fotoradaru na terenie zabudowanym, muszą jednak ustalić to z komendantem powiatowym lub stołecznym. Rozporządzenie ma też przyznać prawo do korzystania z fotoradarów Inspekcji Transportu Drogowego.

Kolejny element to minimalny odstęp, w jakich mogą znajdować się fotoradary. Na terenie niezabudowanym minimalny odstęp to 5 kilometrów, zaś na terenei zabudowanym minimum 1 kilometr. Przenośne urządzenia będą mogły być z kolei ustawione nie bliżej niż 500 metrów od stacjonarnych.

Nie wiadomo, jak potoczą się losy zwiększonej tolerancji urządzeń rejestrujących. W ustawie zapisano 10 km/h (co oznacza, że przy ograniczeniu do 90 km/h wykroczenie zostanie zarejestrowane dopiero gdy pojazd będzie poruszał się z prędkością minimum 101 km/h). Rozporządzenie jednak tolerancję tą zmniejsza do 5 km/h.

Zobacz też: Za cofanie licznika - za kratki

Fotoradary mają też być oznakowane, tak aby kierowca wiedział, że zbliża się do miejsca w którym prowadzony jest pomiar. Fotoradary przenośne też będą musiały być oznakowane, choć na razie nie ma ustalonego wzoru takiego znaku. Projekt rozporządzenia określający wzór też trafił do konsultacji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gugała

Krzysztof Gugała Ekspert w dziedzinie HR, ze specjalizacją w systemach wynagradzania, Prezes Zarządu w IDEA! Human Capital – we współpracy z Towers Watson Data Services EMEA. W branży HRM pracuje od dwudziestu sześciu lat, łącząc perspektywę doradcy, eksperta i menedżera. Posiada rozległe doświadczenie w projektowaniu i wdrażaniu strategii personalnych i systemów wspierających zarządzanie kapitałem społecznym, w szczególności systemów wynagrodzeń. Kierował projektami obejmującymi opisywanie stanowisk, wartościowanie, projektowanie polityk płacy zasadniczej i zmiennej oraz świadczeń, m.in. dla PGNiG SA, , TVN, Wyborowa SA, Tramwaje Warszawskie i kilkadziesiąt innych. Projektuje i realizuje unikalne na polskim rynku badania rynkowe w zakresie wynagrodzeń . Autor wielu publikacji w prasie specjalistycznej (m.in. HBR Polska, Personel, Zarządzanie Zasobami Ludzkimi) oraz współautor książki „Budowanie pomiar kapitału ludzkiego w organizacji”. Od 2010 prowadzi zajęcia z controllingu personalnego, benchmarkingu wynagrodzeń i systemów motywacyjnych na Akademii Leona Koźmińskiego i we Francuskim Instytucie Zarządzania

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK