REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępy prac na drodze ekspresowej S5 od Marcinowa do węzła Wrocław Północ

budowa drogi ekspresowej
budowa drogi ekspresowej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Włoska spółka Astaldi wnowiła roboty ziemne na nowo budowanym odcinku drogi ekspresowej S5 od Marcinowa do węzła Wrocław Północ. Jak idą postępy w budowie tej trasy?

Droga ekspresowa S5 od Marcinowa do węzła Wrocław Północ

REKLAMA

Mimo niekorzystnej pogody przez cały okres zimowy trwały prace przy budowie obiektów inżynieryjnych powstających w ramach trzeciego odcinka drogi ekspresowej S5 od Marcinowa do węzła Wrocław Północ. Generalny wykonawca tego odcinka, włoska spółka Astaldi, wznowił już roboty ziemne, rozpoczęła się także rozbiórka obiektów na terenie dawnych ogródków działkowych, gdzie powstaną wjazdy i zjazdy z nowej drogi S5, oraz trwają prace przy budowie kanalizacji deszczowej.

REKLAMA

Zakończył się okres zimowy przewidziany w kontrakcie na budowę dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S5. Zgodnie z zapisem umowy wykonawcy mogli w tym czasie zawiesić realizację robót. Astaldi, wykonawca trzeciego odcinka od Marcinowa do węzła Wrocław Północ, w związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi nie prowadził prac związanych z branżą drogową, pogoda umożliwiła natomiast realizację robót mostowych. Obecnie są one wykonywane na 17 spośród 18 zaprojektowanych mostów i wiaduktów, a wraz z systematycznym poprawianiem się warunków planowane jest zintensyfikowanie prac drogowych.

Zobacz też: Wybrano ofertę budowy drogi S5 miedzy Radomickiem a Kaczkowem

REKLAMA

Na kilku obiektach (w okolicach Trzebnicy, Będkowa i Ligoty Pięknej) robotnicy zakończyli już betonowanie ustroju nośnego, czyli tej konstrukcji wiaduktu, na której położona zostanie lewa i prawa nitka przyszłej jezdni S5. Bardzo zaawansowane prace obserwować można także na pierwszym z planowanych obiektów – na WS-28 koło Marcinowa zamontowano krawężniki i zabetonowano kapy chodnikowe na obu nitkach. W rejonie Wiszni Małej, gdzie powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych, prowadzona jest przebudowa sieci wodociągowej i roboty przy kanalizacji sanitarnej.

Trwa proces nasuwania mostu nad rzeką Widawą (MS-41). Obecnie nasuniętych jest po siedem segmentów mostu na każdej z dwóch nitek jezdni od strony Wrocławia. Finalnie będzie ich po 10 z tej strony budowanego mostu w ramach drogi ekspresowej S5, natomiast od strony Poznania – po 16 segmentów. Trwają też roboty przy budowie stanowiska do nasuwania od strony Poznania. Gdy zakończy się nasuwanie segmentów od strony Wrocławia, co powinno potrwać jeszcze niecałe dwa miesiące, prace zostaną przeniesione na drugą stronę rzeki Widawy. Natomiast jeśli chodzi o planowany most nad rzeką Ławą (MS-36), to zabetonowano podpory tymczasowe stanowiska wytwórczego, wykonano fundamenty podpór P2 i P5 oraz zakończono rozkuwanie głowic pali podpór P6 i P4.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Budowa drogi S5 od w. Kościan Płd – w. Radomicko

Duże zmiany widać w okolicach ronda Obrońców Grodna we Wrocławiu. Robotnicy zamontowali łożyska na wiadukcie WD-43 (który powstaje wewnątrz ronda) i zabetonowali korpus podpory P1, a także zbroili płyty i następnie betonowali ustrój nośny wiaduktu nad ul. Polanowicką (WD-44). Przy obiekcie budowanym od strony zjazdu z AOW (WD-45A) zakończono wykonywanie pali wierconych CFA. Wykonawca przejął również od GDDKiA teren dawnych ogródków działkowych przy rondzie i przeprowadził inwentaryzację zieleni oraz istniejących obiektów, która wykazała większą (niż zaznaczona na planach) liczbę altanek i budynków przeznaczonych do rozbiórki. Obecnie trwa więc przygotowywanie tego terenu pod plac budowy, w najbliższym czasie zostaną zakończone prace przy budowie kanalizacji deszczowej. Zlikwidowano również kolizję teletechniczną kanalizacji kablowej w ramach rozbudowywanego węzła Wrocław Północ.

Astaldi wybuduje 19-kilometrowy odcinek drogi S5, który jest częścią dolnośląskiego fragmentu trasy Korzeńsko-Wrocław. Jest to ważny szlak komunikacyjny ułatwiający kierowcom dojazd do Poznania, ale także poprawiający płynność ruchu tranzytowego. Poprawi on zdecydowanie również ruch lokalny i zlikwiduje bardzo częste korki od ulicy Żmigrodzkiej do świateł w miejscowości Kryniczno. Gotowy odcinek zostanie oddany do użytku pod koniec 2017 r.

Źródło: materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA