| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Budowa autostrady A1 na odcinku Częstochowa-Pyrzowice

Budowa autostrady A1 na odcinku Częstochowa-Pyrzowice

Rozpoczęto realizację trzech z czterech odcinków autostrady A1 na fragmencie Częstochowa - Pyrzowice. Nadal nie ma umowy z wykonawcą czwartego odcinka.

Kilka tygodni później zawiadomienie o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami dróg skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do postępowania wynika, że obok odcinka autostrady A1 chodzi o przetargi na budowę obwodnicy Góry Kalwarii, drogi S51 Olsztyn-Olsztynek i rozbudowy drogi nr 8, a w sprawie występują trzy firmy.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki w czwartkowej rozmowie z PAP przypomniał, że sprawę wykryto w trakcie wewnętrznych kontroli procedur przetargowych w Dyrekcji. Nie potwierdził, o które odcinki chodzi, a zatem także czy brak umowy ws. odcinka H należy wiązać m.in. z prokuratorskim śledztwem.

Krynicki podkreślił, że GDDKiA jest zobowiązana do dbania o efektywność i celowość wydatkowanych środków publicznych.

„Co za tym idzie, oferty w postępowaniach przetargowych, prowadzonych przez GDDKiA są każdorazowo wnikliwie sprawdzane i weryfikowane pod wieloma kątami. Podobnie jest w przypadku wspomnianego postępowania (przetargowego - PAP) związanego z realizacją budowy odcinka autostrady A1. Obecnie GDDKiA wyjaśnia jeszcze wszelkie wątpliwości związane ze złożonymi ofertami. Po ich wyjaśnieniu GDDKiA bezzwłocznie podejmie dalsze działania przewidziane prawem” - zaznaczył rzecznik Dyrekcji.

„Ponieważ obecny harmonogram kolejnych etapów postępowania przetargowego jest uzależniony od ww. działań, nie mam obecnie możliwości wskazania dokładnego terminu zakończenia postępowania, a następnie przystąpienia do realizacji inwestycji” - zastrzegł Krynicki. Podkreślił, że działania GDDKiA „są podyktowane troską o jak najlepszy rozwój infrastruktury drogowej w Polsce i zarazem interes Skarbu Państwa”.

Realizację odcinków autostrady A1 Częstochowa-Pyrzowice rozpoczęto na gruncie przyjętego przez poprzedni rząd Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023(25). Program ten nie określił terminu budowy jeszcze jednego odcinka na terenie woj. śląskiego (odcinek E; koniec obwodnicy Częstochowy – granica woj. łódzkiego; 16,8 km śladem istniejącej drogi nr 1).

Według wcześniejszych danych katowickiego oddziału GDDKiA dotąd opracowano dla niego dokumentację projektową i uzyskano zgodę na budowę. Wykonano badania archeologiczne, przeprowadzono wycinkę drzew i wyburzenia, a w latach 2015-2016 nabywane są grunty (pod kątem m.in. nowego węzła Mykanów i innej infrastruktury autostrady).

Według doniesień medialnych z końca grudnia ub. roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza przeprowadzić cięcia w programie drogowym przygotowanym przez poprzedni rząd; jako priorytet wskazuje jednak dokończenie głównych osi komunikacyjnych.(PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »