| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Motonews > Drogi > Budowa autostrady A1 na odcinku Częstochowa-Pyrzowice

Budowa autostrady A1 na odcinku Częstochowa-Pyrzowice

Rozpoczęto realizację trzech z czterech odcinków autostrady A1 na fragmencie Częstochowa - Pyrzowice. Nadal nie ma umowy z wykonawcą czwartego odcinka.

Kilka tygodni później zawiadomienie o podejrzeniu zmowy przetargowej między wykonawcami dróg skierowało do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Z nieoficjalnych informacji PAP zbliżonych do postępowania wynika, że obok odcinka autostrady A1 chodzi o przetargi na budowę obwodnicy Góry Kalwarii, drogi S51 Olsztyn-Olsztynek i rozbudowy drogi nr 8, a w sprawie występują trzy firmy.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki w czwartkowej rozmowie z PAP przypomniał, że sprawę wykryto w trakcie wewnętrznych kontroli procedur przetargowych w Dyrekcji. Nie potwierdził, o które odcinki chodzi, a zatem także czy brak umowy ws. odcinka H należy wiązać m.in. z prokuratorskim śledztwem.

Krynicki podkreślił, że GDDKiA jest zobowiązana do dbania o efektywność i celowość wydatkowanych środków publicznych.

„Co za tym idzie, oferty w postępowaniach przetargowych, prowadzonych przez GDDKiA są każdorazowo wnikliwie sprawdzane i weryfikowane pod wieloma kątami. Podobnie jest w przypadku wspomnianego postępowania (przetargowego - PAP) związanego z realizacją budowy odcinka autostrady A1. Obecnie GDDKiA wyjaśnia jeszcze wszelkie wątpliwości związane ze złożonymi ofertami. Po ich wyjaśnieniu GDDKiA bezzwłocznie podejmie dalsze działania przewidziane prawem” - zaznaczył rzecznik Dyrekcji.

„Ponieważ obecny harmonogram kolejnych etapów postępowania przetargowego jest uzależniony od ww. działań, nie mam obecnie możliwości wskazania dokładnego terminu zakończenia postępowania, a następnie przystąpienia do realizacji inwestycji” - zastrzegł Krynicki. Podkreślił, że działania GDDKiA „są podyktowane troską o jak najlepszy rozwój infrastruktury drogowej w Polsce i zarazem interes Skarbu Państwa”.

Realizację odcinków autostrady A1 Częstochowa-Pyrzowice rozpoczęto na gruncie przyjętego przez poprzedni rząd Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023(25). Program ten nie określił terminu budowy jeszcze jednego odcinka na terenie woj. śląskiego (odcinek E; koniec obwodnicy Częstochowy – granica woj. łódzkiego; 16,8 km śladem istniejącej drogi nr 1).

Według wcześniejszych danych katowickiego oddziału GDDKiA dotąd opracowano dla niego dokumentację projektową i uzyskano zgodę na budowę. Wykonano badania archeologiczne, przeprowadzono wycinkę drzew i wyburzenia, a w latach 2015-2016 nabywane są grunty (pod kątem m.in. nowego węzła Mykanów i innej infrastruktury autostrady).

Według doniesień medialnych z końca grudnia ub. roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza przeprowadzić cięcia w programie drogowym przygotowanym przez poprzedni rząd; jako priorytet wskazuje jednak dokończenie głównych osi komunikacyjnych.(PAP)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »