REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obwodnica Suwałk - ogłoszono przetarg na budowę

Obwodnica Suwałk - ogłoszono przetarg na budowę
Obwodnica Suwałk - ogłoszono przetarg na budowę
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę 12,8 km obwodnicy Suwałk, w ciągu drogi S61. Odcinek będzie przedłużeniem obwodnicy Augustowa.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „Projektuj (optymalizuj) i Buduj”. System umożliwia wykonawcy wprowadzanie innowacji, zmian do projektu oraz proponowanie innych technologii. Powstaje tym samym możliwość zastąpienia niektórych rozwiązań projektowych innymi, ale zachowującymi parametry techniczne i jakościowe np. zmiana konstrukcji mostu.

REKLAMA

Obwodnica Suwałk w standardzie drogi ekspresowej

REKLAMA

Obwodnica Suwałk będzie przedłużeniem oddanej do użytku 7 listopada tego roku obwodnicy Augustowa. Będzie miała długość 12,8 km i standard dwujezdniowej drogi ekspresowej (S61) - dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny, drogi serwisowe. Przewidziana jest do realizacji w nawierzchni betonowej. Nowa droga ominie miasto od zachodu i północy.

Zadanie polega na zaprojektowaniu i uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów do rozpoczęcia realizacji. Wśród wspomnianych dokumentów są m.in.: opinie, uzgodnienia, pozwolenia i prawomocne decyzje administracyjne, w tym o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, budowie obwodnicy oraz uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

GDDKiA przekaże Wykonawcy jako materiał wyjściowy dokumentację dla „Budowy obwodnicy Suwałk, obejmująca drogę ekspresową S61 na odcinku od km 0+000 (węzeł „Suwałki Południe”) do km 12+830 oraz podłączenie drogi S61 do istniejącej drogi krajowej Nr 8 od km 0+419,36 do km 1+085,82”, która została opracowana na poprzednim etapie prac projektowych i jest w posiadaniu Zamawiającego.

Zobacz też: Zachodnia obwodnica Radomia - kiedy koniec przetargu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rola wykonawcy obwodnicy Suwałk – projekt i budowa

Zamówienie przetargowe obejmuje m.in.:

I. Opracowanie dokumentacji projektowej:

1) Opracowanie wszystkich niezbędnych materiałów koniecznych do uzyskania ostatecznej decyzji o Zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

2) Uzyskanie wszystkich niezbędnych opinii, uzgodnień, pozwoleń, ostatecznych decyzji administracyjnych oraz uzyskanie decyzji pozwolenia na użytkowanie.

3) Opracowanie Projektu Budowlanego, Projektu Organizacji Ruchu, Projektu Wykonawczego, Szczegółowych Specyfikacji Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych (SSTWiORB).

Zobacz też: Test Volvo XC60 T6 AWD aut.

II. Budowę:

a) Roboty drogowe:

• budowę drogi ekspresowej S61,

• budowę brakujących łącznic na węźle „Suwałki Południe” oraz budowę węzła „Suwałki Zachód” wraz z budową i rozbudową dróg poprzecznych,

• budowę w etapie I elementów węzła „Suwałki Północ”, tj. łącznicy P1 o długości ok. 670 m

• rozbudowę istniejących dróg w zakresie inwestycji,

• przebudowę istniejących ciągów komunikacyjnych krzyżujących się z projektowaną inwestycją,

• budowę: skrzyżowań, rond, chodników, zjazdów, zatok autobusowych, dróg dojazdowych,

b) Roboty mostowe i konstrukcje inżynierskie:

• budowę obiektów inżynierskich w ciągu drogi ekspresowej pełniących również funkcję przejść dla zwierząt,

• budowę wiaduktów w ciągu przebudowywanych dróg poprzecznych i linii kolejowej,

c) Roboty branżowe (np. budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej, kanału technologicznego, oświetlenia węzłów, przebudowa linii elektroenergetycznych).

Źródło: Materiały prasowe GDDKiA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA