REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Używany Ford Focus I: tania niespodzianka

Robert Kuśpiel
Ford Focus Mk I Fot. Newspress
Ford Focus Mk I Fot. Newspress

REKLAMA

REKLAMA

Ford Focus I generacji zastąpił w ofercie producenta model Escort. Pierwszy Focus jest pozycjonowany w klasie kompaktów, a na rynku samochodów używanych konkuruje np. z Volkswagenem Golfem IV generacji.

W 1998 roku Ford Focus zaczął podbijać europejski rynek, w 2001 roku doczekał się faceliftingu. Warto zaznaczyć, że Focus był jednym z pierwszych modeli w swojej klasie, które były wyposażone w tylną oś wielowahaczową. Dawało mu to bardzo dużą przewagę nad poważnymi konkurentami – Golfem IV i Astra II. Koniec ery Focusa MK1 nastał w 2005 roku wtedy została wprowadzona druga generacja.

REKLAMA

REKLAMA

Topowy model Forda imponował również pojemnością bagażnika. Nadwozie typu kombi dysponowało pojemnością 520 litrów, po złożeniu siedzeń było to ponad trzy razy więcej – 1580 litrów. Sedan również mógł zaskoczyć, 490 litrów dawało możliwość zapakowania wielu rzeczy. Jedynie hatchback mocno odstawał od wyżej wymienionych. Dysponował on zaledwie 380 litrami pojemności bagażnika.

Ford Focus jest stosunkowo tani w zakupie. Na polskim rynku jest wiele ofert. Ceny zaczynają się już od 7 000 złotych. Za auto z końca produkcji należy zapłacić około 25 000 – 27 000 złotych. Należy uważać na egzemplarze, które były używane jako samochody firmowe. Doprowadzenie takiego auta do poprawnego stanu może niejednokrotnie przekroczyć cenę zakupu.

Jeśli chodzi o wyposażenie to na ogół są to auta średnio wyposażone. Sprowadzane modele potrafiły zaskoczyć. Można wyszukać auto z klimatyzacją, nawigacją oraz skórzaną tapicerką za dobrą cenę.

Zobacz też: Opinie kierowców o Fordzie Focusie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poważnym problemem przy zakupie jest wybór silnika. Miłośnicy LPG mogą być rozczarowani. Silniki Forda z instalacją gazową nie są dobrym pomysłem. Na ten temat zdania są podzielone, jednak nie zalecamy zakupu aut z zamontowaną instalacją LPG. Jeśli natomiast komuś zależy na posiadaniu auta zasilanego gazem, zalecamy korzystanie Podstawa to poprawny montaż co w przypadku wielu warsztatów jest dużym problemem. Podsumowując, instalacja jest możliwa do założenia jednak nie polecamy, zwłaszcza w silniku 1.8. Jeśli już się skusimy to zalecamy, żeby wykonał to bardzo dobry gazownik.

Silniki benzynowe

1.4 75KM – najmniejszy silnik benzynowy. Zbyt mała pojemność jak na te auto. Nie daje satysfakcji z jazdy i do tego dużo pali w porównaniu z konkurencją. Spalanie na poziomi 7 – 8 litrów.

REKLAMA

1.6 100KM – Ten silnik daje już większe możliwości. Jednostka dobrze sobie radzi z gabarytami Focusa. Spalanie na takim samym poziomie jak 1.4. Silnik godny polecenia. Jeżeli nie zależy nam na większej dynamice a auto ma służyć do normalnego przemieszczania się to zdecydowanie polecamy

1.8 115KM – spalanie na poziomie 8 – 8.5 litra. Silnik nie do końca radzi sobie z instalacjami gazowymi. Poprawny montaż jest tutaj najważniejszy. Trochę mocniejszy od 1.6 ale spalanie nieznacznie niższe niż w 2.0.

2.0 130KM – Można powiedzieć, że najmocniejsza ogólnodostępna jednostka nie licząc modelu ST i RS. Daje satysfakcje z jazdy. Ciekawa oferta w porównaniu z 1.8. Jeżeli zależy nam na lepszej dynamice warto wybrać 2.0 zamiast 1.6.

2.0 ST 170KM – Taka moc daje już większe możliwości. Samochód jest bardzo dynamiczny i żwawy. Przyspieszenie rzędu 8.2 sekundy pozwala na zachowanie dynamicznego stylu jazdy. Według raportu użytkowników spalanie na poziomie 8 – 10 litrów. Ciekawa propozycja na rynku aut używanych.

2.0 RS 215KM – Focus ze sportowym „sercem”. Mogłoby się wydawać, że 215KM to nie jest dużo i auto może pozostać w tyle w sprincie z mocniejszymi konkurentami. Okazuje się, że Focus RS potrzebuje 6.7 sekundy, żeby osiągnąć 100 km/h. Kwestia spalania nie jest tu istotna, wynosi około 13 – 15 litrów.

Zobacz też: Używany Opel Astra H: solidny i oszczędny

Silnik Diesla

1.8 TDDI 75/90KM – jednostka uważana za niezniszczalną. W praktyce poradzi sobie również z olejem opałowym. Spalanie na poziomie 6 litrów. Jeżeli chcemy mieć Diesla, w którym jest jak najmniej elementów do naprawy to warto pomyśleć nad zakupem tego typu silnika.

1.8 TDCI 100/115KM – silnik typu Common Rail. Na temat rodziny TDCI krążą już legendy. W przypadku awarii naprawa może być bardzo droga. Turbosprężarki nie są zbyt trwale. Silnik znacznie nowszy niż TDDI ale również bardziej kłopotliwy. Ciężko znaleźć jednostkę wolną od wad. Silnik ten jest bardzo kapryśny po względem paliwa. Jeżeli zamierzamy tankować na zwyczajnych stacjach to możemy szybko doprowadzić do nieprawidłowej pracy silnika. Niestety należy tankować olej napędowy tylko i wyłącznie na markowych stacjach.

Usterki

Psuje się praktycznie wszystko co jest możliwe. Oczywiście nie jest to reguła. Liczba oraz wielkość usterek uzależnione są od tego w jakich rękach było auto. Jeżeli poprzedni właściciel wykonywał regularne serwisy i dbał o samochód to nie powinno być problemów. Przednie zawieszenie jest trwałe, w przypadku tylnego należy je bardzo dokładnie sprawdzić.

Jaką wersję wybrać?

Jak na swoje lata Ford Focus MK1 ma ładną sylwetkę i może się podobać, jednak problem pojawia się przy zakupie. Jeżeli decydujemy się na Focusa należy uzbroić się w cierpliwość. Nie należy podejmować szybkich decyzji. Jeżeli mamy jakiekolwiek zastrzeżenia co do stanu auta lub pracy silnika należy zrezygnować z zakupu. Podkreślamy, trudno jest znaleźć Forda Focusa w bardzo dobrym stanie.

Z wersji benzynowych, tych bardziej „cywilnych”, polecamy 1.6 lub 2.0. Pierwszy wariant jest dla osób, które przemieszczają się z miejsca na miejsce. Natomiast drugi dla kierowców lubiących czuć pewny zapas mocy pod prawym pedałem. Z szybszych wersji polecamy ST z racji stosunkowo niskiego spalania. Jeżeli nie przeszkadza nam większe spalanie, zdecydowanie należy wybrać RS.

W silnikach Diesla zbyt dużego wyboru nie mamy. Rozsądnie jest wybrać silnik TDDI, unikniemy w ten sposób problemów związanych z Common Rail. Wymiana wtryskiwaczy lub ich regeneracja może okazać się kosztowna. Jeśli mamy sprawdzony egzemplarz TDCI to warto przemyśleć zakup. Nasz typ 1.8 TDDI 90KM.

Zobacz też: Używana Toyota Yaris I i II: miejskie auto

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zwracamy uwagę praktycznie na wszystko

Silnik: kontrolujemy pod względem wycieków i kultury pracy

Zawieszenie: Elementy tylnego zawieszenia zużywają się znacznie szybciej, warto je sprawdzić

Elektryka: Elektryka w Focusie MK1 bywa kłopotliwa, jeżeli coś wzbudza nasze wątpliwości nie należy tego bagatelizować

Nadwozie: kontrolujemy pod względem rdzy, najczęściej ogniska występują na tylnej klapie.

Ceny części

Rozrusznik – 200 złotych

Tarcze + klocki (przód) – 250 złotych

Sonda lambda – 100 złotych

Podsumowanie

Ford Focus pomimo swoich lat pod względem wizualnym jest bardzo atrakcyjny. Jednak zakup dobrego, niezniszczonego modelu może okazać się trudny do realizacji. W przypadku aut z drugiej ręki, bardzo ważne jest jak był eksploatowany przez poprzedniego właściciela, w Focusie jest to tym bardziej nie bez znaczenia.

Ford Focus ST170 MkI Fot. Newspress
newspress.co.uk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA