REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używana Toyota Yaris I i II: miejskie auto

Robert Kuśpiel

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris to samochód stworzony do jazdy w mieście. Dzięki małym rozmiarom łatwo go zaparkować, a oszczędne silniki pozwalają spać spokojnie w dobie nieustannych podwyżek cen paliw. Przedstawiamy opis Toyoty Yaris I i II generacji.

Toyota Yaris jest jednym z najpopularniejszych aut w Polsce i w całej Europie. Model ten został zaprezentowany w 1998 roku. Od tamtego momentu Yaris doczekał się II (2006) jak i III generacji, którą producent przedstawił w tym roku. Najprawdopodobniej odniesie taki sam sukces jak poprzednie modele. Jak przystało na auto miejskie ma być małe i zwinne. Przekłada się to również na pojemność bagażnika. W modelach I generacji najmniejszy bagażnik ma pojemność tylko 205 litrów. Auta po liftingu „startują” od 272 litrów.

REKLAMA

Zobacz też: Opinie kierowców o Toyocie Yaris

REKLAMA

W naszym kraju auto jest znane jako samochód służący do nauki jazdy, egzaminujący na prawo jazdy i firmowy. Jak przystało na japoński samochód, charakteryzuje się małym spadkiem wartości. Model z pierwszych lat produkcji można kupić za około 11 000 złotych jednak najlepiej szukać trochę droższych egzemplarzy. Za samochód z ostatniego roku produkcji (2005) należy zapłacić około 20 000 złotych.

Wersja po liftingu jest znacznie droższa. Za auto z początku produkcji (2006) należy zapłacić około 23 000 – 26 000 złotych. Oczywiście są i tańsze modele jednak stanowczo odradzamy ich zakup, ponieważ na ogół są to auta powypadkowe, poflotowe lub po szkole nauki jazdy. Chcąc kupić 2 – 3 letni egzemplarz należy być gotowym na wydatek rzędu 30 000 – 32 000 złotych.

Toyoty Yaris są zwykle dobrze wyposażone. Klimatyzacja nie jest rzadko spotykana. Elektryczne szyby i lusterka również można uznać za pewien standard. Jedynym z minusów może być brak pełnej regulacji fotela kierowcy. Wysokie osoby mogą mieć problem z prawidłową pozycją za kierownicą. Kolejna wada to fotele, które niestety rozczarowują. Problem ten dotyczy większości aut tej klasy. Oparcia są zbyt wąskie, a siedziska zbyt krótkie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pod względem silników jak na japończyka przystało są to jednostki dobrze zestrojone. Chociaż to auto ma służyć do spokojnego przemieszczania się pomiędzy skrzyżowaniami to Toyota przygotowała również ofertę dla bardziej wymagających kierowców.

Silniki benzynowe

REKLAMA

1.0 68/69 KM – w obydwu generacjach silniki te praktycznie się nie różnią. Motor ten był oferowany jako podstawowa jednostka benzynowa. Rzadko się zdarza, że podstawowe silniki są polecane, jednak tak właśnie jest w przypadku Yarisa. Zdecydowanie polecamy, jeśli nie wykonujemy dużych przebiegów. Silnik ten dzielnie sobie radzi w przejeździe od skrzyżowania do skrzyżowania. Średnie spalanie oscyluje w okolicy 5 litrów benzyny na 100 kilometrów.

1.3 86/101 KM – wersja po liftingu jest o 15 KM mocniejsza. Spalanie około 6 litrów (6.5 w wersji 101KM) ciekawa alternatywa dla Diesla. Auto z taką mocą daje miłe odczucia podczas jazdy. Jeśli zależy nam na trochę większej dynamice warto wybrać ten silnik.

Zobacz też: Toyota chce sprzedać 200 000 sztuk nowego Yarisa w ciągu roku

1.5 103/106 KM – w wersji przed liftingiem (106KM) najmocniejszy silnik. Dysponuje bardzo dobrym przyspieszeniem jak na auto tej klasy – 9 sekund do „setki”. Spalanie na poziomie 7 – 8 litrów

1.8 133 KM – silnik występuje w wersji po liftingu. Bardzo mocna jednostka. Potrafi zaskoczyć nie jedną osobę. Z tym silnikiem auto jest dynamiczne i szybkie. Model dla miłośnika Yarisa. Spalanie około 7 – 9 litrów.

Silniki Diesla

1.4 75 KM – jedyny Diesel w modelach przed liftowych. Jeśli chcemy auto z silnikiem wysokoprężnym to tylko i wyłącznie ten silnik. Spalanie na poziomie 5 litrów. Warto przemyśleć zakup jeśli wykonujemy duże miesięczne przebiegi.

1.4 90 KM – silnik z wersji po liftingu. Również jedyna jednostka wysokoprężna. Spalanie około 5 – 5,5 litra. Auto z tym silnikiem jest godne polecenia.

Usterki

Miejska Toyota nie ma większych problemów z awaryjnością. W przypadku silników wysokoprężnych sprawdzamy dokładnie stan turbiny. Jeżeli samochód pozostawia za sobą chmurę czarnego dymu to znak, że było mocno eksploatowane. Turbiny w Toyocie są jednak bardzo wytrzymałe.

Jaką wersję wybrać?

Jeśli chodzi o Diesla wybór jest wiadomy. W przypadku silników benzynowych, jako auto, którym będziemy dojeżdżać do pracy można zdecydowanie wskazać silnik 1.0.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie

Sprawdzamy historie serwisową. Auta sprowadzane mają najczęściej przebiegi rzędu 200 000 kilometrów. Na silnik Toyoty nie jest to dużo, jednak zaniżony przebieg podnosi wartość auta. Tradycyjnie warto się przyjrzeć w jakim stanie jest zawieszenie. Pamiętajmy, że części zamienne nie należą do najtańszych.

Ceny części

Lampa Yaris I – 300zł

Filtr oleju – od 15 złotych

Piasta tył Yaris II – 500 złotych

Piasta tył Yaris I – 200 złotych

Podsumowanie

Toyota Yaris jest dobrym wyborem jeśli chodzi o auta miejskie. Pomimo wysokiej ceny zakupu warto poważnie zastanowić się nad tym samochodem.

Toyota Yaris pierwszej generacji zastąpiła model Starlet. Fot. Toyota
Toyota Yaris II występuje zarówno w wersji trzy jak i pięciodrzwiowej. Fot. Newspress
Toyota Yaris II różni się od poprzednika kilkoma elementami nadwozia. Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris II deska rozdzielcza. Fot. Moto.wieszjak.pl
Toyota Yaris II ma bagaznik o pojemności 272 litrów. Aby zwiększyć możliwości przewozowe auta możemy złożyć tylną kanapę. Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA