REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nissan 350Z – 300 koni za rozsądną cenę

Jakub Tujaka

REKLAMA

REKLAMA

Nissan 350Z to pochodzący z Japonii przedstawiciel gatunku pojazdów sportowych. Na jego agresywny charakter składa się zwarta i dynamiczna sylwetka, tylny napęd i mocny silnik w układzie V. Czy to auto składa się z samych zalet?

Pierwszy sportowy samochód zawierającym literę „Z” w oznaczeniu modelu pojawił się w 1970 roku. Był to Datsun 240Z. Jego najnowszym potomkiem jest model 370Z kosztujący w Polsce od około 190 tysięcy złotych. Przystępnym cenowo i wcale nie przestarzałym technologicznie sportowym Nissanem jest model 350Z, który może być nasz za około 40 tysięcy złotych.

REKLAMA

„Trzysta pięćdziesiątka” pojawiła się na rynku w 2003 roku. W ofercie producenta zastąpiła model 300ZX. Większość egzemplarzy oferowanych w naszym kraju pochodzi z importu z USA, gdzie oferta modelowa była bogatsza. W Stanach Zjednoczonych 350Z był dostępny w pięciu wersjach wyposażenia. Do wyboru były różne konfiguracje zawieszenia i różnej jakości hamulce. Można było też wybierać pomiędzy automatyczną i manualną skrzynią biegów.

Zobacz też: Opinie kierowców o Nissanie 350Z

W Europie dostępna była wersja Track, rzadziej natomiast wariant wyposażenia Premium Pack.

W 350Z Track znajdziemy hamulce renomowanej włoskiej firmy Brembo, klimatyzację, komputer pokoładowy, ESP i manualną skrzynię biegów. W ogłoszeniach można spotkać egzemplarze dodatkowo wyposażone w skórzane wykończenie wnętrza i system nagłośnienia BOSE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnętrze

REKLAMA

Nissan 350Z jak przystało na prawdziwe auto sportowe oferuje tylko dwa miejsca. Sportowe fotele są dość duże i zapewniają dobre trzymanie w zakrętach. Kabina jest wykończona plastikami, które nie zachwycają jakością. Ich montaż również pozostawia wiele do życzenia. Niektóre elementy deski rozdzielczej potrafią w czasie jazdy zwłaszcza po nierównościach wydawać irytujące dźwięki. 

Ciekawostką w tym aucie jest zespolenie zegarów z kolumną kierowniczą, co pozwala na regulację wskaźników wraz z kierownicą. Obecnie takie rozwiązanie spotykamy także w innych autach. 

Centralnie umieszczony obrotomierz to następny smaczek, podkreślający sportowy charakter auta.

Silnik

W kwestii silnika nie mamy zbyt dużego wyboru. Wszystkie wersje auta są wyposażone w 3,5 litrową benzynową jednostkę V6, która do 2005 roku osiągała moc 280 KM, a po późniejszych modyfikacjach nawet 313 KM. W słabszej konfiguracji (280 KM) przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwa około 5,8 sekundy, a w najmocniejszej wersji (313 KM) o 0,1 sekundy szybciej. Średnie zużycie paliwa przy rozważnej kształtuje się na poziomie 11-12 litrów na 100 kilometrów. Prędkość maksymalna auto to 250 km/h. W wersji Track napęd jest przekazywany na tylną oś za pomocą sześciobiegowej skrzyni manualnej.

Silnik brzmi nieźle, zwłaszcza podczas dynamicznego przyspieszana. Nissan prowadzi się precyzyjnie i daje dużo frajdy z jazdy. Wprawny kierowca nie będzie miał problemu z wprowadzeniem auta w widowiskowy poślizg.

Usterki

Typowymi usterkami Nissana 350Z oprócz drobnych problemów ze spasowaniem plastikowych elementów wnętrza są parujące reflektory. Komplet nowych lamp przednich to koszt około 3 tysięcy złotych. 

Przed zakupem używanego auta należy sprawdzić stan tarcz hamulcowych, ponieważ w ASO komplet nowych części kosztuje około 10 tysięcy złotych.

Jakiego auta szukać?

Polecamy poszukać auta przeznaczonego na europejski rynek z udokumentowaną historią serwisową i manualną skrzynią biegów. 

Odradzamy wersje po tuningu i pamiętajmy że należy unikać „prawdziwych okazji”. Na zakup zadbanego Nissana 350Z należy przeznaczyć nie mniej niż 50 tysięcy złotych.

Nissan 350Z Fot. Newspress
Nissan 350Z Fot. Newspress
Nissan 350Z Fot. Newspress
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA