REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

BMW Z3 czy Mercedes-Benz SLK?

Michał Łuczyński
BMW Z3 debiutował w kinowym hicie ”Golden Eye” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. fot. BMW
BMW Z3 debiutował w kinowym hicie ”Golden Eye” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. fot. BMW

REKLAMA

REKLAMA

Kabriolety i roadstery to drogowe zabawki, które mają dostarczyć pozytywnych emocji w czasie jazdy. BMW Z3 i Mercedes SLK świetnie wywiązują się z tego zadania.

BMW Z3 debiutował w kinowym hicie ”Golden Eye” o przygodach agenta 007 Jamesa Bonda. Jednak po 14 latach jego cena jest wystarczająco przystępna, by pojazd mógł trafić w ręce zwykłego śmiertelnika. Sylwetka Z3 do dziś jest bardzo atrakcyjna. Nadwozie zostało skonstruowane w oparciu o płytę podłogową serii 3 E36. We wnętrzu znajdują się dwa sportowe fotele, które oferują doskonałe trzymanie boczne. Deska rozdzielcza to miejsce które najbardziej zdradza upływ czasu. Nieco toporne pokrętła mogą odstraszać fanów nowoczesnych gadżetów.

REKLAMA

Zobacz również: Opinie kierowców o BMW Z3

Konstrukcja Z3 to prawdziwa klasyka: silnik z przodu, napęd na tył i skrzynia pomiędzy. Początkowo pod maskę Z3 trafiały dwa silniki: 1.8 litra (118 KM) i 2.8 litra (195 KM). Jednak stopniowo BMW modernizowało swoje jednostki. W 1998 pojawił się 2.5 litrowy motor o mocy 187 KM, a rok później gamę uzupełniła mocarna, trzylitrowa, rzędowa „szóstka” o mocy 231KM. Taki potencjał mocy w samochodzie o masie 1170kg, zapowiadał doskonałą zabawę i imponujące osiągi: 6 sekund do 100 km/h i prędkość maksymalna 240 km/h.

Sportowo i komfortowo

REKLAMA

Zawieszenie samochodu jest oczywiście sportowe, ale zestrojono je z myślą o użytkowaniu na normalnych drogach. W tej klasie pojazdów Z3 można uznać za samochód wygodny i komfortowy. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na szczelność (i ogólny stan) poszycia dachu, jak i na szczelność bagażnika.

Ci którzy martwią się, czy w polskich warunkach pogodowych można użytkować roadstera, powinni zwrócić uwagę na konkurencyjną propozycję. Mercedes SLK w pewien sposób zrewolucjonizował rynek, rozwiązując odwieczny problem kabrioletów związany z miękkim dachem. W SLK producent zaproponował metalowy, elektrycznie składany dach tworząc nową grupę pojazdów, określaną mianem coupe-cabrio.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sportowy, lekki i krótki

SLK, podobnie jak Z3, posiada klasyczną sylwetkę roadstera. Skrót SLK oznacza: Sportlich, Leicht und Kurz, czyli sportowy, lekki i krótki. Taki właśnie jest SLK. Podobnie jak w BMW wnętrze pojazdu może wydawać się nieco archaiczne, ale jest za to zbudowane solidnie. Gamę silnikową otwierały jednostki czterocylindrowe o pojemności 2 litrów, które osiągały moc od 136 do 163 KM. Mocniejszy, doładowany kompresorem motor 2.3 litra oferował 197 KM. Na szczycie listy stoi 218-konna V-szóstka, która z turbo w wersji AMG osiągała 354 KM.

Zobacz również: Opinie kierowców o Mercedesie SLK

REKLAMA

Dach składa się w 22 sekundy i jest jednocześnie newralgicznym punktem całej konstrukcji. Przy zakupie warto mu się uważnie przyjrzeć, bowiem jego naprawa może nieść ze sobą astronomiczne koszty. Warto też zwrócić uwagę, czy po złożeniu nie pojawiają się żadne przecieki, albo miejsca w których elementy dachu nie stykają się ze sobą idealnie. Może to świadczyć o poważnym wypadku i zmienionej geometrii nadwozia – takich egzemplarzy należy unikać jak ognia.

Obydwa samochody dedykowane są podobnym klientom – osobom które poszukują radości w motoryzacji. Zarówno osiągi Z3 i SLK jak i ich charaktery są porównywalne. Oczywiście SLK jest nieco bardziej praktyczny ze względu na zastosowane rozwiązania sztywnego dachu, tymczasem Z3 bliżej do klasycznego roadstera. Średnia cena zadbanego SLK wynosi 22-25 tysięcy złotych. Bogato wyposażone egzemplarze w dobrej kondycji, mogą kosztować nawet 40-45 tysięcy. BMW Z3 jest o około 2-3 tys. zł tańsze.

SLK, podobnie jak Z3, posiada klasyczną sylwetkę roadstera. Skrót SLK oznacza: Sportlich, Leicht und Kurz, czyli sportowy, lekki i krótki. fot. newspress
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA