| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Słownik > RWD

RWD

RWD - oznaczenie aut z napędem na tylne koła.

RWD – Rear Wheel Drive – oznacza, że dany pojazd posiada napęd na koła tylne. W motoryzacji występują trzy podstawowe warianty układu napędowego w pojazdach tylnonapędowych: klasyczny (konwencjonalny) – gdzie silnik jest umieszczony z przodu, zaś napędzane są koła tylne, np. Polonez, BMW, Mazda MX-5 czy Opel Omega. Układ klasyczny był stosowany od zarania motoryzacji w większości aut.

Drugi wariant, to rozwiązanie z silnikiem z tyłu i napędem na koła tylne – tak było m. in. w Fiacie 126p, VW Garbusie, Porsche 911 oraz Skodzie 105/120. Samochody z silnikiem z tyłu pojawiły się przed II wojną światową. W autach z napędem na koła tylne przy większym obciążeniu osi przedniej może zachodzić zjawisko nadsterowności, zaś w przypadku większego obciążenia osi tylnej – do podsterowności.

Trzeci wariant rozwiązania, to silnik przed lub nad tylną osią – umieszczony centralnie i napędzający koła tylne. Takie rozwiązanie zastosowano m. in. w Lamborghini Miura, Pagani Zonda oraz w starym Fiacie X1/9. Umieszczenie silnika przed tylną osią, czyli centralnie – pozwala na lepsze rozłożenie masy pomiędzy obie osie oraz na zachowanie neutralności w prowadzeniu.

Układ centralny zadebiutował w sporcie samochodowym i do dziś jest stosowany jako alternatywa napędu na dwie osie. Powód jest prosty – układ taki zapewnia korzystniejszy rozkład masy pojazdu.

Zobacz też: Ząbkowanie opon

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK