REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Chevrolet i Indy 500 - to już sto lat!

Chevrolet i Indy 500 - to już sto lat! fot. Chevrolet
Chevrolet i Indy 500 - to już sto lat! fot. Chevrolet

REKLAMA

REKLAMA

30 maja 1911 roku Arthur Chevrolet wziął udział w pierwszym wyścigu Indianapolis 500.

Sto lat później Chevrolet Camaro SS Convertible stanął na czele wyścigu Indianapolis 500, z okazji obchodów stulecia legendarnych wyścigów oraz Chevroleta i rozpocznie odliczanie przed powrotem Chevroleta na wyścigi IndyCar w 2012 roku.

REKLAMA

"Zanim Chevrolet stał się marką, Louis Chevrolet i jego bracia wyrobili sobie renomę za kierownicą samochodu wyścigowego" – powiedział Jim Campbell, wiceprezes GM Performance Vehicles and Motorsports. „Po tym jak Chevrolet zaczął działać jako firma samochodowa, Louis i jego bracia nadal uczestniczyli w wyścigach Indy, tworząc jeden z najczęściej opisywanych zespołów w wyścigach samochodowych."

Zobacz też: Chevrolet Cruze – żarty się skończyły

"Ta historia obejmuje niektóre z najbardziej niezapomnianych samochodów, które przemierzały trasę wyścigów Indianapolis na dystansie 500 mil, ponieważ wiele wygrywało właśnie dzięki Chevroletowi” -  powiedział Campbell. „Wraz z wprowadzeniem nowego silnika wyścigowego Chevroleta w przyszłorocznym wyścigu, ponownie wzrasta temperatura związku pomiędzy Indy i Chevroletem”.

1911 - 1920: Louis, Arthur i Gaston Chevrolet współzawodniczą w wyścigach Indy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Chociaż w 2011 roku obchodzona jest setna rocznica Chevroleta i Indianapolis 500, to związek ten ma źródło już w 1905 roku. W tamtym roku Louis Chevrolet i Carl G. Fisher współzawodniczyli podczas tournée na Środkowym Zachodzie, jako śmiałkowie w wyścigach pokazowych, a zainteresowanie wywołane wyścigami samochodowymi obu mężczyzn uczyniło sławnymi.

W 1909 roku Fisher rozpoczął budowę swojego ceglanego toru wyścigowego w pobliżu Indianapolis, ponieważ Louis Chevrolet stał się znanym w całym kraju kierowcą zespołu wyścigowego Buick, Billy’ego Duranta.

Durant, który był pod wrażeniem umiejętności technicznych Chevroleta, zaprosił go do współpracy w projektach samochodowych, w tym do udziału w projektowaniu nowego samochodu, który miał otrzymać nazwę „Chevrolet”. Louis wkrótce zrobił sobie przerwę w pracach inżyniera, aby pomóc swojemu bratu Arturowi w przygotowaniu zespołu Buick do inauguracyjnego wyścigu w Indianapolis Motor Speedway na dystansie 500 mil.

REKLAMA

30 maja 1911 roku Arthur Chevrolet przejechał 30 okrążeń w pierwszym wyścigu Indianapolis 500, zanim problemy techniczne wykluczyły jego samochód z gry. 3 listopada 1911 roku Louis Chevrolet i Billy Durant zarejestrowali w Detroit spółkę Chevrolet Motor Car Co.

Trzy lata później Louis Chevrolet sprzedał Durantowi swoje udziały w firmie samochodowej Chevrolet i przeniósł się do Indianapolis, aby kontynuować jazdę w wyścigach ze swoimi braćmi. W 1915 roku Louis uczestniczył w wyścigach Indianapolis okrążając tor z prędkością ponad 80 mil na godzinę zanim odpadł z wyścigu z powodu awarii silnika. Wrócił w 1919 roku, aby wziąć udział w wyścigu Indianapolis 500 razem z bratem Gastonem. Obaj walczyli prowadząc samochody ze swojej własnej firmy Frontenac Motors Corp. Louis i Gaston ukończyli wyścig odpowiednio na miejscu siódmym i dziesiątym. W 1920 roku Gaston wygrał zawody Indy 500 w Monroe-Frontenac, stając się pierwszym zwycięskim kierowcą, który zakończył wyścig z jednym zestawem opon.

Od 1945 roku do dziś: 22 Chevrolety oficjalnymi samochodami wyścigu Indy 500

Carl Fisher nadawał tempo pierwszemu wyścigowi Indianapolis 500 – startując w wyścigu swoim własnym samochodem – ponieważ uważał, że start lotny będzie bezpieczniejszy niż tradycyjny sprint kierowców. Od tamtej pory rundy otwierające wyścigi stały się bardzo popularną tradycją Indy 500. W tym roku Chevrolet Camaro SS Convertible posłuży jako oficjalny samochód otwierający wyścig na dystansie 500 mil, będąc tym samym dwudziestym drugim Chevroletem, który tego dokona.

„Chevrolet posłużył jako oficjalny samochód w wyścigu Indianapolis 500 więcej razy niż jakakolwiek inna marka” -  powiedział Campbell. „Oficjalny samochód wyścigu z 2011 roku, Camaro SS Convertible wnosi nowoczesną interpretację jednego z najbardziej legendarnych oficjalnych samochodów Indy – Camaro SS, który prowadził wyścig w 1969 roku. Sądzimy, że uczczenie historii Chevroleta wraz Indy 500 to odpowiedni sposób świętowania, podczas gdy przygotowujemy się na nasze kolejne 100 lat z Indy”.

Za kierownicą pierwszego Chevroleta, który posłużył jako oficjalny samochód wyścigu Indy, kabrioleta z 1948 roku, siedział prezes Indianapolis Speedway, Wilber Shaw. Dziesięć samochodów Corvette posłużyło jako samochody bezpieczeństwa w wyścigach Indianapolis 500. Pierwszy występ miał miejsce w dwudziestą piątą rocznicę powstania Corvette, w 1978 roku. W tamtym roku dziennik Wall Street wywołał gorączkę kupowania limitowanej edycji replik Corvette z wyścigu z 1978 roku, po tym jak na pierwszej stronie opublikował historię o możliwości ich kolekcjonowania.

Zobacz też: Chevrolet Sonic Z-Spec - podrasowane Aveo

Camaro SS z 2011 roku będzie siódmym modelem Camaro, który będzie nadawał tempo na dystansie 500 mil. Pierwszy raz miał miejsce w 1967 roku, kiedy to wprowadzono Camaro na rynek, a kolejny w 1969 roku. Oficjalny samochód z 1969 roku, SS Convertible w kolorze białym, z uwypukloną maską, pasami „Hugger Orange" i specjalnie wykończonym wnętrzem stał się legendarnym samochodem wyścigów Indy. Obecnie kolekcjonerzy Camaro wysoko cenią zachowane egzemplarze 3 675 oficjalnych replik skonstruowanych w 1969 roku.

Część zewnętrzna Chevroleta Camaro Convertible w kolorze Summit White z pomarańczowymi pasami, oficjalnego samochodu wyścigu Indianapolis 500 z 2011 roku, to bezpośrednie odwzorowanie barw lidera z 1969 roku, podczas gdy wykończenie wnętrza, wykonane ze skóry o pomarańczowym kolorze, stanowi nowoczesny kontrast dla historycznej części zewnętrznej. Aby przenieść wygląd oficjalnego samochodu na drogi, Chevrolet wprowadzi do sprzedaży 500 Chevroletów Camaro Convertible – oficjalnych samochodów wyścigu Indianapolis 500 z 2011 roku. Samochody zostaną wydane tej wiosny.

2012: powrót siły napędowej Chevy na wyścigi IndyCar

Oprócz tego, że Chevrolet stał się oficjalnym samochodem wyścigu Indy 500, napędzał również wiele samochodów, które uczestniczyły w wyścigach na torze Brickyard. Chevrolet brał udział w zawodach w stylu Indy, jako producent silników w latach 1986-93 i 2002-05 z silnikami V-8, wygrywając 104 wyścigi, napędzając pojazdy sześciu mistrzów i zdobywając siedem zwycięstw w wyścigach Indianapolis 500.

W następnym roku Chevrolet powróci do cyklu IZOD IndyCar z nowym silnikiem wyścigowym V-6 z podwójnym turbodoładowaniem i bezpośrednim wtryskiem, zasilanym odnawialnym paliwem E85. Wykonany przez General Motors and Ilmor Engineering silnik Chevroleta IndyCar V-6 będzie miał pojemność skokową 2,2 litra, aluminiowy blok i głowice cylindra i będzie wyposażony w wytrzymałe podwozie, podtrzymujące skrzynię biegów i tylne zawieszenie.

Silnik Chevroleta IndyCar będzie dostępny dla wszystkich uczestników konkursu zgodnie z regulaminem cyklu. Zespół Penske to pierwszy zespół IndyCar, który skorzysta z mocy Chevroleta w 2012 roku. Poprzednio zespół Penske zdobył 31 zwycięstw samochodami o otwartym nadwoziu z silnikami Chevroleta, w tym cztery zwycięstwa w wyścigach Indianapolis 500.

Chevrolet i Indy 500 - to już sto lat! fot. Chevrolet
Chevrolet i Indy 500 - to już sto lat! fot. Chevrolet
Chevrolet i Indy 500 - to już sto lat! fot. Chevrolet
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    REKLAMA

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    REKLAMA

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    Czy za narkotyki też można stracić samochód od 14 marca 2024 r.?

    Za prowadzenie po alkoholu kierowca może stracić samochód lub zapłacić wysoką nawiązkę. Co jednak z prowadzeniem pod wpływem środka odurzającego? Czy w tym przypadku również działają przepisy kodeksu karnego dotyczące przepadku pojazdu lub jego równowartości?

    REKLAMA