REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opel Zafira w najnowszej odsłonie

REKLAMA

REKLAMA

64-ta Międzynarodowa Wystawa Samochodowa we Frankfurcie nad Menem, przyniesie premierę nowego modelu Opla: Zafira Tourer. 710 litrów pojemności w konfiguracji pięciu siedzeń i 1 860 litrów, przy złożonych siedzeniach. Nowa Zafira ma szokować przestrzenią.

Pierwsza generacja Zafiry została wprowadzona na rynek w 1999 roku. Jako pierwsze auto w swojej klasie była wyposażona w siedem miejsc. Od 1999 roku Opel sprzedał w Europie już ponad 2 miliony sztuk swojego vana.

REKLAMA

Innowacją w nowej Zafirze jest system gospodarowania przestrzenią we wnętrzu. Drugi rząd siedzeń składa się z trzech oddzielnych foteli, które można składać i przesuwać niezależnie od siebie, natomiast 3 rząd składa się na płasko. Dodatkowo siedzenia zewnętrzne wysuwają się o 50 mm w stronę środka wnętrza, co stanowi prawdziwą nowość w segmencie.

Zobacz też: Test Opel Astra Tourer: wielkość nie jest najważniejsza

REKLAMA

Przestrzeń we wnętrzu i elastyczny system siedzeń (Zafira Tourer oferuje 710 l pojemności w konfiguracji pięciu siedzeń (65 l więcej niż obecna Zafira) i 1 860 litrów, gdy wszystkie tylne siedzenia są złożone.) mają zapewnić wygodę w dalekich podróżach, do których auto zostało stworzone. Opel będzie oferował również zintegrowany system przewożenia rowerów FlexFix.  Jest wysuwany z tylnego zderzaka, tak jak szuflada.

Wygląd nowej Zafiry nabrał muskulatury. Charakterystyczne dla Opla zagięcie w środku i trapezoidalna osłona chłodnicy tworzą dynamiczny wygląd, raczej nietypowy dla vanów. Podobnie jak w innych modelach Opla, przednie reflektory prezentują typową dla niego grafikę świateł do jazdy dziennej w kształcie skrzydeł. Widoczność kierowcy została poprawiona dzięki przekonstruowaniu przedniej części samochodu. Wąskie słupki, a duże okna boczne i tylne zapewniają kierowcy lepszą widoczność niż w poprzedniku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnętrze jest przestronne i widne. Na życzenie dostępna jest panoramiczna szyba przednia – wpływa ona do szklanego szyberdachu, co wizualnie rozszerza ją aż do tylnej części samochodu.

Zawieszenie

Zafira Tourer jest wyposażona w oś przednią Insignii z izolowaną ramą pomocniczą i kolumną McPhersona. Układ osi tylnej, podobnie jak Astra łączy belkę wahaczową z drążkami Watta. Taka konstrukcja zapewnia stabilność i komfort.
W opcji dostępny będzie w pełni adaptacyjny układ sterowania podwoziem FlexRide. Zwiększa on komfort i bezpieczeństwo jazdy. Automatycznie dostosowuje się do warunków drogowych panując nad prędkością, ruchem pojazdu i indywidualnym stylem jazdy w celu zapewnienia maksymalnej stabilności. Kierowca wybiera spośród 3 ustawień: Standard, Tour i Sport.

Innowacje

REKLAMA

Nową propozycją w ofercie jest radarowy system dostosowujący prędkość pojazdu (ACC) z systemem ograniczającym skutki kolizji. Monitoruje on odległość pojazdów znajdujących się z przodu. Jeżeli zadana prędkość nie jest przestrzegana, system automatycznie zmniejsza prędkość pojazdu lub w skrajnych przypadkach wyzwala hamowanie awaryjne, aby zapobiec kolizji.

Przedni system kamer Opel Eye będzie m. in ostrzegał o niekontrolowanej zmianie pasa. A jego funkcja rozpoznawania znaków drogowych została udoskonalona. Kamera obsługuje również ciekawą funkcję „Intelligent Light Ranging”. Reguluje ona snop świateł mijania stosownie do odległości samochodu jadącego z przodu i stale dostosowuje go w celu zoptymalizowania oświetlenia jezdni bez efektu oślepiania. Asystent parkowania i monitorowanie martwego punktu w lusterkach to kolejne systemy dostępne na długiej liście opcji.

Silniki:

Zafira Tourer będzie dostępna z trzema wersjami silnika diesla.
2.0 CDTI znanego z Astry i Insignii (110, 130 i 165 KM).
Propozycja silników benzynowych obejmuje dwie oszczędne jednostki.
1.4 ECOTEC z turbodoładowaniem, o mocy 120 i 140 KM.
Dostępne będą sześciostopniowe manualne i automatyczne skrzynie biegów.

Zobacz też: Skoda Yeti: konstrukcja wszechstronna

Opcjonalnie pojawi się możliwość wyposażenia silników w system Start/Stop. Na polski rynek przygotowano jeszcze jedną wersję: silnik o pojemności 1,8 l (115 KM) z manualna skrzynią MT5. Wkrótce po debiucie oferta zostanie rozszerzona o odmianę z napędem na sprężony gaz ziemny CNG i LPG.

Obecny model Opla Zafiry w dalszym ciągu będzie się znajdować w ofercie obok nowej Zafiry Tourer. Oba modele będą konstruowane wyłącznie w zakładzie Opla w niemieckim Bochum. Zafira Tourer do sprzedaży wejdzie jesienią 2011 roku.

Wnętrze pojazdu będzie można dowolnie konfigurować fot. Opel
Panoramiczna szyba jest dostępna w opcji fot. Opel
Przednie światła do jazdy dziennej w charakterystycznym dla Opla kształcie skrzydeł fot. Opel
Nowa Zafira urosła w stosunku do poprzedniczki fot. Opel
Tylne światła będą opcjonalnie wyposażone w technologię LED fot. Opel
Przestrzeń bagażowa na poziomie 710 litrów (przy 5 fotelach) będzie jedną z największych w klasie fot. Opel
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA