REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup pierwszego auta - jak o nie zadbać?

zakup auta sprzedaż
zakup auta sprzedaż
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pierwsze auto to duże wydarzenie w życiu każdego człowieka. To nie tylko satysfakcja z posiadania nowej rzeczy, ale przede wszystkim obowiązki. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. W jaki sposób należy zadbać o swój pierwszy i także kolejny samochód?

Pierwszy samochód - o to trzeba zadbać

Zakup pierwszego samochodu to nie lada wyzwanie. Jeszcze większym jest dbanie o auto, by służyło nam jak najdłużej. Nowe filtry paliwa, przegląd układu hamulcowego, czy regularnie wymieniany olej to tylko niektóre z obowiązkowych punktów na „To do” liście właściciela, który po raz pierwszy rozpoczyna przygodę z samochodem.

REKLAMA

Awarie aut bardzo często są efektem złych decyzji kierowców, którzy pozwalają sobie na zaniedbania. Nieregularność wymian części i płynów eksploatacyjnych, wybór tych gorszych, oszczędność w sytuacjach, kiedy trzeba postawić na jakość – m.in. właśnie w ten sposób rodzą się problemy z pojazdem. Prowadzą one nie tylko do uszkodzenia samochodu, są też zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób nim podróżujących i mijających w trakcie ruchu.

Olej silnikowy

Olej silnikowy to zdecydowanie najważniejszy z płynów eksploatacyjnych w naszym aucie. Jego regularna wymiana pozwoli ograniczyć wiele kosztów związanych z eksploatacją samochodu oraz wydłuży czas jego niezawodności. Najlepiej wymieniać olej w silniku regularnie wg zaleceń producenta pojazdu. Jednak niezależnie od tego każdy kierowca powinien kontrolować poziom oleju w silniku oraz to, jaki jest jego kolor. Podczas doboru oleju najważniejszym parametrem jest jego lepkość. Nie ma uniwersalnej zasady doboru lepkości i zawsze powinniśmy wybierać ją zgodnie z zaleceniami producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu.

Zobacz też: Ile pieniędzy trzeba zainwestować w auto po jego zakupie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po ustaleniu odpowiedniej lepkości należy wybrać odpowiednią klasę jakościową. Podobnie jak w przypadku wyboru lepkości środka smarnego, nie ma ogólnych zasad dotyczących wyboru klasy jakości oleju. Powinniśmy zawsze kierować się zaleceniami producenta silnika. Ostatnim parametrem i kryterium wyboru są specyfikacje i oficjalne aprobaty producentów samochodów. Aby olej dostał taką aprobatę, musi najczęściej przejść dodatkowe testy, ale później może być stosowany do pojazdów danych marek nawet w czasie trwania gwarancji (bez ryzyka jej utraty). Informacje o wymaganiach poszczególnych producentów dotyczących swoich specyfikacji, możemy znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu lub na stronach internetowych producentów olejów silnikowych, na których są również wyszukiwarki olejów do konkretnych pojazdów np. http://dobierz-olej.totalpolska.pl/. Olej powinniśmy zawsze regularnie wymieniać zgodnie z założonymi przez konstruktora przebiegami i przez cały czas życia pojazdu powinien być to środek spełniający wymagania dotyczące konkretnego silnika.

Płyn chłodzący

REKLAMA

Płyn chłodzący należy dopasować do posiadanego samochodu. W tym celu producenci tworzą wytyczne oparte m.in. o materiały, z jakich wykonano silnik i układ chłodzenia. Każda butelka substancji chłodzącej posiada na odwrocie opis właściwości, które powinno się porównać z zalecanymi dotyczącymi pojazdu. Nie cena, a informacje dotyczące składu powinny być kluczowym kryterium wyboru. Nie zawsze droższy płyn okazuje się tym lepszym. Najważniejszym elementem każdego płynu są inhibitory, które posiadają dwojakie działanie - zapobiegają występowaniu korozji (pojawiającej się nawet na elementach wykonanych z aluminium!) i utrzymują odpowiednią klarowność oraz przejrzystość płynu, co wpływa na pracę pompy wodnej, a także całego układu chłodzenia i ogrzewania.

Kiedy należy wymienić płyn chłodzący? Zalecenia producentów bywają różne, jednak bez względu na model pojazdu czy rodzaj płynu, nie wytrzyma on dłużej niż 6 lat. Płyny niższej jakości należy wymieniać, co 2 lata.

Zobacz też: Ile można zarobić na zabytkowym samochodzie?

Filtry

Filtr paliwa odpowiada za oczyszczanie paliwa, zanim trafi ono do silnika. Jego zużycie może powodować dostanie się do środka mechanizmu zanieczyszczeń, a co za tym idzie pogorszenie wydajność jego pracy i przyspieszenie zużycia. Filtr powinniśmy wymieniać raz w roku lub po przejechaniu ok. 20-30 tys. km. Wymiana filtra paliwa w dzisiejszych czasach nie jest już tak prosta jakby się mogło wydawać. We wszystkich pojazdach należy zwrócić szczególną uwagę, aby do układu paliwowego nie dostały się żadne zanieczyszczenia. Najlepiej zwrócić się do zaufanego mechanika, który zajmie się tym profesjonalnie.

Trwałość poszczególnych podzespołów auta

Kupując samochód, trzeba liczyć się z tym, że każdy jego element ulega zużyciu i po jakimś czasie będzie potrzebował wymiany. Jak to wygląda w praktyce i kiedy właściciela auta czeka zmiana danego elementu?

  • pasek rozrządu – zależnie od zaleceń producenta, po przejechaniu od 90 do 120 tys. km
  •  akumulator – co 4 lata
  • klocki hamulcowe –średnio, co 30 tys. km
  • opony - po osiągnięciu wartość graniczna zużycia bieżnika lub zestarzenia gumy, po przejechaniu średnio 70 tys. km czy max 10 lat od daty produkcji umieszczonej na oponie.
  • olej w skrzyni biegów - co 60-80 tys. km
  • płyn hamulcowy  - co 2 lata lub co 60 tys. km
  • płyn chłodniczy – co 2 lata, maksymalnie, co 6 lat

Zobacz też: Zakup używanego auta - wymagane dokumenty

Źródło: materiały prasowe Total

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA