REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Nissan Qashqai 1.6 DiG-T Tekna+

Adam Kret
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze do niedawna Qashqai był jak wzorzec metra z Sevres dla crossoverów – czy nadal tak jest? To zależy na jakie elementy spojrzymy – nadal jest bardzo dobrze, ale czasami czuć, że konstrukcja ma już prawie 4 lata. Jak Nissan Qashqai wypadł w naszym teście?
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Nissan Qashqai to crossover z całym bagażem wad i zalet związanych z tym bardzo popularnym typem samochodów. Z jednej strony przestronny, z doskonałą widocznością, dużą ilością miejsca z tyłu, z drugiej natomiast podatny na przechyły i podmuchy boczne, sporym oporem powietrza i nieproporcjonalnym bagażnikiem o wysokim progu załadunku. Bieżący model to generacja opracowana w 2014 roku, poddana w ubiegłym roku faceliftingowi, co widać w niektórych rozwiązaniach multimedialnych i różnicach w stosunku do innych, nowszych modeli Nissana (np. nowej Micry).

REKLAMA

Nissan Qashqai - wygląd

REKLAMA

Testowany model, z dość widowiskowym, błękitnym lakierem, prezentuje się przyjemnie dla oka i może się podobać (Qashqai ma zresztą duże grono oddanych miłośników). Przeprojektowany grill zawiera sporo elementów chromowanych i ostrych krawędzi (zbieżnych z obecną linią Nissana – a także, trendami wśród azjatyckich producentów – zwłaszcza Toyoty i Hondy). Wąska linia świateł LED (w testowanej wersji) – wydaje się odbijać negatywnie na jeździe w nocy – o czym więcej, dalszej części testu. Bryła Nissana jest klasyczna dla tego segmentu – i trudno w niej znaleźć coś wartego wyróżnienia, bardzo dobrze wpisuje się obecne trendy projektowania i prezencji crossoverów.

Testowany model wyposażony był w zestaw plastikowych, nielakierowanych nakładek chroniących najbardziej wyeksponowane elementy samochodu (m.in. nadkola, progi i tylny zderzak)– nadając mu trochę offroadowego sznytu, a w praktyce zmniejszających co najwyżej ryzyko kosztownych praw lakierniczych związanych otarciami przy manewrowaniu na parkingu. Należy pamiętać bowiem, że żadna wersja benzynowa, nie posiada napędu na cztery koła. Spory prześwit (180 mm) – nie ratuje tu wizerunku samochodu jako takiego, który poradzi sobie w terenie, ale za to ułatwia walkę z miejskimi krawężnikami. Qashqai poruszał się na 19-calowych felgach o ciekawym wzorze, które z jednej strony z pewnością dodawały mu uroku, z drugiej odbijały się na komforcie jazdy (zwłaszcza na drogach o gorszej jakości). 

Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Nissan Qashqai Tekna+ - wnętrze

REKLAMA

Testowany model w wersji Tekna+ to maksimum tego, co można wycisnąć z konfiguracji Qashqaia w zakresie komfortu jazdy dla kierowcy i pasażerów. Wygodne, elektrycznie sterowane fotele o dużym zakresie regulacji, skórzana tapicerka foteli i wykończenia kokpitu, bardzo dobre spasowanie elementów - wszystko to znajdziemy w kabinie pasażerskiej japońskiego crossovera. Tylna kanapa z długim siedziskiem i rozkładanym podłokietnikiem (w centralnym miejscu) zapewnia komfort jazdy nawet wysokim pasażerom (także, jeśli za kierownicą siedzi ktoś słusznych gabarytów). Jedyny minus to wykończenie tyłu foteli kierowcy i pasażera - producent zdecydował, że dla zwiększenia trwałości będą przykryte plastikową, sztywną płytą – co, dla wysokich pasażerów tylnej kanapy, w przypadku otarcia się o nią kolanami, bywa wręcz bolesne.

Wysoka pozycja za kierownicą w połączeniu z bardzo dużą przednią szybą sprawiają, że widoczność do przodu jest wyśmienita, co jest cechą charakterystyczną dla crossoverów jako takich i w przypadku Qashqaia nie mogło być inaczej. Dostępny w opcji (i testowanym modelu) przeszklony dach o dużej powierzchni, dodatkowo „otwiera” wnętrze. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie diod informujących o pojeździe w polu martwym wewnątrz pojazdu, na przednich słupkach - takie rozwiązanie jest sprawniejsze niż cokolwiek wyświetlającego się na lusterkach (informacja jest łatwiej dostrzegalna). Generalnie wnętrze Nissana Qashqaia jest… poprawne. Trudno mu cokolwiek zarzucić, ale trudno także znaleźć wyraziste punkty, które zapadałyby w pamięć. Jest trochę nudno, a projektanci nie wykazali się polotem. Nie można za to mieć uwag do jakości – jak na ten segment jest bardzo dobrze, elementy są spasowane poprawnie, większość powierzchni, z którymi mamy styczność jest wyłożona jak nie skórą, to miękkimi materiałami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wspominany wcześniej wiek konstrukcji – przejawia się przede wszystkim w rozplanowaniu gniazd USB i AUX. Dostępne w trakcie jazdy jest w zasadzie wyłącznie gniazdo 12V („zapalniczka”) – samochód jest wyposażony w gniazda USB, ale ukryte w podłokietniku. Jest to także w zasadzie jedyne miejsce, którym można ukryć telefon (w aucie brakuje dedykowanego schowka/półki). W testowanej wersji nie było także źródeł zasilania dostępnych dla tylnej kanapy, co w przypadku długich tras z dziećmi, może okazać się kłopotliwe (w opcji za dodatkowe 340 zł). Bagażnik deklarowany przez producenta ma pojemność 410 l, jest jednak mało ustawny i dość płytki. Nie pomaga podwójna podłoga wprowadzona, zdaje się, jedynie po to, żeby zapewnić w miarę płaską powierzchnię przy złożeniu foteli (czego nie da się zrobić od strony bagażnika).

Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Nissan Qashqai Tekna+ - wyposażenie

Podstawowa wersja Qashqaia z 115-konnym silnikiem benzynowym, centralnym zamkiem, klimatyzacją manualną, światłami LED do jazdy dziennej i podstawowymi systemami (wymaganymi przez przepisy) w postaci m.in. ABS, ESP, 6 poduszek powietrznych, systemem monitorowania ciśnienia w oponach, to koszt 73 tys. zł. Za ok. 2000 zł taki model można wyposażyć dodatkowo m.in. w system rozpoznawania znaków drogowych (TSR), automatycznie przyciemniane lusterko wsteczne, inteligentny system ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu (LDW) oraz przednie i tylne czujniki parkowania).

Konfigurując testowego Qashqaia producent zdecydował się nie oszczędzać – udostępniona do testu wersja Tekna+ posiada w zasadzie wszystkie istotne elementy wyposażenia w jakie można „uzbroić” ten model czyli m.in.:

  • system kamer 360 (pozwalający na uzyskanie symulowanego „rzutu z góry”),
  • asystenta pasa ruchu (sygnalizacja dźwiękowa),
  • elektrycznie regulowane i podgrzewane fotele z pamięcią ustawień (niestety fotele nie mogą być wentylowane, nie ma też opcji dla podgrzewania kierownicy),
  • podgrzewaną przednią szybę,
  • panoramiczny, przeszklony dach,
  • nagłośnienie BOSE i 7-calowy ekran multimedialny (z częściowo nieaktualnymi mapami… niestety),
  • 19-calowe felgi ze stopów lekkich,
  • Reflektory full LED – z doświetlaniem zakrętów i automatycznymi światłami drogowymi,
  • Bezkluczykowy zapłon i system START/ STOP,
  • Relingi dachowe,
  • Asystenta parkowania.

Testowana wersja, z najmocniejszym 163-konnym silnikiem i manualną skrzynią biegów, to koszt rzędu 127 tys. złotych (nie licząc rabatów i promocji).

Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Nissan Qashqai 1.6 DiG-T - jazda

Testowany Nissan Qashqai to najmocniejsza oferowana obecnie wersja. Japoński crossover wyposażony w turbodoładowany 163-konny silnik o pojemności 1.6 litra rozpędza się do 100 km/h w 8,9 sekundy. W tym zakresie auto faktycznie jest żwawe – „urwanie” się spod świateł nie sprawia większych problemów. Silnik chętnie się wkręca na obroty, auto jak na swoje gabaryty „zbiera się” po prostu dobrze. Długie przełożenia skrzyni biegów sprawiają jednak, że przyspieszanie przy wyższych prędkościach jest dość ospałe, wyposażona w 6 przełożeń skrzynia manualna rzadko daje się wykorzystać w pełnym zakresie. Zawieszenie crossovera jest dość sztywne, a 19-calowe felgi w testowanym egzemplarzu nie poprawiały komfortu jazdy, przez co w kabinie pasażerskiej wyraźnie można było odczuć nierówności asfaltu. Na plus można zaliczyć niewielkie jak na ten segment wychylenia boczne w zakrętach, co pozytywnie wpływa na prowadzenie samochodu. Niestety, Nissan Qashqai jest dość wrażliwy na boczne podmuchy wiatru.

Z niejasnych przyczyn producent nie zdecydował się nawet na opcjonalne udostępnienie napędu na 4 koła w jakiejkolwiek wersji benzynowej Qashqaia. Tego typu układ przeniesienia napędu dostępny jest wyłącznie z najmocniejszym (aczkolwiek jedynie 130-konnym) dieslem. Pod tym względem konkurencja (choćby Kia Sportage) wypada lepiej – dając klientom większy wybór w tym zakresie.

Auto wyposażone było w manualną 6-biegową skrzynię biegów (opcjonalny automat to wyłącznie bezstopniowa skrzynia CVT, ale nawet taka nie jest dostępna dla tej wersji silnikowej). Przekładnia sprawowała się poprawnie (nie licząc charakterystyki przełożeń) – jedyny napotkany problem to szybkie przełączanie się między wstecznym a pierwszym biegiem. Dwukrotnie w trakcie testów, przy potrzebie szybkiego manewrowania, mimo zmiany położenia lewarka, skrzynia pozostała na biegu wstecznym (pierścień na manetce, nie powrócił do położenia bazowego). Deklarowane przez producenta średnie zużycie paliwa w warunkach pozamiejskich na poziomie 4,8 litra /100 km jest raczej nieosiągalne. W trasie auto zużywało około 7 litrów benzyny na każde przejechane 100 km, co i tak jak na auto o takich gabarytach i mocy nie jest złym wynikiem.

Reflektory full LED powinny być niezastąpione w trakcie nocnej jazdy, jednak w moim odczuciu obszar, na który pada światło z reflektorów, powinien być większy. Zaskakująco czuły okazał się system automatycznego zmieniania świateł drogowych na mijania, reagujący zanim dało się zauważyć samochód jadąc w naszym kierunku – co należy zaliczyć na plus. 

Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk

Łukasz Kuźmiuk

Nissan Qashqai 1.6 DiG-T Tekna+ - podsumowanie

Nissan Qashqai cały czas jest samochodem, który jest kwintesencją crossovera – samochodem przestronnym, wysokim, o świetnym polu widzenia dla kierowcy. Jest wystarczająco wygodny i szybki do codziennej jazdy dla rodziny 2+2. Testowany model dysponuje sporą nadwyżką mocy (choć momentami trudną do wykorzystania), a Qashqai oglądany z zewnątrz może się podobać. Trzeba jednak pamiętać, że inni producenci nie przespali ostatnich kilku lat, a konkurencja w tym segmencie staje się coraz bardziej zażarta. Zaskakujący brak nawet dołączanego napędu na 4 koła może okazać się problemem dla co bardziej wymagających klientów. Krótko mówiąc, ostatni facelifting uatrakcyjnił auto i pozwolił mu na walkę o klientów z rywalami, jednak w niedalekiej przyszłości Japończycy powinni szykować się do wprowadzenia na rynek następnej generacji swojego bestsellera.

Nissan Qashqai 1.6 DiG-T - dane techniczne

Paliwo benzyna
Pojemność 1618 cm3
Moc maksymalna 163 KM przy 5600 obr./min.
Maks mom. obrotowy 240 Nm przy 2000-4000 obr./min.
Prędkość maksymalna 200 km/h
Przyspieszenie 0-100km/h 8,9 s
Skrzynia biegów manualna/ 6 biegów
Napęd na przednie koła
Zbiornik paliwa 65 l
Katalogowe zużycie paliwa 
(miasto/ trasa/ średnie)
7,4 l/ 4,8 l/ 5,8 l
Długość 4394 mm
Szerokość 1806 mm
Wysokość 1590 mm
Rozstaw osi 2646 mm
Masa własna 1369-1494 kg
Pojemność bagażnika 410 l

Nissan Qashqai - cennik

Ceny Nissana Qashqaia zaczynają się od 79 750 zł - za tę kwotę otrzymamy auto w podstawowej wersji Visia, z turbodoładowanym silnikiem 1.2 DIG-T o mocy 115 KM. Japońskiego crossovera w odmianie Visia z silnikiem 1.6 DIG-T można mieć za 88 150 zł. Za podobny egzemplarz jak w teście, czyli z najmocniejszym "benzyniakiem" i w najbogatszym wariancie Tekna+, trzeba zapłacić minimum 127 250 zł.

Silniki benzynowe

Visia

Acenta

N-Connecta

Tekna

Tekna+

1.2 DIG-T M6 (115 KM, 190 Nm)

79 750 zł

87 850 zł

98 450 zł

107 450 zł

118 850 zł

1.2 DIG-T CVT (115 KM, 165 Nm)

87 750 zł

95 850 zł

106 450 zł

115 450 zł

126 850 zł

1.6 DIG-T M6 (163 KM, 240 Nm)

88 150 zł

96 250 zł

106 850 zł

115 850 zł

127 250 zł

Silniki wysokoprężne

1.5 dCi M6 (110 KM, 260 Nm)

89 250 zł

97 350 zł

107 950 zł

116 950 zł

128 350 zł

1.6 dCi M6 (130 KM, 320 Nm)

96 150 zł

104 250 zł

114 850 zł

123 950 zł

135 250 zł

1.6 dCi CVT (130 KM, 320 Nm)

104 150 zł

112 250 zł

122 850 zł

131 850 zł

143 250 zł

1.6 dCi M6 AWD (130 KM, 320 Nm)

103 750 zł

111 850 zł

122 450 zł

131 450 zł

142 850 zł

Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Nissan Qashqai / fot. Łukasz Kuźmiuk
Łukasz Kuźmiuk
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Blokady rolników 20 marca 2024 r. – mapa online, objazdy. Które drogi i skrzyżowania będą nieprzejezdne? [Aktualizacja]

    W dniu 20 marca 2024 r. nastąpi kolejna odsłona protestu rolników. Na drogach całej Polski staną blokady rolnicze. Publikujemy mapę online protestów rolniczych i ewentualnych objazdów. Mapa jest stale aktualizowana, aktualnie widnieje na niej ponad 500 punktów blokad. Poza tym poniżej stale aktualizujemy informacje z samorządów i Policji odnośnie blokad drogowych w tym dniu. Utrudnienia na drogach pojawiają się już 19 marca.

    Bridgestone rozbudowuje fabrykę. Zainwestuje prawie mld zł. Dzięki temu zakład wyprodukuje 7 mln opon rocznie

    Bridgestone ma zamiar rozbudować hiszpański zakład produkcyjny w Burgos. Cele gigantycznej inwestycji są trzy. Chodzi o zwiększenie produkcji, poprawę standardu i mocniejsze pójście w kierunku zrównoważonego rozwoju.

    Młodzi nie chcą prawa jazdy. W 2023 r. dokumentów było o 30 proc. mniej, niż jeszcze kilka lat temu

    Dane z CEPiK nie pozostawiają złudzeń. W 2023 r. w Polsce zostało wydanych o 30 proc. mniej praw jazdy, niż w 2015 r. Jak ten trend może wpłynąć na producentów samochodów oraz rynek aut używanych?

    Auta w leasingu policja nie zabierze. Kierowca zapłaci jednak nawiązkę, a do tego poniesie koszty podatkowe

    Pijany kierowca zatrzymany w samochodzie leasingowanym auta nie straci. Mimo wszystko za swój czyn zapłaci i to podwójnie. Nawiązka dopiero otwiera listę jego strat. Kolejnym punktem jest utrata praw do odliczenia podatkowego.

    REKLAMA

    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    REKLAMA

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    REKLAMA