REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Mazdy MX-5: aparycja i charakter sportowca

Mazda MX-5 2016
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsza Mazda MX-5 to udoskonalona koncepcja sportowego roadstera. Tylny napęd, niska masa, wolnossący silnik i ręczna skrzynia biegów a do tego szpera! Czy to auto jeździ tak dobrze jak się zapowiada? Sprawdziliśmy to!

Mazdy MX-5 po raz czwarty!

Czwarta generacja Mazdy MX-5 przebojem weszła na rynek. Krótko po swej premierze okrzyknięta została na świecie Samochodem Roku 2016 roku zdobywając nagrodę „World Car of the Year 2016”. Na tytuł ten trzeba sobie jednak zapracować. Po tygodniu spędzonym z tym autem wiem, że wyróżnienie to nie było przyznane na wyrost.

REKLAMA

Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

Kapitalny wygląd Mazdy MX-5 w połączeniu z lekkimi materiałami użytymi do jej wykonania dał niesamowity efekt. Auto wygląda na bardzo lekkie i takie właśnie jest, waży dokładnie 1000 kg! To efekt zastosowania dużo lżejszych podzespołów m.in. bloku silnika, mechanizmu różnicowego, zawieszenia i skrzyni biegów. Redukcje masy uzyskano także za sprawą zastąpienia niektórych stalowych elementów poszycia nadwozia ich aluminiowymi odpowiednikami.

Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

Mazdy MX-5 - silnik 2.0 SKYACTIVE-G

Lekkie nadwozie w połączeniu z nowym, wolnossącym motorem 2.0 SKYACTIVE-G o mocy 160 KM tworzy fantastyczną mieszankę. Mimo relatywnie niewysokiej mocy, MX-5 dysponuje kapitalnymi osiągami! Przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje jej 7,3 s, a prędkość maksymalna sięga 214 km/h. Silnik jest też zaskakująco elastyczny i chętnie napędza auto już od 1500 obr./min, łapiąc drugi wdech przy 4500 obr./min. Zaskakujący jest także dźwięk tego motoru, dający kierowcy poczucie podróżowania prawdziwie sportową maszyną! Szkoda tylko, że dźwięk ten słyszalny jest wyłącznie w kabinie. Na zewnątrz motor brzmi zbyt pospolicie.

Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test BMW M4 3.0 Turbo 431 KM

W dynamicznej jeździe Mazdą, kierowcy pomaga absolutnie fenomenalna, ręczna skrzynia biegów. To zdecydowanie jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, przekładnia tego typu dostępna obecnie na rynku. Ma niezwykle krótki, zaledwie 4-centymetrowy skok lewarka, a przy tym pracuje z wyraźnym oporem i niespotykaną precyzją. Sprawia wrażenie niezwykle solidnej i pozwala dosłownie wbijać poszczególne biegi bez ryzyka popełnienia błędu przez kierującego. Dobrze dobrana jest też długość poszczególnych przełożeń, jednak trzeba pamiętać że na autostradzie przy 140 km/h nawet na 6-tym biegu jest silnik ma już 3500 obr./min.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

Wydawać by się mogło, że tak szybkie auto, napędzane benzynowym silnikiem musi pochłaniać spore ilości paliwa. I tu można się poważnie zdziwić. W mieście Mazda MX-5 bez problemu ogranicza swój apetyt na paliwo do 8,3-9,0 litrów na 100 km, a na trasie nawet do 6,5 l na 100 km! To efekt nie tylko nowoczesnego motoru z niezwykle wysokim stopniem sprężenia, ale również niezwykle małej masy pojazdu. Nawet jeśli kierowca intensywnie korzysta z możliwości motoru, jego spalanie rzadko kiedy przekracza 11,5 l/100 km!

Mazdy MX-5 - prowadzenie

Redukcja masy samochodu niesie korzyści w wielu obszarach jego funkcjonowania, także w zakresie prowadzenia. Mazda MX-5 wzorowo pokonuje wszelkiej zakręty, choć czyni to w dość nietypowy sposób. W pierwszej fazie łuku jej nadwozie dość wyraźnie się przechyla, ale nie na tyle by zachwiać stabilnością pojazdu. Co więcej, to specyficzne zachowanie MX-5 w zakręcie pozwala kierowcy doskonale wyczuć granicę przyczepności kół i pokonywać zakręty na maksimum możliwości pojazdu.Tym bardziej, że inżynierowie zadbali o idealny rozkład mas pomiędzy osiami (50:50) dzięki czemu nie ma mowy o jakiejkolwiek podsterowności, a nadsterowność jeśli już się pojawi, jest łatwa do opanowania. Daje to kierowcy ogromną frajdę z prowadzenia pojazdu i pozwala mu poczuć się kierowcą lepszym niż jest w rzeczywistości.

Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

Zobacz też: Test Toyota GT86 TRD: sportowiec czystej krwi

Jazda w poślizgu Mazdą MX-5, za sprawą tylnego napędu oraz szpery, jest też niezwykle łatwa do zaaranżowania. Trzeba jednak przyzwyczaić się do tego, że fotel kierowcy znajduje się wręcz na tylnej osi pojazdu, przez co prowadzący może odnieść wrażenie, że wychylenie auta w zakręcie jest większe, aniżeli jest to faktycznie.

Mazdy MX-5 na co dzień

Czy zatem Mazda MX-5 to auto idealne? Nie do końca. Poprawić można by przede wszystkim układ hamulcowy, który nie jest wystarczająco wydajny aby sprostać sportowym aspiracjom silnika. Zastosowanie elektrycznego wspomagania kierownicy jest znakiem czasu, ale na tle poprzedniego modelu czuć ogromną różnicę. Nowa przekładnia jest precyzyjna i całkiem bezpośrednia, ale brakuje jej ostrości i tego cięższego stylu pracy, tak bardzo oczekiwanego w sportowym aucie. W codziennej jeździe nie każdemu przypadnie także wnętrze Mazdy, choć osobiście byłem nim zachwycony. Świetna pozycja za kierownicą, niezły fotel, kierownica ustawiona pod właściwym kątem (choć pozbawiona poziomej regulacji!) oraz lewarek skrzyni biegów dosłownie sam wpadający w dłoń. Do tego pedały umożliwiające stosowanie redukcji z międzygazem ,minimalistyczny projekt kokpitu, większość przycisków umieszczonych zasięgu ręki oraz czytelne zegary o ciekawej grafice.

Zobacz też: Test Mazda MX-5: drogowy akrobata

Co zatem może się nie podobać w kabinie MX-5? Narzekać będzie zapewne jej pasażer, gdyż tunel środkowy ogranicza jego miejsce, a podłoga po jego stronie jest źle wyprofilowana. Co gorsza zakres regulacji foteli jest dość ograniczony na skutek tylnej ściany grodziowej oddzielającej przedział bagażowy od pasażerskiego. Sam kufer ma niewielką pojemność (130 litrów), ale w rzeczywistości wydaje się on być większym niż deklaruje to producent.

Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

W dłuższych trasach przeszkadza przede wszystkim słabe wyciszenie kabiny, które daje o sobie znać już przy prędkości 110 km/h. Szum powietrza opływającego auto potrafi nie tylko skutecznie zagłuszyć dobrej klasy sprzęt audio, ale i wyraźnie zmęczyć pasażerów auta. Co ciekawe, komfort amortyzacji stoi na dobrym poziomie, dlatego szykowana wersja Mazdy MX-5  RF ze sztywnym dachem, może wyraźnie zwiększyć użyteczność tego auta na co dzień. Tym bardziej, że nie jest to auto drogie. Biorąc pod uwagę jego cenę, napęd, wyposażenie i frajdę z jazdy cena na poziomie ok. 108 tys. zł nie wydaje się być abstrakcyjną. Tym bardziej, że za tę kwotę trudno o inne sportowe auto z taką prezencją i charakterem.

Mazda MX-5 2016

Mazda MX-5 2016

Kamil Fraszkiewicz

Opinia

Mazda MX-5 to auto z gatunku tych zachwycających. Mimo relatywnie niewysokiej mocy i ceny, oferuje niesamowitą frajdę z jazdy, świetne osiągi i kapitalne prowadzenie. Wygląda przy tym zjawiskowo i jest zaskakująco oszczędna w gospodarowaniu paliwem. Poprawić można by jednak skuteczność jej układu hamulcowego i wyciszenie wnętrza. To ostatnie jest też dość ciasne, zwłaszcza po stronie pasażera, więc przed zakupem warto się do tego auta "przymierzyć". A gdy już Wam się to uda, raczej na pewno zapragniecie mieć to auto. I prędzej czy później, MX-5 trafi pod dach Waszego garażu. Jestem tego prawie pewny!

Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Mazda MX-5 2016
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Sprawdź, gdzie nie przejedziesz! Blokady rolników 20 marca 2024 r. – mapa, objazdy. Ponad 500 blokad [Aktualizacja]

    W dniu 20 marca 2024 r. nastąpi kolejna odsłona protestu rolników. Na drogach całej Polski staną blokady rolnicze. Publikujemy mapę online protestów rolniczych i ewentualnych objazdów. Mapa jest stale aktualizowana, aktualnie widnieje na niej ponad 500 punktów blokad. Poza tym poniżej stale aktualizujemy informacje z samorządów i Policji odnośnie blokad drogowych w tym dniu.

    Bridgestone rozbudowuje fabrykę. Zainwestuje prawie mld zł. Dzięki temu zakład wyprodukuje 7 mln opon rocznie

    Bridgestone ma zamiar rozbudować hiszpański zakład produkcyjny w Burgos. Cele gigantycznej inwestycji są trzy. Chodzi o zwiększenie produkcji, poprawę standardu i mocniejsze pójście w kierunku zrównoważonego rozwoju.

    Młodzi nie chcą prawa jazdy. W 2023 r. dokumentów było o 30 proc. mniej, niż jeszcze kilka lat temu

    Dane z CEPiK nie pozostawiają złudzeń. W 2023 r. w Polsce zostało wydanych o 30 proc. mniej praw jazdy, niż w 2015 r. Jak ten trend może wpłynąć na producentów samochodów oraz rynek aut używanych?

    Auta w leasingu policja nie zabierze. Kierowca zapłaci jednak nawiązkę, a do tego poniesie koszty podatkowe

    Pijany kierowca zatrzymany w samochodzie leasingowanym auta nie straci. Mimo wszystko za swój czyn zapłaci i to podwójnie. Nawiązka dopiero otwiera listę jego strat. Kolejnym punktem jest utrata praw do odliczenia podatkowego.

    REKLAMA

    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    REKLAMA

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    REKLAMA