REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test MINI Cooper 1.5 136 KM: mały, drogi, rewelacyjny!

MINI Cooper 1.5
MINI Cooper 1.5
Kamil Fraszkiewicz

REKLAMA

REKLAMA

Nowy MINI Cooper wyraźnie różni się od poprzednika. Nowa płyta podłogowa, potężniejsze nadwozie, zupełnie inny układ napędowy. Czy wszystkie te zmiany nie wypaczyły charakteru tego legendarnego auta?

MINI Cooper 1.5 136 KM

Fenomen MINI Coopera jest trudny do zrozumienia dla przeciętnego człowieka. Za cenę limuzyny klasy średniej jego nabywca otrzymuje pojazd typowo miejski, z trudem mieszczący cztery osoby średniego wzrostu. Czy oryginalne wzornictwo i sylwetka nadwozia nawiązująca do brytyjskiej legendy motoryzacji z lat 60-tych to wszystko co klient otrzymuje za cenę ok. 100 tys. zł? Sprawdzimy to na przykładzie najnowszego modelu Coopera, który na rynku pojawił się w 2014 roku.

REKLAMA

MINI Cooper 1.5 136 KM: zupełnie nowy model

Choć na pierwszy rzut oka auto tego nie zdradza, najnowsze MINI przeszło radykalne zmiany. Zmieniły się nie tylko jego przednie i tylne reflektory czy atrapa chłodnicy, ale przede wszystkim gabaryty nadwozia. W porównaniu z poprzednikiem długość samochodu została zwiększona aż o 98 mm, szerokość o 44 mm a wysokość o 7 mm. Co istotniejsze także rozstaw osi uległ powiększeniu ( o 28 mm) osiągając pułap 2495 mm. Zmiany jakie przeszło Mini spowodowały, że auto nieco „napuchło” stając się nieco bardziej przysadzistym, ale nadal wygląda ono ciekawie i intrygująco.

MINI Cooper 1.5 136 KM: zalety wnętrza po modernizacji

Pierwsze co rzuca się w oczy po zajęciu miejsca w kabinie Coopera to odczuwalnie zwiększona przestronność przedziału pasażerskiego. Nawet na tylnej kanapie (z wydłużonym o 23 mm siedziskiem) zmieszczą się dwie osoby o wzroście ok. 170 cm, co w poprzednim modelu wiązało się ze sporymi wyrzeczeniami ze strony pasażerów przednich siedzeń. Na plus zaliczyć trzeba także powiększony o 51 l (do 211 l) bagażnik wyposażony dodatkowo w podwójną podłogę oraz naprawdę dobre materiały wykończeniowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno boczki drzwi jak i deska rozdzielcza wykonana została z miękkich materiałów, a błyszczące plastiki ulokowano w miejscach mało narażonych na zniszczenie. Sama kabina jest wzorowa odizolowana zarówno od dźwięku silnika, jak i świstu powietrza opływającego nadwozie Coopera.

Wśród zalet nowego modelu wymienić należy także czytelne i niesztampowe zegary prędkościomierza i obrotomierza przeniesione na kolumnę kierowniczą (poruszają się one razem z nią), kapitalny system informacyjno-multimedialny prawie w całości zaadaptowany z najnowszych modeli BMW (urozmaicony zabawnymi komunikatami i grafikami), efektownie rozbłyskujący barwami pierścień wokół centralnego ekranu TFT (reagujący na zwiększanie głośności radia lub obrotów silnika) czy naprawdę czysto i mocno brzmiący system audio marki Harman Kardon wyposażony w 10 głośników i wzmacniacz o mocy 480 W (niestety bez czytnika CD)!

Kobietom zapewne spodoba się także wiele stylizacyjnych smaczków jakie kryje wnętrze nowego MINI. Efekciarsko otwierany schowek na okulary umieszczony na desce rozdzielczej, nietypowe wloty powietrza systemu wentylacji, przyciski przypominające te stosowane w lotnictwie czy elegancka, czarna podsufitka dachu. Wyjątkowy charakter nadają autu finezyjnie zaprojektowane boczki drzwi z aluminiowymi klamkami i podświetlanymi różnymi kolorami podłokietnikami. Niezwykle funkcjonalne są również podwójne  osłony przeciwsłoneczne, wyposażone w lusterka z podświetleniem. Niestety, mimo wysokiej jakości wykonania, projektantom auta nie udało się uniknąć pewnych błędów, z którymi będą musieli zmierzyć się niektórzy użytkownicy Coopera.

MINI Cooper 1.5 136 KM: wady wnętrza

Wśród gąszczu zalet jakim obdarzone jest wnętrze nowego MINI, odnaleźć można także kilka jego mankamentów. Przednie fotele słabo podpierają ciało w ostrych zakrętach, a na dodatek mechanizm ich składania nie pozwala na wygodne zajęcie miejsca na tylnej kanapie, podłokietnik kierowcy przeszkadza w sterowaniu pokrętłem systemu multimedialnego (wyposażonego dodatkowo w gładzik do odręcznego wpisywania liter), wskaźnik poziomu paliwa jest nieprecyzyjny, kieszenie w bocznych drzwiach nie mieszczą 1,5 litrowych butelek z napojem, widoczność zarówno do przodu jak i do tyłu jest ograniczona, a wąska, prawie pionowa przednia szyba szybko ulega zabrudzeniu. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że część z tych wad można wyeliminować (dopłacając np. do lepszych foteli), a pozostałe bledną dzięki świetnym właściwościom jezdnym nowego MINI Coopera.

MINI Cooper 1.5 136 KM: prowadzenie

Przeprojektowane zawieszenie, zwiększony rozstaw osi i kół oraz nisko umieszczony środek ciężkości pozytywnie wpłynęły na zachowanie auta na drodze. Godne pochwały jest zachowanie auta w trakcie szybkiej jazdy na wprost. Kierowca ma bowiem wrażenie podróżowania autem o kilka rozmiarów większym! Im większa liczba zaszczyca swą obecnością prędkościomierz, tym bardziej odczuwalna jest różnica pomiędzy MINI Cooperem a jego klasowymi rywali pokroju DS3 czy Fiata 500. Auto sprawia wrażenie przyssanego do jezdni, dając wyjątkowe poczucie bezpieczeństwa. Sztywno zestrojone zawieszenie, choć obniża nieco komfort resorowania na zniszczonych nawierzchniach, to nie pozwala na wychylanie się nadwozia nawet w ciasnych w zakrętach.

Sportowe zachowanie auta potęguje dodatkowo niezwykle bezpośredni w działaniu układ kierowniczy, błyskawicznie przenoszący nawet najmniejszy ruch nieco za dużej kierownicy na przednie koła. 90-stopniowy zakręt można pokonać bez odrywania rąk od kierownicy, a bezpośredniość działania nowej przekładni oraz siła wspomagania zależna jest od prędkości pojazdu (Servotronic) oraz wybranego trybu jazdy (Sport, Normal, GREEN). Wszystko to sprawia, że nie można porównywać prowadzenia MINI do żadnego innego auta.

Ten samochód ma swój własny, unikatowy styl – niezwykle sportowy, ostry i pewny. Auto pozostaje przy tym na tyle komfortowe, aby używać go w codziennej jeździe. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że dobre właściwości jezdne są możliwe do uzyskania nawet na seryjnych, ekonomicznych oponach Michelin Energy Saver. W tak drogim aucie, powinno zagościć jednak znacznie lepsze ogumienie, które jeszcze lepiej poprawiłoby zachowanie auta na drodze.

MINI Cooper 1.5 136 KM: 3-cylindrowy silnik

W parze ze świetnie zestrojonym układem jezdnym nowego MINI podąża także jego zespół napędowy. Silnik, ukryty pod potężną, zachodzącą na błotnika maską unoszoną na podwójnych teleskopach, to zupełnie nowa konstrukcja BMW. Mimo że 1,5-litrowy motor ma tylko trzy cylindry to dzięki turbosprężarce typu twin scroll, układowi VALETRONIC oraz bezpośredniemu wtryskowi paliwa osiąga moc 136 KM. Ta z pozoru nieduża jednostka napędowa bardzo sprawnie napędza najnowszego Coopera.

Sprint 0-100 km/h zajmuje mu tylko 7,9 sekundy a na dłuższej prostej auto spokojnie pokonuje barierę 200 km/h (210 km/h). Silnik pełnię swych możliwości ukazuje od 2500 obr./min zapewniając mocny i jednostajny ciąg aż do granicznym obrotów wału napędowego. Reakcja na gaz jest mocno uzależniona od wybranego trybu jazdy. Najlepsza jest w trybie Sport, najsłabsza w ekonomicznym GREEN. Pewnym rozczarowaniem okazał się za to dźwięk nowego motoru. Dzięki świetnemu wyciszeniu kabiny, kierowca praktycznie nie słyszy silnika. W codziennej eksploatacji na pewno jest to duży walor, ale wersja Cooper powinna być jednak nieco ostrzejsza w odbiorze, przynajmniej wyższych zakresach prędkości obrotowych.

MINI Cooper 1.5 136 KM: skrzynia biegów

Pewne mankamenty zdradza manualna skrzynia biegów. Czuć, że została zaadaptowana ze starszych modeli BMW (co jest ogromną zaletą), ale w testowanym egzemplarzu brakowało jej precyzji w wybieraniu 1-go i wstecznego biegu. Skoki lewarka także mogłyby być nieco krótsze. Cieszy za to lekko wyczuwalny opór w trakcie wybieranie biegów oraz świetne zestopniowanie poszczególnych przełożeń przekładni. Te ostatnie z jednej strony zapewniają Cooperowi świetną dynamikę (zwłaszcza 1-,2-,3-ka) a z drugiej, pozwalają ograniczyć hałas (na 6-tym biegu przy 140 km/h silnik ma zaledwie 2900 obr./min) oraz zużycie paliwa.

W jeździe miejskiej MINI Cooper zużywa od 6,2 do 8,0 l paliwa na 100 km, na autostradzie (przy 140 km/h) ok. 7,7 l, natomiast w trakcie jazdy z prędkościami 90-110 km/h jego apetyt można bez problemu ograniczyć nawet do 5,2 l/100 km.

MINI Cooper 1.5 136 KM: cena

Odkąd MINI zostało przejęte przez BMW, nowe modele tej marki przestały być tanie. Tak też jest z prezentowanym egzemplarzem wycenionym na prawie 130 tys. zł. Za tę kwotę klient otrzymuje małe, ale oryginalne,  dobrze wykonane i wyposażone auto. Uwagę zwracają przede wszystkim rozwiązania, których na próżno można szukać u konkurencji – aktywny tempomat z możliwością dezaktywacji kontroli odstępu, system automatycznego wykrywania pieszych i awaryjnego zatrzymywania pojazdu, asystent świateł drogowych, asystent parkowania równoległego, inteligentny telefon alarmowy…

A gdyby tego wszystkiego było mało, klient może zamówić nawet adaptacyjne zawieszenie (absolutna nowość w tym segmencie). Cena auta jest absurdalnie wysoka, ale majętna osoba powinna być usatysfakcjonowana zakresem możliwości jakie oferuje to niepozorne auto.

MINI Cooper 1.5 136 KM: opinia

Najnowsza odsłona MINI Coopera, choć straciła nieco ze swej dawnej ostrości, to stała się bardziej wszechstronna. Zawieszenie oferuje większą dawkę komfortu, a kabina i bagażnik są znacznie przestronniejsze. Nadal jednak jest to auto niezwykle pewnie poruszające się po drodze, zwarte i naładowane pozytywną energią. Najnowszy silnik pasuje do charakteru MINI. Jest zrywny, oszczędny ale powinien być bardziej słyszalny w kabinie. Hamulce i układ kierowniczy stanowią dobre dopełnienie sportowego wizerunku Coopera. Godne podkreślenia są również naprawdę zaawansowane i nowoczesne elementy wyposażenia tego auta, często przerastające te, jakie odnaleźć można sedanach klasy średniej. Niestety, ceną za to wszytko jest bardzo wysoki koszt zakupu MINI. W swojej klasie jest to auto wybitne i w mojej osobistej ocenie nadal niedoścignione.

Samochód Mini Cooper 1.5 Turbo 136 KM
Rodzaj silnika benzynowy z turbosprężarką twin-scroll
Kod silnika b.d.
Położenie silnika z przodu, poprzecznie
Wtrysk paliwa bezpośredni HPI
Liczba cylindrów 3
Pojemność skokowa 1499 cm3
Układ cylindrów rzędowy
Moc maksymalna 100/136 kW/KM w zakresie 4500-6000 obr/.min
Maksymalny moment obrotowy (overboost) 220 (230) Nm w zakresie 1250-4000 obr./min
Współczynnik czołowego oporu powietrza (Cx): 0,28
Napęd  przedni
Skrzynia biegów manualna 6. biegowa
Przyspieszenie 0 - 100 km/h 7,9 s
Prędkość maksymalna 210 km/h
Zużycie paliwa wg producenta (DSG) [miasto/trasa/średnie] 5,7-5,8/3,8-3,9/4,5-4,6
Zawieszenie kół przednich: kolumny MacPhersona
Zawieszenie kół tylnych: wielowahaczowe
Tarcze hamulcowe przód (rodzaj/średnica) tarcze wentylowane/ b.d.
Tarcze hamulcowe tył (rodzaj/średnica) tarcze lite/ b.d
Wymiary (dług./szer./wys.) 3821 / 1727 / 1414 mm
Rozstaw osi 2495 mm
Masa własna 1 085 kg (dowód rej.)
Pojemność bagażnika fot. rozł./złoż. 211 l
Ładowność 450 kg
Liczba obrotów kierownicy b.d.
Średnica zawracania 10,8 m
Pojemność baku 40 l
Cena od 84 800 zł

MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 deska rozdzielcza
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 zegary prędkościomierz obrotomierz
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 dostęp do tylnej kanapy
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 bagażnik 211 l
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 schowek na okulary
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 tryb SPORT
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014 tryb GEEN
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
MINI Cooper 1.5 136 KM 2014
Kamil Fraszkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Na stacje powraca stary typ paliwa. Czy to oznacza, że kierowcy już nie muszą się bać benzyny E10?

    Kilka dni temu na stacje w całej Polsce powrócił stary typ paliwa. Ostatni raz kierowcy mogli je zatankować w październiku 2023 r. Czy to oznacza dobrą informację dla osób, które nie chcą benzyny Pb 95 E10? Sprawdźmy.

    Urzędnicy żądają podwyżek opłat za rejestrację samochodu w Polsce. Niestety mają rację. Stoi za nimi matematyka

    Dlaczego podwyżki? Powiaty domagają się urealnienia opłat za czynności realizowane w wydziałach komunikacji. Wskazują np. że opłata za dowód rejestracyjny wynosząca 54 zł nie była zmieniana od 20 lat. Od kwietnia PWPW, która produkuje te dokumenty podnosi stawkę do prawie 45 zł. 

    Policja oddała pierwsze auto zabrane pijanemu. I co z tego? Nie ma co robić afery, bo kierowca konfiskaty i tak nie uniknie

    Przepisy o odbieraniu aut pijanym są, ale tak właściwie... ich nie ma? Potwierdzać to może przypadek 46-latka, któremu policjanci najpierw zabrali Volvo, a później je oddali. Z uwagi na brak przepisów wykonawczych. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, ze nowelizacja jest martwa czy poszła do kosza. Kierowca nową karę i tak poniesie.

    Rząd chce jednak wykasować podatek od aut spalinowych. Szykuje się do rozmów z UE na temat zmian w KPO

    KPO miało zgotować kierowcom w Polsce aż dwa podatki od aut spalinowych. Teraz okazuje się, że tych może wcale nie być. Nowy rząd planuje renegocjację planu odbudowy. Danina płacona przez kierowców ma zniknąć z dokumentu, a tym samym nie zacznie obowiązywać w Polsce.

    REKLAMA

    Chciał uniknąć kary za parkowanie. Przerobił litery na tablicy rejestracyjnej. Dostał zarzut karny i może trafić do więzienia na 5 lat

    Aby uniknąć płacenia mandatów za nieprawidłowe parkowanie, dostawca jedzenia przerobił na tablicy rejestracyjnej literę F na E. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia. Chciał być sprytny. Policjanci byli jednak sprytniejsi.

    103-latka rozbiła bank. Prowadziła auto bez prawa jazdy. Samochód nie miał natomiast OC

    Miała 103 lata i prowadziła samochód. Prowadziła go bez prawa jazdy. Na tym kłopoty seniorki się nie kończą. Jaki był finał? Karabinierzy – bo akcja rozgrywała się we Włoszech – odwieźli ją do domu. Ona natomiast zapowiedziała zakup... skutera!

    Będzie nowy wzór prawa jazdy. Ale prawa jazdy na tramwaj. Co się zmieni?

    Rząd pracuje nad nowym drukiem prawa jazdy. Zmieni się jednak dokument wydawany kierującym... tramwajami. Chodzi o to, aby zwykła kartka papieru zamieniła się w druk, który zostanie dobrze zabezpieczony przed fałszerstwem. Czy to oznacza, że pozwolenie będzie droższe?

    Przed wejściem na jezdnię pieszy musi spojrzeć trzy razy. Inaczej dostanie nawet 5 tys. zł mandatu

    Trzy spojrzenia stanowią podstawową zasadę bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Pieszy zaniedba ten obowiązek? Konsekwencje mogą być zatem naprawdę przykre. W skrajnym przypadku może dostać nawet 5 tys. zł mandatu.

    REKLAMA

    Klonowanie kart paliwowych. Proceder może oznaczać tysiące złotych strat. Jak się przed nim chronić?

    Karta paliwowa to firmowe dobrodziejstwo, ale i zagrożenie. Bo niezwykle łatwo jest ją sklonować i narobić firmie transportowej setki tysięcy złotych dodatkowych kosztów. Jak się chronić przed duplikowaniem kart i kradzieżą pieniędzy?

    Znasz ukryte funkcje pasów bezpieczeństwa w samochodzie? Niektóre są naprawdę zmyślne

    Pasy mają chronić życie i zdrowie pasażerów w czasie wypadku. Do tego ich funkcja się jednak nie ogranicza. Bo potrafią dużo więcej! Kreatywni kierowcy znaleźli dla nich szereg innowacyjnych zastosowań. Niektóre mogą zadziwić.

    REKLAMA