| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Testy aut > Nowe > Test Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115

Test Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115

Czy Citroen C4 Picasso oparty na nowej płycie podłogowej EMP2 faktycznie spełni wymagania dużych rodzin? Czy jego futurystyczne nadwozie nie powstało kosztem funkcjonalności i przestronności jego wnętrza? Jakie są różnice pomiędzy C4 Picasso a C4 Grand Picasso?

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: elektronika

Kierowca C4 Picasso rozpieszczany jest bogactwem elektroniki. Nawet uboższą wersję Intesive wyposażono w 12” ekran służący wyświetlaniu niezwykle czytelnej mapy nawigacji czy obrazu z tylnej kamery cofania. Mankamentem jest fakt, że mając do dyspozycji dwa ekrany ciekłokrystaliczne, kierowca nie może posłużyć się tym większą jako wyświetlaczem nawigacji a mniejszym jako panelem do sterowania np. radiem. Albo nawigacja jest na obu ekranach jednocześnie (tylko po co?), albo tylko na mniejszym (co wymusza jej każdorazowe wygaszanie, aby np. zmienić temperaturę w kabinie lub dostroić radio).

Zdj. 5: Od lewej Citroen C4 Picasso i C4 Grand Picasso

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: zawieszenie

Od strony użytkowej zdecydowanie lepiej prezentuje się za to zawieszenie C4 Picasso. Mniejszy o 55 mm rozstaw osi przekłada się co prawda na nieznacznie mniejszy komfort resorowania nierówności w porównaniu do wersji Grand, ale wpływa pozytywnie na zwinność auta. Francuski minivan, mimo wyczuwalnych przechyłów na łukach, zachowuje się pewnie zarówno w trakcie bardzo szybkiej jazdy autostradą jak podczas całkiem dynamicznej podróży na bardziej krętych fragmentach dróg. Na dodatek, pomimo zastosowania w tylnym zawieszeniu belki skrętnej, nierówności wybierane są bardzo sprawnie i tylko głębokie studzienki zakłócają nieco spokój w kabinie. Plusem krótszego rozstawu osi niż w wersji Grand jest za to mniejszy o 20 cm promień zawracania auta – zaledwie 10,8 m!

Citroen C4 Picasso 1.6 e-HDI 115: silnik wysokoprężny

Różnica pomiędzy C4 Picasso a C4 Grand Picasso dostrzegalna jest wyraźnie w gamie silnikowej obu modeli. Najbardziej zawiedzeni mogą być amatorzy dużych jednostek wysokoprężnych. Od lat cieszący się dobrą opinią silnik 2.0 HDi występuje wyłącznie w większym modelu. Mniejszy C4 Picasso dostępny jest tylko z jednostkami z serii1.6 HDi. W tego typu pojazdach klienci rzadko jednak poszukują wysokiej dynamiki. Liczy się za to łatwość w rozwijaniu prędkości w trakcie wyprzedzania oraz małe zapotrzebowanie na paliwo. I tu najmocniejszy, 115-konny silnik 1.6 e-HDi sprawdza się dobrze. O ile w trakcie rozpędzania do ok. 90 km/h jego temperament wydaje się być jedynie wystarczający, o tyle powyżej tej prędkości, nabiera on werwy. Dzięki turbosprężarce wyposażonej w turbinę o zmiennej geometrii łopatek odczuwalne przyspieszenie pojawia się już od ok. 1800 obr./min (od 1750 do 2500 obr./min. dostępne jest nawet 285 Nm momentu obrotowego). Najefektywniej C4 Picasso rozpędza się w zakresie 90-130 km/h prezentując równy przyrost prędkości i zaskakujące niskie zużycie paliwa – od 3,9 do 5,0 l na 100 km. Nawet przy 160 km/h spalanie nie przekracza 7,5 l/100 km, natomiast w mieście bez trudu można zmieścić w równych 7 litrach paliwa na 100 km. Pozytywne odczucia z jazdy potęguje także świetne wyciszenie kabiny. Spokoju nie zakłóca ani dźwięk silnika, ani opływające auto powietrze.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »