REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI 150 KM

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Skoda Octavia to jeden z najpopularniejszych modeli samochodów widywanych na polskich drogach. Trzecia generacja czeskiego kompaktu imponuje dojrzałością i jakością konstrukcji. A co oferuje Skoda Octavia III z napędem na obie osie?

Skoda Octavia 4x4 występuje jedynie z nadwoziem kombi i zasadniczo nie różni się pod względem stylizacji od wersji z napędem na jedną oś.
Mimo, że trzecia generacja modelu prezentuje się o wiele atrakcyjniej od poprzednika trudno doszukać się w wyglądzie kompaktowej Skody interesujących detali. To po prostu dobrze skrojona bryła, której daleko do nowoczesności czy ekstrawagancji.
Octavia w wersji kombi to model, który nie zrazi do siebie wyglądem większości kierowców i o to zdaje się chodziło producentowi.

REKLAMA

Zobacz też: Test KIA Optima Hybrid - oszczędna limuzyna

Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI 150 KM – wnętrze

Przepastny i bardzo wysoko oceniany pod względem jakości wykończenia przedział pasażerski Skody Octavii zapewnia komfortowe warunki podróży dla czterech dorosłych osób. Nawet wysokie osoby bez trudu odnajdą odpowiednią pozycję za kierownicą. Nie będą też  narzekały na ciasnotę na tylnej kanapie.
Intuicyjne rozplanowanie tablicy przyrządów ułatwia pierwszy kontakt z Octavią, a rozmieszczenie wszelkich przełączników i włączników czyni prowadzenie Octavii bardziej komfortowym.
Bagażnik ma pojemność 610 l, a po rozłożeniu tylnej kanapy przestrzeń na bagaże można powiększyć do 1740 l.
Ale to co dla jednych jest atutem, dla innych może się okazać nieatrakcyjne. Stonowana stylizacja tablicy przyrządów i smutna kolorystyka wnętrza pozostawi wśród gadżeciarzy niedosyt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Test BMW 320d Touring xDrive

Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI 150 KM – napęd/układ jezdny

Octavia 4x4 może być napędzana przez jedną z trzech zarezerwowanych dla tej wersji jednostek napędowych. Podstawowa odmiana z napędem na obie osie jest napędzana przez wysokoprężny silnik o pojemności 1,6 l i mocy maksymalnej 105 KM. Najmocniejszą wersją 4x4 jest wyposażona w benzynowy silnik z serii TSI o pojemności 1,8 l, rozwijający moc maksymalną 180 KM. Niemalże w tej samej cenie można nabyć recenzowaną odmianę z kolejnym z dostępnych silników – wysokoprężnym TDI o pojemności 2 l, rozwijającym moc maksymalną 150 KM.
Według danych producenta 150-konna Octavia 4x4 rozpędza się od 0 do 100 km/h w 8,7 s. To bardzo dobry wynik, ale pamiętamy z obcowania z innymi odmianami Octavii, że Skoda z ciężkim silnikiem umieszczonym z przodu ma tendencję do podsterowności. Czy zatem czeskie kombi jest jedynie mistrzem prostej?
Okazuje się, że nie. Właściwości trakcyjne w stosunku do przednionapędowych odmian poprawia m.in. system napędu na obie osie HALDEX piątej generacji.
Komputer sterujący układem działa bardzo sprawnie i w razie potrzeby w mgnieniu oka przekazuje moment obrotowy na tylną oś.
Trzeba przyznać, że system dodaje kierowcy pewności.

Ale lepsze zachowanie na drodze to nie tylko zasługa sprawnie działającego napędu.
W modelu 4x4 producent zastosował z tyłu zawieszenie wielowahaczowe. Tym samym m.in. znacznie poprawiono komfort tłumienia nierówności.
Układ kierowniczy jest mniej czuły niż w Volkswagenach, ale nadal czuć w zestrojeniu siły wspomagania niemiecki sznyt.
Skoda Octavia 4x4 zapewnia pasażerom wysoki komfort jazdy. Dobrze wyciszona i elastyczna jednostka napędowa sprawdza się zarówno podczas jazdy w trasie, czy w ruchu miejskim.
Biorąc pod uwagę masę pojazdu (1380 kg), pojemność skokową silnika, wielkość nadwozia oraz fakt, że Octavia jest wyposażona w napęd na obie osie, cieszy niskie zużycie paliwa. Około 7 l na 100 km w ruchu miejskim to dobry wynik, choć znacznie przekraczający deklarację producenta.

Zobacz też: Test Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi

Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI 150 KM – podsumowanie

Przestronność przedziału pasażerskiego i bagażowego, sprawny i stosunkowo oszczędny napęd, a także swojskość marki nie kojarzącej się z ekstrawagancją to na polskim rynku wciąż atuty trudne do przebicia w walce o masowego odbiorcę.
Octavia na polskim rynku jest szczególnie lubiana, a trzecia generacja modelu przewyższa poprzedników pod każdym względem więc można się spodziewać, że grono zwolenników modelu się powiększy. Niestety miłośnicy muszą się przyzwyczaić również do faktu, że wzrost jakości pociąga za sobą wzrost ceny. Octavia oferuje wiele, ale nie jest tania. Oczywiście 100 700 zł to jak na porządnie wykonane auto z napędem na obie osie i przestronnym wnętrzem cena rozsądna. Ale biorąc pod uwagę fakt, że najtańsza w cenniku Octavia (z napędem na jedną oś) kosztuje 59 500 zł, dla wielu polskich kierowców  sto tysięcy złotych może być ceną zaporową.

Zobacz też: Test Peugeot 308 1.6 e-HDI 115 KM - nowa jakość!

Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI 150 KM - dane techniczne

Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI 150 KM
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  1968 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 150 KM/3500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 320 Nm/1750 obr./min.
Napęd 4x4
Skrzynia biegów man. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 610/1740 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 465,9/181,4/146,5 cm
Rozstaw osi 268,6 cm
V-max 213 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,7 s
Zużycie paliwa* 5,9/4,3/4,9 l/100 km
Cena od  100 700 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany


Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI/150 KM
Skoda
Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI/150 KM
Skoda
Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI/150 KM
Skoda
Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI/150 KM
Skoda
Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI/150 KM
Skoda
Uporządkowana tablica przyrządów Skody Octavii 4x4 jest wykonana z materiałów wysokiej jakości.
Skoda
Fotele w Skodzie Octavii 4x4 2.0 TDI/150 KM sprzyjają długim podróżom i zapewniają dobre tzw. trzymanie boczne.
Skoda
Na tylnej kanapie Skody Octavii 4x4 miejsca nie zabraknie nawet wysokim pasażerom
Skoda
Bagażnik Skody Octavii 4x4 ma objętość 610 l.
Redakcja
Test Skoda Octavia 4x4 2.0 TDI/150 KM
Skoda
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA