REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Czy turbodoładowana jednostka napędowa o pojemności 1,6 l, rozwijająca moc maksymalną 150 KM stanowi sprawne źródło napędu dla Forda Focusa kombi?

Linia nadwozia Forda Focusa mimo faktu, że od prezentacji modelu minęły już trzy lata wciąż jest świeża. Focus prezentuje się atrakcyjnie zwłaszcza w bogatszych odmianach z reflektorami ksenonowymi i atrakcyjnym pakietem stylizacyjnym Ford Individual Sport (koszt 4600 zł), który obejmuje m.in. lakierowane spojlery przednie, tylne i progowe, siedemnastocalowe felgi ze stopów lekkich oraz- co dodaje smaczku – pomalowane na czerwono zaciski hamulcowe.

REKLAMA

Zobacz też: Test Volkswagen Golf VII 2.0 TDI DSG: Powrót króla

Test Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi – wnętrze

REKLAMA

Przedział pasażerski Forda Focusa z jednej strony zbiera pochwały za wygodę I obszerność foteli, ogólną przestronność i wysoką jakość materiałów wykończeniowych oraz spasowania poszczególnych elementów, z drugiej strony słabsze noty za intuicyjność obsługi nietuzinkowej tablicy przyrządów, a zwłaszcza komputera pokładowego.

Rzeczywiście obsługa radia z poziomu konsoli centralnej, czy komputera pokładowego z poziomu kierownicy wymaga wprawy. Poza tym, otoczenie kierowcy Focusa jest czytelne i sprzyja dłuższym podróżom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jedną z opcji zainstalowaną w Focusie, który dostaliśmy do recenzji była możliwość ustawienia koloru podświetlenia przedziału pasażerskiego. Gadżet, ale mający duży wpływ na przyjemność podróży.

Przedział bagażowy Forda Focusa ma objętość 490 l i można go powiększyć do 1516 l.

Test Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi – napęd/układ jezdny

REKLAMA

Benzynowe jednostki napędowe o pojemności 1,6 l były popularne w klasie kompaktów pod koniec lat 90. ubiegłego wieku i na początku pierwszej dekady XXI wieku. Jednak wtedy samochody kompaktowe były niewiele większe od pojazdów dziś klasyfikowanych do segmentu B. A i same silniki nie miały turbin i dysponowały mocą maksymalną w przedziale 100-110 KM.

Obecnie benzynowe jednostki coraz częściej są wyposażone w turbiny, a ich moc maksymalna znacznie przekracza 110 KM. W przypadku opisywanego Focusa, turbodoładowany silnik z rodziny EcoBoos rozwija moc maksymalną 150 KM przy 5700 obr./min. i maksymalny moment obrotowy 240 Nm dostępny w przedziale od 1900 do 3500 obr./min.

Z napędem współpracuje sześciobiegowa manualna przekładnia.

Zobacz też: Test Opel Astra sedan 1.7 CDTi 130 KM

Mieliśmy okazję poznać już silnik napędzający recenzowanego Forda przy okazji jazd Focusem hatchback. Wtedy zrobił na nas duże wrażenie, ale czy tak samo dobrze sprawdza się w modelu z nadwoziem kombi? Zwłaszcza, gdy zabierzemy na pokład komplet pasażerów z bagażem lub większy ładunek?

Odpowiedź brzmi tak. Turbodoładowany silnik o niewielkiej pojemności nie tylko pewnie rozpędza ważącego 1282 kg Forda (według danych technicznych auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 8,8 s), ale dynamika rozpędzania jest zadowalająca już od dolnych zakresów obrotomierza.

Co więcej dźwięk silnika, który staje się bardziej słyszalny, gdy wskazówka obrotomierza minie wartość około 4000 obr./min. jest przyjemny. Z kolei osobom, które cenią sobie nade wszystko ciszę podczas podróży przypadnie do gustu bardzo duża elastyczność silnika. W efekcie, w większości przypadków, nawet gdy poruszamy się w pełni załadowanym autem nie trzeba redukować biegu by móc sprawnie wyprzedzić jadący przed nami pojazd.

Tym lepiej, bo dźwignia manualnej przekładni trafia płynnie w poszczególne przełożenia o ile nie spieszymy się ze zmianą biegu. Gdy chcemy to zrobić dynamicznie, zdarzają się problemu z wbiciem biegu.

Wystarczająca dynamika podczas jazdy z niższymi obrotami ma przełożenie na komfort jazdy. We wnętrzu Focusa, nawet gdy poruszamy się z wysokimi prędkościami jest cicho. Co więcej utrzymując styl jazdy na niskich obrotach Focus zużywa w ruchu miejskim około 8,5 benzyny l/100 km. Podczas jazdy w trasie z prędkością ok. 130 km/h zużycie paliwa spadnie do 6,8-7,2 l benzyny na 100 km.

Ford Focus jest uznawany za klasowego prymusa pod względem jakości układu kierowniczego i zestrojenia zawieszenia doskonale wpisujące się w kompromis pomiędzy komfortem jazdy po nierównościach a zachowaniem odpowiedniej sztywności podczas dynamicznej jazdy po łukach.

W tę opinię wpisuje się również odmiana kombi, choć trzeba przyznać, że w przypadku, gdy podróżujemy załadowanym autem, jego zachowanie na zakrętach jest minimalnie gorsze od wersji hatchback.

Zobacz też: Test Ford Focus 1.6 Ecoboost: W stronę perfekcji

Test Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi podsumowanie

Ford Focus 1.6 EcoBoost kombi oferuje swojemu nabywcy przyzwoite wyposażenie standardowe, elastyczną, szybką I umiarkowaną w zużyciu paliwa jednostkę napędową oraz wysoki komfort jazdy. Do jego wad należy zaliczyć skomplikowaną obsługę komputera pokładowego oraz mnogość przycisków na konsoli centralnej.

Najtańszy Focus kombi z opisywanym silnikiem kosztuje 77 900 zł. Co prawda nie jest tak dobrze wyposażony jak wersja Sport Trend (droższa o 3 tys. zł), którą mieliśmy okazję pojeździć ale bez konieczności dopłaty nabywca dostanie m.in. poduszki powietrzne boczne i kurtynowe, komputer pokładowy, elektrycznie sterowane oraz podgrzewane lusterka boczne, czujniki parkowania z tyłu, obręcze kół ze stopów lekkich, radioodtwarzacz CD/MP3, czy klimatyzację manualną.

Zobacz też: Test Opel Astra GTC: jak za dawnych lat

Ford Focus 1.6 EcoBoost 150 KM kombi – dane techniczne

Ford Focus kombi 1.6 EcoBoost 150 KM
Typ silnika benzynowy, turbo
Pojemność  1596 cm3
Układ cylindrów/zawory R4/16V
Maksymalna moc 150 KM/5700 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 240 Nm/1900-3500 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 6-bieg.
Pojemność bagażnika 490/1516 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 455,8/182,3/150,5 cm
Rozstaw osi 264,8 cm
V-max 210 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 8,8 s
Zużycie paliwa* 7,7/5,0/6,0 l/100 km
Cena od  77 900 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Ford Focus kombi 1.6 EcoBoost
Redakcja
Ford Focus 1.6 EcoBoost
Moto.wieszjak.pl
Ford Focus kombi 1.6 EcoBoost
Redakcja
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA