Weźmy przód Skody Fabii, następnie na wysokości słupka B rozszerzmy nadwozie (tak, Roomster ma większy rozstaw kół tylnych niż przednich), rozciągnijmy nadwozie wzdłuż, zwiększmy rozstaw osi, następnie tył zakończmy tak jak w lekkich samochodach dostawczych, czyli klapą zakrywającą szeroki otwór załadunku. Do tego wszystkiego doczepmy duże drzwi i duże okna, następnie nieco zaokrąglijmy kanty nadwozia. Żeby było ładniej zamontujmy atrakcyjne felgi. W ten sposób z grubsza przerobimy Fabię na Roomstera.
Zobacz też: Opinie kierowców o Skoda Roomster
reklama
reklama
Wnętrze
Przedział pasażerki Roomstera jest pochodną nadwozia, czyli jego funkcjonalność zmienia się w zależności od tego, którą część oceniamy.
W przedniej części mamy kopię Skody Fabii. Ta sama, dobrze rozplanowana i wykonana z dokładnością, z dobrych pod względem jakości materiałów tablica przyrządów. Te same fotele zapewniające odpowiedni komfort jazdy nawet podczas długich podróży. I ta sama dobra widoczność z miejsca kierowcy we wszystkich kierunkach. Minusy? Owszem są dwa. Pierwszy to kształt drzwi. Ostro zarysowaną, szpiczastą krawędzią przednich drzwi przy odrobinie nieszczęścia można sobie wybić oko. Drugi mankament dotyczy ograniczonej ilości miejsca (chodzi o szerokość) w przedniej części przedziału pasażerskiego.
Za to z tyłu przestrzeni jest więcej. Szerokie drzwi ułatwiają zajęcie miejsca, a wysoko poprowadzona linia dachu zapenia komfort także wysokim pasażerom. Tym bardziej, że kąt pochylenia oparć tylnych foteli da się regulować. Ma to bezpośrednie przełożenie na objętość przedziału bagażowego Roomstera, który w najskromniejszej wersji ma objętość 480 l. W przypadku, gdy ustawimy oparcia w pozycji maksymalnie wychylonej do przodu przestrzeń na pakunki rośnie do 560 l. Maksymalnie przedział bagażowy Skody Roomster może mieć objętość 1810 l.
Zobacz też: Test Citroen C4 Picasso: francuska salonka
Napęd/Układ jezdny
Czterocylindrowy, benzynowy, turbodoładowany silnik o pojemności 1,2 l rozwijający moc 105 KM radzi sobie przeciętnie ze sporych rozmiarów Skodą. Według producenta Roomster przyspiesza od 0 do 100 km/h w 10,9 s. Nowoczesny silnik charakteryzuje się bardzo wysoką kulturą pracy i sprawnie nabiera prędkości od dolnych zakresów obrotów. Jednak należy się liczyć z tym, że po wykorzystaniu w pełni możliwości przewozowych Roomstera jego akceptowalna dynamika znacząco spadnie.