REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Mitsubishi Lancer Sedan: Mistrz oszczędności

Jakub Tujaka

REKLAMA

REKLAMA

Mitsubishi produkuje model Lancer od 1973 roku i od tego czasu sprzedało już około 6 milionów egzemplarzy tego auta. Sprawdźmy, w czym tkwi sukces kompaktowego japończyka.

Do niedawna Mitsubishi Lancer był oferowany jako sedan i kombi. Najnowsza czyli szósta generacja jest dostępna jako sedan i hatchback, a właściwie Sportback (tak Mitsubishi określa ten typ nadwozia). Japończycy nie zważali na panujące trendy i sedan jest nieco krótszy niż pięciodrzwiowe nadwozie. Do testu redakcyjnego otrzymaliśmy Mitsubishi Lancer Sedan z silnikiem MIVEC o pojemności 1,6 litra o mocy 117 KM.

REKLAMA

Karoseria/nadwozie

Agresywnie zaprojektowany przód i proporcjonalne nadwozie to główne zalety najnowszego Lancera. Sedan wygląda o wiele lepiej niż zaburzający harmonię tył w przypadku Sportbacka. Linia boczna nie urzeka pięknem, ale sytuację ratuje niebieski metaliczny lakier i aluminiowe felgi.

Zobacz też: Opinie kierowców O Mitsubishi Lancer

Efektownym dodatkiem jest także spojler na tylnej klapie, który dopełnia wizerunku auta o sportowym charakterze.

Wnętrze/wyposażenie

Wnętrze Mitsubishi Lancera zostało zaprojektowane pod kątem użyteczności. Wszechobecny różnokolorowy plastik jest dobrze spasowany i sprawia wrażenie trwałego, ale brakuje mu „życia”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W centralnej części deski rozdzielczej znajdziemy trzy pokrętła do obsługi nawiewu i klimatyzacji, a powyżej wbudowany radioodtwarzacz. Wszystkie systemy i mechanizmy są obsługiwane intuicyjnie.

Tablica przyrządów jest przejrzysta i nie ma problemu z odczytaniem wskazań komputera pokładowego, który razem ze wspomnianą klimą, kompletem 7 poduszek powietrznych, ESP, radioodtwarzaczem CD z MP3 i wyjściem AUX tworzy wyposażenia standardowe.

Lancer dysponuje także całkiem pojemnym bagażnikiem, który ma pojemność 400 litrów.

Zobacz też: Test Fiat 500C: Wspomnień czar!

Silnik/zawieszenie

REKLAMA

Nowością w ofercie jest benzynowy silnik MIVEC o pojemności 1,6 litra o mocy 117 KM. Wolnossący motor jest wyposażony w zmienne fazy rozrządu i według danych producenta rozpędza to ważące około 1300 kg auto do 188 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje mu 11,1 sekundy.

Może te dane nie przekonają amatorów szybkiej jazdy, ale do sprawnego poruszania się po mieście w zupełności wystarczy. Wybierając się w trasę z rodziną musimy się przyzwyczaić do częstego redukowania biegów i towarzyszącym wysokim obrotom hałasom dochodzącym spod maski auta, ponieważ silnikowi zdarza się złapać zadyszkę podczas próby przyspieszania.

Zobacz też: Test Mazda3 MPS: Generator endorfin

Silnik ten charakteryzuje się przede wszystkim oszczędnością. W czasie jazdy po mieście auto spala średnio około 8-9 litrów benzyny na 100 kilometrów. Aby taką odległość pokonać po za miastem łatwo osiągnąć wynik poniżej 6 litrów paliwa.

Zawieszenie Lancera pracuje zaskakująco cicho, a w jego ustawianiu osiągnięto kompromis pomiędzy pewnością prowadzenia, a komfortem jazdy. Auto niemal nie przechyla się w zakrętach i tłumi większość nierówności.

Najtańszy Lancer Sedan w wyposażeniu Inform z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 kosztuje w Polsce około 52 tysiące złotych. To bardzo ciekawa pozycja, ponieważ w wyposażeniu standardowym znajdziemy klimatyzację, 7 poduszek powietrznych, ESP, radio z CD i MP3 i komputer pokładowy.

Podsumowanie

Mitsubishi Lancer sedan osiągami nie dorównuje sportowym odmianom, ale potrafi za to być bardzo oszczędny. Ważnym argumentem działającym na korzyść Lancera, jest bardzo dobry stosunek jakości i wyposażenia do ceny.

Dane techniczne

Mitsubishi Lancer 2011 Invite

Typ silnika

benzyna

Pojemność

1 590 cm3

Układ cylindrów/zawory

R4/16

Maksymalna moc

117 KM/6000 obr./min.

Maksymalny moment obrotowy

154 Nm/4000 obr./min.

Napęd

przedni

Skrzynia biegów

man. 5-bieg

Pojemność bagażnika

344 l

Wymiary (dł./szer./wys.)

458,5/176/149 cm

Rozstaw osi

263,5 cm

V-max.

188 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h

11,1 s.

Zużycie paliwa*

7,8/4,8/5,9 l/100 km

Cena

Od 61 590

*miasto/trasa/cykl mieszany

Mitsubishi Lancer osiąga prędkość maksymalną równą 188 km/h. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer z nadwoziem sedan jest bardziej proporcjonalny niż sportback. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -przód. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -tył. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer ma bagażnik o pojemności 400 litrów. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -na tylnej kanapie spokojnie zmieszczą się trzy osoby. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -przednie fotele są wygodne, jednak za słabo wyprofilowane. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -radioodtwarzac jest wbudowany w deskę rozdzielczą. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -panel obsługi nawiewu i klimatyzacji. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -konsola centralna. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -tablica przyrządów. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer -deska rozdzielcza. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer kosztuje obecnie około 52 tysiące złotych Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer sedan jest o kilka centymetrów krótszy niż sportback (pięciodrzwiowy hatchback). Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer wygląda agresywnie głównie przez duży wlot powietrza i skośne lampy. Fot. Moto.wieszjak.pl
Mitsubishi Lancer jest pozycjonowany w segmencie kompaktowych sedanów. Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA