REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Citroen DS3 - Francja Elegancja

Jakub Tujaka

REKLAMA

REKLAMA

Modelem DS3 Citroen zapoczątkował serię samochodów, które mają zawojować segment Premium i oderwać oczy klientów od Alfy Romeo MiTo i Audi A1. Czy nowy Citroen DS3 równie dobrze jeździ jak wygląda?

Citroeny z linii DS sprzed ponad pół wieku wyróżniały się nowatorskimi rozwiązaniami i nietuzinkowym designem. W teście redakcyjnym sprawdziliśmy, czym wyróżnia się Citroen DS3, który zapoczątkował nową linię prestiżowych aut francuskiej marki.

REKLAMA

Nadwozie/karoseria

Na pierwszy rzut oka widać, że DS3 powstał na bazie nowego Citroena C3. Oprócz zbliżonych wymiarów zdradzają go przednie reflektory. Na tym jednak podobieństwa zewnętrzne się kończą. Karoseria auta wygląda nieco futurystycznie. Trudno znaleźć inny aktualnie produkowany model, o którym można powiedzieć, że wygląda jak koncept. A w przypadku DS3 wcale nie będzie to nadużycie.

Zobacz również: Opinie kierowców o Citroen DS3

Trzydrzwiowe nadwozie jest optycznie poszerzone poprzez masywne błotniki i ogromny gril w przednim zderzaku, po bokach którego zainstalowano rządek diod LED służących do jazdy dziennej, nadający autu agresywności. 

Im dłużej się patrzy na Citroena DS3 tym więcej smaczków stylizacyjnych można w nim znaleźć. Płaski dach, którego kolor możemy sobie wybrać, jest oparty na czarnych matowych słupkach. Słupek B w kształcie trójkąta i tylne szyby tworzące ciemny pas to tylko niektóre zabiegi projektantów dające spójną całość. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ciekawym akcentem są nieco za duże jak na gabaryty auta lusterka boczne.


Wnętrze i wyposażenie

REKLAMA

Wewnątrz Citroena DS3 przewidziano miejsca dla piątki pasażerów. W tylnej części kabiny pasażerskiej nie zaznamy olbrzymiej przestrzeni ale na pewno wystarczy miejsca aby przewieźć komplet pasażerów. Osoby podróżujące na tylnej kanapie mogą narzekać na ograniczoną widoczność na boki, ponieważ trójkątny słupek zabrał nieco przestrzeni szklanej. 

Przednie fotele testowanego Citroena są odpowiednio duże i wygodne. Szeroki zakres regulacji fotela kierowcy umożliwi każdemu zajęcie prawidłowej i wygodnej pozycji za kierownicą, która również można regulować.

Zobacz również: Test Suzuki Swift: wersja piąta - poprawiona

Po zajęciu miejsca za obszytą skórą kierownicą rzuca się w oczy niebanalny kokpit. Producent przewidział wiele możliwości personalizacji wnętrza, np. poprzez możliwość wyboru jednego z sześciu kolorów wykończenia tablicy przyrządów. Duży kolorowy wyświetlacz nawigacji i radioodtwarzacza i błyszczące wstawki (np. w kole kierownicy) nadają wnętrzu nowoczesności. Ergonomia stoi na bardzo wysokim poziomie a wszystkie wskaźniki są czytelne i przejrzyste. 

Panele składające się na ten wysmakowany kokpit są wykonane z dużą starannością o szczegóły. Spasowanie poszczególnych elementów nie budzi zastrzeżeń.

Zobacz również: Pierwsza jazda: Ford C-Max 1.6 TDCi – Bezkompromisowy

Przestrzeń bagażowa dla pięcioosobowego wnętrza wynosi 285 litrów. To niezły wynik jak na auto tej klasy. Dzielona i składana tylna kanapa pozwoli uzyskać aż do 980 litrów bagażnika.

Na wyposażenie testowanego egzemplarza składa się m.in. system ESP, poduszki i kurtyny powietrzne, automatyczna klimatyzacja, tempomat czy aluminiowe felgi. Z listy dodatkowego wyposażenia dołożono nawigację za prawie 6 tysięcy złotych i skórzaną tapicerkę za 3,5 tysiąca.


Silnik i zawieszenie

REKLAMA

Pod maską testowanego Citroena pracuje turbodoładowana szesnastozaworowa benzynowa jednostka napędowa o pojemności 1,6 lita i mocy 156 KM. Jest to najmocniejszy z dostępnych seryjnie silnik i w zupełności wystarcza do dynamicznej jazdy. Auto w każdej chwili jest chętne do przyspieszania i potrafi zaskoczyć na drodze mocniejsze auta. Sześciobiegowa skrzynia pracuje precyzyjnie i jest odpowiednio zestopniowana. 

Turbodoładowana jednostka rasowym pomrukiem prowokuje do wciskania gazu w podłogę, a to bezpośrednio wpływa na zużycie paliwa. W mieście wynosiło ono około 9-10 litrów a na trasie spadało do około 7 litrów na 100 kilometrów.

Zobacz również: Test Hyundai ix35: dla aktywnych

Zawieszenie jest nastawione tak, aby czerpać maksymalną przyjemność z jazdy, ale tylko na równych drogach. W zakrętach i na szybkich prostych auto prowadzi się pewnie i kierowca w każdej sytuacji ma poczucie kontroli na małym Citroenem. Jednak wystarczy przejechać przez większą nierówność a niewielki rozstaw osi i głośna praca zawieszenia da o sobie znać. 

Na pochwałę zasługuje także skutecznie działający układ hamulcowy.

Podsumowanie

Citroen DS3 to bardzo stylowe auto. Wiele możliwości konfiguracji kolorystycznej nadwozia i wnętrza da każdemu właścicielowi poczucie, że sam stworzył swojego „deesa” i dopasował go do własnego charakteru. Dużą zaletą tego Citroena jest jego praktyczność. Pięcioosobowe nadwozie i spory bagażnik pozwoli cieszyć się nim nie tylko w czasie dojazdów do centrów handlowych.

Zobacz również: Citroen DS3 - jakiego wybrać? Poradnik kupującego

DS3 sprawia wrażenie drogiego auta i taki właśnie jest w rzeczywistości. Podstawowa wersja auta z turbodoładowanym silnikiem benzynowym kosztuje około 78 tysięcy złotych, a doposażenie go w nawigację i skórzaną tapicerkę podnosi cenę do około 86 tysięcy.

Dane techniczne

Długość: 3948 mm

Szerokość: 1715 mm

Wysokość: 1458 mm

Rozstaw osi: 2464 mm

Masa: 1165 kg

Pojemność bagażnika: 285 litrów

Pojemność bagażnika po złożeniu siedzeń: 980 litrów

Skrzynia biegów: 6-biegowa, manualna

Napęd: przód

Typ silnika: turbobenzyna

Liczba cylindrów: 4

Pojemność silnika: 1598 ccm

Moc silnika: 156 KM/6000 obr/min

Maksymalny moment obrotowy: 240 Nm/1400 obr/min

Prędkość maksymalna: 214 km/h

Przyspieszenie 0-100 km/h: 7,3 sekundy

Zużycie paliwa: 9,4/5,1/6,9 (miasto/trasa/średnia)

Test zderzeniowy – wynik ogólny: 5 gwiazdek (EuroNCAP)

Citroen DS3 na rynku konkuruje z autami takimi jak Alfa Romeo MiTo i Audi A1. Fot. Moto.wieszjak.pl
Karoseria Citroena DS3 wygląda nieco futurystycznie. Fot. Moto.wieszjak.pl
Citroen DS3 powstał na bazie nowego Citroena C3. Oprócz zbliżonych wymiarów zdradzają go przednie reflektory. Fot. Moto.wieszjak.pl
Citroen DS3 Fot. Moto.wieszjak.pl
Citroen DS3 jest wyposażony w światła do jazdy dziennej wykonane w technologii LED. Fot. Moto.wieszjak.pl
Bagażnik Citroena DS3 pomieści 285 litrów baażu. Fot. Moto.wieszjak.pl
Tylna kanapa Citroena DS3 jest przeznaczona dla trojga pasażerów. Fot. Moto.wieszjak.pl
Skórzane fotele Citroena DS3 są wygodne i zapewniają dobre trzymanie w zakrętach. Fot. Moto.wieszjak.pl
Citroen DS3 może być wyposażony w nawigację satelitarną. Fot. Moto.wieszjak.pl
Dwukolorowa tapicerka Citroena DS3 pasuje do karoserii auta. Fot. Moto.wieszjak.pl
Tablica przyrządów Citroena DS3 jest czytelna i przejrzysta. Fot. Moto.wieszjak.pl
Wnętrze Citroena DS3 ma wiele możliwości personalizacji. Fot. Moto.wieszjak.pl
Citroen DS3 pozwala czerpać dużo przyjemności z jazdy. Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA