REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Hyundai i20 Active sprawia wrażenia samochodu, którym można bez obaw zjechać z asfaltowego szlaku. Można, o ile ten szlak nie będzie zbyt grząski.

Choć wersja Active wizualnie znacznie różni się od pozostałych odmian modelu i20, konstrukcyjnie jest niemal z nimi identyczna. Różnice w długości i szerokości nadwozia wynikają m.in. z zastosowania innych zderzaków i osłon błotników, natomiast w wysokości – z faktu, że i20 Active ma zwiększony o 2 cm prześwit (do 16 cm) oraz standardowo jest wyposażony w relingi dachowe. Całość utrzymana jest w modnym crossoverowym stylu i trzeba przyznać, że prezentuje się świetnie.

REKLAMA

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew

Więcej informacji na temat Hyundaia znajdziesz tutaj

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – wnętrze

Kokpit wersji Active został wykonany z materiałów dobrej jakości, a poszczególne elementy zostały spasowane z dokładnością. Tablica przyrządów jest przejrzysta i zaprojektowana ergonomicznie.

Cieszą wygoda foteli i ilość dostępnej przestrzeni (zarówno z przodu, jak i z tyłu), choć podczas dłuższych podróży przydałby się lepszy podłokietnik (taki, który zapewnia odpowiednie podparcie dla łokcia kierowcy).

Względem pozostałych pięciodrzwiowych odmian i20, nie zmieniła się objętość bagażnika. W wersji Active ma on wciąż pojemność 326 l ale jego wykorzystanie utrudnia stosunkowo wysoki próg załadunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wyposażeniu standardowym najuboższej wersji opisywanej odmiany Hyundaia znajdziemy m.in. klimatyzację manualną, elektrycznie sterowane szyby czterech drzwi, dwupłaszczyznową regulację kierownicy, tempomat, czy tylne czujniki parkowania, które ułatwiają manewry na ciasnych parkingach.

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew

Zobacz też: Test Hyundai Genesis 3.8 V6 GDi HTRAC

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – napęd/układ jezdny

REKLAMA

Egzemplarz, który trafił do redakcyjnej recenzji został wyposażony w stosunkowo nową jednostkę napędową w gamie Hyundaia – trzycylindrowy, turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 1 l, który rozwija moc maksymalną 100 KM przy 4500 obr./min. oraz maksymalny moment obrotowy 170 Nm w zakresie od 1500 do 4000 obr./min.

Z napędem współpracuje pięciobiegowa manualna przekładnia. Trzycylindrowy silnik występuje także w wersji 120 konnej, wtedy współpracuje z manualną, sześciobiegową przekładnią.

Według danych producenta, 100 konna jednostka napędowa rozpędza ważące 1085 kg auto od 0 do 100 km/h w 10,9 s. A jak to wygląda w praktyce?

Dziarsko brzmiący trzycylindrowy silnik wyraźnie wyrywa do przodu po przekroczeniu ok. 2000 obr./min. Podczas pracy na niższych obrotach wyraźnie brakuje mu wigoru. Nie tylko podczas ruszania z miejsca. W takim przypadku łatwo szybko zwiększyć obroty. Niedostatek dynamiki jest bardziej zauważalny podczas przyspieszania np. na drugim biegu. Lub na piątym podczas jazdy po autostradzie (każde wyprzedzanie wymaga redukcji). Auto nie ma też lekko podczas jazdy w terenie górzystym, gdzie daje o sobie znać stosunkowo mała elastyczność silnika.

REKLAMA

Choć Hyundai został wyposażony w pięciobiegową przekładnię, nie należy się obawiać jazdy po autostradzie. Podróżowanie z maksymalną dozwoloną prędkością jest zaskakująco komfortowe – w aucie jest wtedy cicho, nie słychać też zanadto odgłosu pracy silnika.

Wyższy prześwit i wyższe nadwozie skutkują tym, że samochód bardziej niż inne odmiany i20 przechyla się podczas jazdy po ciasnych łukach. Tym bardziej, że zawieszenie zostało zestrojone bardziej na modłę komfortową aniżeli sportową. Tym samym opisywany Hyundai sprawnie tłumi wszelkie nierówności nawierzchni (nieprzyjemne stuki słychać tylko po wjechaniu w naprawdę dużą wyrwę w jezdni) ale podczas jazdy po zakrętach ma tendencję do mocnych przechyłów. Przy czym dość późno zaczyna tracić przyczepność.

Niedostatki w dynamice są nagradzane niskim zużyciem paliwa. Podczas jazdy w trasie z prędkością ok. 110 km/h opisywany Hyundai zużył około 6 l benzyny na 100 km. Podczas jazdy po autostradzie z maksymalną dozwoloną prędkością zużycie paliwa rosło do 6,4 l na 100 km. Z kolei w ruchu miejskim zanotowaliśmy wynik „spalania” na poziomie 7 l na 100 km.

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM

Tomasz Korniejew

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – podsumowanie

Hyundai i20 Active jest droższy od i20 o 5000 zł. Niewątpliwie w zamian za wyższą cenę otrzymamy samochód wyglądający modniej, co z pewnością nie będzie bez znaczenia dla wielu młodszych kierowców. Ci starsi, z pewnością docenią fakt, że dzięki odrobinę wyższemu prześwitowi, siedziska foteli i20 Active są umiejscowione nieco wyżej niż w pozostałych odmianach modelu, co z kolei skutkuje nieznacznie wygodniejszym wsiadaniem i wysiadaniem z auta. Nie należy się też obawiać parkowania na chodnikach z wyższym krawężnikiem.

Jednak kierowcy, dla których większe znaczenie mają właściwości jezdne i zużycie paliwa z pewnością zdecydują się na zakup tradycyjnej odmiany modelu i20.

Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM – dane techniczne

Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM 
Typ silnika benzynowy
Pojemność  998 cm3
Układ cylindrów/zawory R3/12V
Maksymalna moc 100 KM/4500 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 172 Nm/1500-4000 obr./min.
Napęd przedni
Skrzynia biegów man. 5-bieg.
Pojemność bagażnika 326 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 406,5/176/152,9 cm
Rozstaw osi 257 cm
V-max 176 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,9 s
Zużycie paliwa* 5,9/4,1/4,8 l/100 km
Cena od 61 600 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Tomasz Korniejew
Test Hyundai i20 Active 1.0 GDI 100 KM
Hyundai
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Za 175 niezapłaconych mandatów skonfiskowali mu SUV-a. Choć dalej nim jeździ...

    60-latek z Florencji idzie na rekord. W ostatnich latach dostał 175 mandatów. Opiewają one na kwotę ponad 30 tys. euro. Żadnej z grzywien jednak nie opłacił. Dlatego skonfiskowali mu SUV-a.

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Powód? Tym są zachowania kierowców

    Rowerzyści boją się jeździć po ulicy. Czasami jednak nie mają innego wyjścia... Dobra informacja mimo wszystko jest taka, że jazda rowerem w Polsce staje się coraz bezpieczniejsza. Tak przynajmniej twierdzą statystyki.

    Dziś jest statystycznie najbardziej "wypadkowy" dzień tygodnia. To w piątki na drogach ginie nawet 270 osób

    Piątek, piąteczek, piątunio? Ukochany dzień Polaków niestety bezpieczny nie jest. W 2023 r. w każdy piątek miało miejsce średnio 3555 wypadków. W zdarzeniach tych ginęło średnio 268 osób, a 4091 odnosiło obrażenia. Czemu tak się dzieje?

    Mandaty dla kierowców po nowemu. Pojawi się możliwość wznowienia postępowania. Dziś to niemożliwe

    Dziś mandatu karnego praktycznie nie da się uchylić. Po podpisaniu staje się ostateczny. Od lat mówiono o tym, że sytuacja odbiera kierowcom prawo do obrony. MS wreszcie wysłuchało apeli i zapowiada zmiany. Pojawi się możliwość wznawiania postępowania mandatowego.

    REKLAMA

    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    REKLAMA