REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawa autorskie osobiste

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Materiały i dokumenty urzędowe a prawo autorskie

Artykuł 4 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wymienia w sposób enumeratywny kategorie dóbr niematerialnych, które nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego, zatem nie będą chronione jako utwory prawa autorskiego (mimo iż będą lub też mogą być utworami). Zgodnie z ust.2 w/w artykułu należą do nich m.in. urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole.

Sprostowania i odpowiedzi w polskim prawie prasowym

Mimo gwarantowanej w Konstytucji zasady wolności słowa i prasy, nie wszystko co znajdziemy w prasie korzysta z ochrony prawnej. Jeśli publikacja zawiera błędy lub przekłamania na nasz temat, możemy domagać się sprostowania i zamieszczenia odpowiedzi.

Jak napisać dobrą umowę prawno-autorską- o czym warto pamiętać?

Sporządzając umowę na przeniesienie praw autorskich czy udzielenie licencji- należy pamiętać o kilku ważnych elementach- nie uwzględnienie ich w umowie, może skutkować tym, że nie będzie ona miała takiego charakteru jak myśleliśmy.

Starych fotografii czar…

Przede wszystkim należy się zastanowić czy fotografia może być utworem. W zasadzie do XIX w (a nawet do początku XX wieku) uznawano iż fotografie nie są wynikiem działalności twórczej. Cóż może być bowiem twórczego w naciśnięciu migawki? Okazuje się jednak iż wraz z rozwojem fotografii zaczęto fotografie traktować jako sztukę – co, w efekcie, przełożyło się na ochronę takiej fotografii.

REKLAMA

Utwór zbiorowy

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych reguluje w art. 11 istotę utworu zbiorowego. Autorskie prawa majątkowe do dzieła zbiorowego przysługują producentowi lub wydawcy.

Kiedy przedawniają się roszczenia w prawie autorskim?

Roszczenia majątkowe wynikające z naruszenia autorskich praw osobistych oraz autorskich praw majątkowych przedawniają się zgodnie z Kodeksem cywilnym po upływie lat dziesięciu lub trzech.

Dozwolony użytek chronionych utworów

Dozwolony użytek stanowi ograniczenie treści autorskich praw majątkowych. Daje możliwość do korzystania z chronionego utworu bez zgody uprawnionego. Wyróżnia się dozwolony użytek osobisty i publiczny.

Co nie jest chronione prawami autorskimi?

Nie wszystko to, co jest tworem rąk i intelektu człowieka korzysta z ochrony jaką daje prawo autorskie. Dotyczy to w szczególności aktów prawnych i dokumentów urzędowych.

REKLAMA

Odpowiedzialność dostawców usług internetowych

Pytanie o odpowiedzialność dostawców usług internetowych pojawia się zawsze w kontekście wymiany plików muzycznych jak również w kontekście ściągania filmów z Internetu.

Zdjęcia podczas eventów

Wykonywanie zdjęć podczas imprez i spotkań czy eventów to oddzielny problem prawny. W tym wypadku bowiem mamy do czynienia z problematyką wykorzystywania wizerunku.

Koncert, imprezy „na żywo” – komu i za co płacimy?

Jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii prawa autorskiego jest płacenie tantiem. Ustawa bowiem odpowiada na pytanie komu i w jakim zakresie się one należą.

Inspiracje i pomysły w reklamie czyli jak reklamować w zgodzie z prawem

Nieodzownym warunkiem sprzedaży produktów czy usług są dziś zarówno reklama jak i promocja czy wszelkiego rodzaju działania marketingowe.

Organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi

W Polsce działa kilkanaście organizacji zbiorowego zarządzania. Najbardziej znana z nich to ZAiKS i ZASP.

Kopiowanie artykułów z sieci

Częstym pytaniem podczas różnego rodzaju spotkań dotyczących praw autorskich jest pytanie o możliwość kopiowania artykułów z sieci. Czy firma może na własnej stronie internetowej w zakładce „napisali o nas” kopiować całe artykuły z gazet?

Programy komputerowe

Programy komputerowe są utworami. Jednak stosuje się do nich nie wszystkie przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pliki mp3, filmy– czy jest możliwe ściąganie

Ściąganie plików z internetu to jedna z najbardziej drażliwych kwestii. W życiu codziennym słyszymy wiele opinii na ten temat. Warto zatem dowiedzieć się jak jest naprawdę.

Pracownik jako twórca

Ze specyficzną sytuacją mamy do czynienia gdy autor wykonuje dzieło w ramach stosunku pracy. Prawa autorskie majątkowe w takim wypadku nabywa pracodawca.

Ochrona praw autorskich majątkowych

Polskie prawo autorskie chroni zarówno prawa osobiste twórcy jak i jego prawa majątkowe. Warto o tym pamiętać. Zwłaszcza, że można narazić się na odpowiedzialność karną.

Ochrona praw autorskich osobistych

Autorskie prawa osobiste podlegają ochronie. Warto wiedzieć, że osoba naruszająca prawa autorskie może być zobowiązana do zadośćuczynienia.

Prawa autorskie zależne

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych wyróżnia oprócz praw osobistych i majątkowych prawa zależne. Prawem zależnym jest m.in. prawo do opracowania cudzego utworu.

Prawa autorskie osobiste

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych dzieli prawa autorskie na osobiste i majątkowe. Prawa osobiste są niezbywalne i nie można się ich zrzec.

REKLAMA