REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Giełda

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Hossa na rynkach wschodzących

Na głównych europejskich parkietach nie działo się dziś zbyt wiele. Inwestorzy nie mieli ochoty na podejmowanie bardziej zdecydowanych działań. Ci zaś, którzy się na to zdobyli, operowali na rynkach wschodzących. Prym we wzrostach wiódł Istambuł, gdzie indeks ustanowił kolejny rekord wszechczasów. Bardzo dobrze radziły sobie także wskaźniki w Atenach, Moskwie i Tallinie. Warszawa niewiele im ustępowała. Początek handlu na Wall Street nie był zbyt emocjonujący. Indeksy zyskiwały symboliczne ułamki procent.

Niepewność przed spotkaniem G-7

Tradycyjnie już handel przed publikacją Departamentu Pracy USA charakteryzuje duża niepewność. Widać chęć pewną chęć do realizacji zysków (zwłaszcza z bardziej ryzykownych aktywów) na czym traci złoty. O godz. 10:18 kurs EUR/PLN wspiął się do poziomu 3,9850. Nerwowość widoczna jest też na giełdach.

Dolar wciąż spada

Wczorajsza sesja na rynku krajowym pokazała, jak istotny dla notowań EUR/PLN jest przedział wahań 3,9200-4,0000. Po zbliżeniu się wartości euro względem złotego do dolnego ograniczenia tego zakresu obserwowaliśmy dynamiczne odbicie, które doprowadziło kurs tej pary walutowej ponad poziom 3,9600. Ruch ten miał miejsce, mimo że nastroje na światowych rynkach nie uległy silniejszemu pogorszeniu. Wynika z tego, że kurs EUR/PLN ponownie przestał być zależny od sytuacji panującej na globalnych giełdach. Fakt ten powinien sprzyjać kontynuacji konsolidacji w dotychczasowym przedziale wahań.

Komentarz po sesji giełdowej - 05.10.2010r.

Po wczorajszym wyskoku WIG20 w końcówce notowań ponad poziom kwietniowych maksimów dziś najważniejszą kwestią było o ile uda się poprawić ten rekord i czy towarzyszyć będzie temu pozytywna atmosfera na zachodnich parkietach.

REKLAMA

Rynek akcji w Europie czekają gorsze czasy

Notowania europejskiego DJ Stoxx 600 zakończyły się w poniedziałek przy ważnym wsparciu. Każdy kolejny mocniejszy spadek będzie oznaczał wysłanie sygnału sprzedaży. Ponadto spadek rentowności 2-latek w USA do rekordowo niskiego poziomu to efekt nadziei na dalszy skup obligacji przez Fed.

Komentarz po sesji giełdowej - 04.10.2010r.

Dzisiejszą sesją na poważnie rozpoczęliśmy nowy miesiąc. A ponieważ końcówka września była wzrostowa to otwarcie października połączone z bliskością tegorocznych rekordów zachęcało do agresywniejszych zakupów.

Wyniki finansowe amerykańskich spółek tuż tuż

Poprzednie kwartały zachęcają, w sezonie publikacji wyników za III kwartał, do oczekiwania na pokonanie prognoz zysków przez amerykańskie spółki. Z kolei sierpniowe wydatki budowlane potwierdziły, że wciąż nie ma przełomu na rynku nieruchomości w USA.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów IX 2010

Expander opublikował wrześniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Widać, że rosnące rynki akcji oraz kilka lepszych niż oczekiwano danych makro szybko poprawiły nastroje - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) we wrześniu wzrósł i ponownie znalazł się powyżej zera.

REKLAMA

Wrzesień okazał się łaskawy dla giełdy

Dzisiejszy odczyt indeksu ISM w USA może, tak jak to było miesiąc wcześniej, „ustawić” przebieg zdarzeń na rynkach finansowych na kolejne tygodnie. Z kolei wrześniowy PMI dla Polski osiągnął najwyższy poziom od listopada 2006 r. Pole do dalszej poprawy jest już bardzo ograniczone.

Konsumenci w USA są pesymistami

Słabość nastrojów konsumentów podtrzymuje obawy o koniunkturę gospodarczą w tym kraju w kolejnych miesiącach. Dodatkowo lepszy od spodziewanego odczyt wrześniowego PMI w Chinach przeszedł bez echa na giełdach.

Stabilizacja na rynkach finansowych

Chińskie władze w dalszym ciągu próbują przeciwdziałać narastaniu bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości. Z kolei brak publikacji ważnych danych gospodarczych sprzyja utrzymaniu dziś stabilizacji na rynkach finansowych.

Posiadacze akcji nie mają powodów do radości

Powrót indeksu rynków wschodzących MSCI EM poniżej kwietniowej górki byłby sygnałem zapowiadającym kres dobrej koniunktury. Z kolei na amerykańskim rynku wtórnym nieruchomości zapasy niesprzedanych domów sięgają blisko 4 mln sztuk.

Fundusze ETF nie zrobiły furory

Debiut pierwszego ETF na warszawskiej giełdzie nie wypada zbyt okazale. Obroty w początkowej fazie sesji wynoszą ok. 450 sztuk. Z kolei w Japonii, pierwszy raz od 2007 r., zwolniło tempo spadku cen ziemi.

Komunikat FOMC przyczyną spadku dolara

Znaczne osłabienie dolara po komunikacie FOMC wpłynęło na wzrost pary EUR/USD i jednocześnie zniżkę kursu USD/PLN.

Na giełdach bez rewolucji

17 sierpnia 2010 r. doradca finansowy Gold Finance podsumował najważniejsze wydarzenia z ostatniego tygodnia na rynku akcji. Z przeglądu wynika, że na pierwszy rzut oka było dość spokojnie na parkietach, choć pojawiały się informacje, które mogły poruszyć inwestorów.

Dzień Trzech Wiedźm sprzyja stabilizacji

Dzisiejsze wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych sprzyja utrzymaniu stabilizacji na warszawskiej giełdzie. Ponadto sierpień przyniósł przyspieszenie wzrostu funduszu płac w Polsce, ale za wcześnie jest by mówić o trwałej tendencji w tym względzie.

Czy nowe fundusze ETF są warte uwagi

22 września 2010 r. na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych zadebiutuje pierwszy, długo wyczekiwany na naszym rynku ETF. Ma on wiernie odwzorowywać zachowanie indeksu WIG20. Czy fundusz ten okaże się dla inwestorów ciekawą alternatywą? Jakie są jego mocne i słabe strony? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Banki przejmują coraz więcej domów w USA

Wzrost zmienności na rynkach akcji byłby niekorzystnym znakiem dla koniunktury w średnim terminie. Dodatkowo w sierpniu nasilał się problem z liczbą domów przejmowanych przez banki od dłużników.

WIG wciąż ma szanse zyskiwać

Wrześniowy indeks ZEW w Niemczech zapowiada przesilenie w tamtejszej gospodarce. Z kolei w Polsce, pozostając powyżej 44,1 tys. pkt WIG daje sobie szanse na dalszy ruch w górę.

Dobra passa na giełdzie dobiega końca?

Duże obroty z chwilą dotarcia WIG do tegorocznego szczytu sugerują, że na tym poziomie może dojść do poważniejszych rozstrzygnięć dotyczących średnioterminowej koniunktury na warszawskiej giełdzie. Z kolei spadek WIG poniżej 44,1 tys. pkt skłaniałby do obaw, że potencjał zwyżkowy się wyczerpuje.

Będzie nowy szczyt na GPW?

Przekroczenie przez WIG tegorocznej górki byłoby korzystnym sygnałem, ale jednocześnie warto pamiętać, że nie musi to w krótkim terminie prowadzić do kontynuacji ruchu w górę. Póki co bardzo duże obroty w początkach poniedziałkowej sesji to w dużej mierze pochodna handlu akcjami PKO BP i BZ WBK.

Stopy procentowe w Chinach pójdą w górę?

Pojawiają się spekulacje, że chińskie władze przygotowują się do podwyżki stóp procentowych — gdyby do niej doszło rynki finansowe otrzymałyby negatywny impuls.

Rynki wschodzące w centrum uwagi

W tym tygodniu doszło do kolejnej znaczącej zmiany nastrojów wśród amerykańskich inwestorów, co potwierdza niepewność na rynkach. Jednocześnie optymistyczne prognozy dla rynków wschodzących można traktować jako odzwierciedlenie bardzo pozytywnego bieżącego nastawienia do nich.

Pogorszenie nastrojów w Europie

Trwa słabość euro względem franka szwajcarskiego, co przekłada się na presję na wzrost CHF/PLN. Ponadto wciąż brakuje wyraźnych sygnałów zakończenia średnioterminowych trendów bocznych na rynkach akcji.

Inwestorzy ostrożni

Inwestorzy na świecie pozostają wrażliwi na wszelkie informacje o pogorszeniu koniunktury gospodarczej w globalnej gospodarce. Z kolei w Australii podwyżki stóp procentowych wyraźnie schłodziły tamtejszy rynek nieruchomości.

Ocena polskiej gospodarki wg finansistów VIII 2010

Expander opublikował sierpniowe dane dotyczące nastrojów analityków i inwestorów giełdowych. Wynika z nich, iż rośnie liczba pesymistów wśród ekspertów finansowych - Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych (IKEF) w sierpniu odnotował znaczny spadek.

Akcyjne fundusze zagraniczne - wyniki w sierpniu 2010

W sierpniu najbardziej mogą być zadowoleni inwestorzy lokujący swój kapitał w rynki wschodzące, w szczególności azjatyckie. Z kolei rynki rozwinięte miały w danym miesiącu trochę kłopotów.

Nastroje inwestorów w USA: niedźwiedzie przeważają

Zwyżkom na amerykańskim parkiecie z minionego tygodnia towarzyszyły umiarkowane obroty, co zmniejsza pozytywną wymowę ruchu w górę. Ponadto przełom sierpnia i września przyniósł znaczące pogorszenie nastrojów amerykańskich inwestorów.

Na amerykańskiej giełdzie nastroje wciąż pesymistyczne

Brak reakcji amerykańskiej giełdy na dobre wiadomości gospodarcze jest wyrazem jej słabości i podtrzymuje obawy o przyszłą koniunkturę na rynku akcji. Z kolei wysokim odczytom wskaźnika PMI dla Polski sprzyja wciąż niska baza porównawcza z 2009 r.

Czy cena miedzi ukazuje trendy panujące na giełdzie

Rynek podstawowego metalu przemysłowego, jakim jest miedź, jest bardzo interesującym „barometrem”. Uważa się, że cena tego surowca zmienia się wraz z kierunkiem trendu w gospodarce światowej. Czy wpływa ona także na giełdowe indeksy? A jeśli tak, to w jakim stopniu?

W USA sytuacja wciąż nie wygląda za dobrze

Ekonomiści oczekują dziś korekty danych o PKB USA w II kwartale do 1,4% z podawanych miesiąc temu 2,5%. Redukują też prognozy na kolejne kwartały. Ponadto już tylko 21% analityków oczekuje wzrostu cen domów w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Tymczasem rosną ceny domów w Kanadzie.

Waluty: jak długo potrwa jeszcze korekta

Wczoraj wieczorem zgodnie z oczekiwaniami inwestorzy na Wall Street wykorzystali nie tak złe dane makroekonomiczne (bo mogły być gorsze) i kluczowe wsparcie na 1.040 pkt. na indeksie S&P 500, do wykreowania odbicia. To przełożyło się na zwyżkę EUR/USD w okolice 1,2730, które dzisiaj rano zostały nieznacznie naruszone (1,2746) i tym samym umocnienie złotego.

Debiut ZPC OTMUCHÓW SA osłodzi GPW

Na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych zawita spółka z branży spożywczej, specjalizująca się w produkcji łakoci, które mogą zadowolić nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Chodzi tu mianowicie o ZPC OTMUCHÓW SA, który osłodzi naszą giełdę swoim debiutem.

Co stoi za mocniejszym złotym

Wtorkowy wieczór ponownie pokazał, jak duży wpływ na zachowanie się EUR/USD mają czynniki giełdowe. Wystarczyło, że silna wyprzedaż na Wall Street po dość słabych danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (spadek w lipcu aż o 27,2 proc. m/m) została na chwilę powstrzymana, kurs EUR/USD dość szybko odbił się w górę z okolic 1,2588, czyli bliskich wskazywanemu kilka dni temu celowi na 1,26.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 23.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 23 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Czy rynek nieruchomości spowoduje recesję w USA

Nie zmieniły się stopy procentowe na Węgrzech i główna z nich nadal wynosi 5,25%. Dziś stóp nie ruszy zapewne także nasza RPP (główna stopa w Polsce wynosi 3,5%). Co jeszcze? W ocenach ekspertów fatalna sytuacja na rynku nieruchomości w USA może wpędzić tamtejszą gospodarkę w ponowną recesję.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 20.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 20 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Czy złoty pozostanie słaby

Poniedziałkowe otwarcie na rynku walutowym nie przyniosło większych zmian w notowaniach złotego. O godz. 9:51 za euro płacono 3,9730 zł, a dolar oscylował wokół 3,13 zł.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 19.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 19 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Czy w Norwegii tworzy się bańka na rynku nieruchomości

Ekonomiści oczekują, że inflacja bazowa liczona przez NBP obniży się w lipcu do 1,3%, kontynuując trend obserwowany od początku roku. Z kolei w USA wartość nieruchomości komercyjnych spadła w czerwcu o 4% w stosunku do maja i był to regres największy od niemal roku – wynika z indeksu Moody’s/REAL Commercial Property Price.

Czy dane z USA są przyczyną awersji do ryzyka

Wczoraj Wall Street nie zdołała się wybronić przed spadkami i zakończyła handel na minusach. Nastroje pozostały dość minorowe, co nie pozwoliło dzisiaj rano na dobre otwarcie parkietów europejskich.

Obligacje skarbowe opłacalne... w USA i Niemczech

Niemieckie obligacje 30-letnie były wyceniane wczoraj po raz pierwszy z rentownością poniżej 3%. To oznacza, że są one rekordowo drogie. Tymczasem roczna dynamika produkcji przemysłowej w naszym kraju spadła w lipcu z 14,3% do 10,3%, nieco więcej niż oczekiwano, ale ekonomiści nie wiążą z tym większych zagrożeń.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 18.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 18 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Dlaczego złoty słabnie

Czwartkowy handel rozpoczynamy od nieznacznego osłabienia naszej waluty. Na razie można to sklasyfikować jako odreagowanie po jej wyraźnym umocnieniu w ostatnich dniach.

Inwestycje mieszkaniowe w USA spadają

Ekonomiści ostrzegają, że w kolejnych miesiącach dane o produkcji przemysłowej w USA mogą nie być już tak dobre jak ostatnie z lipca. Dodatkowo segment budownictwa jednorodzinnego w USA jest szczególnie słaby. Liczba nowych inwestycji w nim spadła w lipcu do 432 tys. w skali roku, poziomu najniższego od maja zeszłego roku.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 17.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 17 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Rozczarowujący indeks nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości

Rynki przyniosły nam dobrą i złą wiadomość. Dobrą jest obniżająca się inflacja w Polsce, która sprzyja wzrostowi realnego funduszu płac, co zaś jest korzystne dla przyszłych wydatków konsumpcyjnych. Złą z kolei są pierwsze sierpniowe dane, które niestety potwierdziły słabnięcie koniunktury w amerykańskiej gospodarce.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 13.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 13 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Giełdy i waluty - podsumowanie dnia 12.08.2010r.

Doradca Finansowy Gold Finance podsumował dzień 12 sierpnia 2010 r. na giełdach, krajowej i zagranicznych, a także na rynku walutowym.

Waluty: wygrał pozytywny scenariusz?

Dzisiejsze ranne notowania złotego muszą cieszyć optymistów – po godz. 9:00 euro oscyluje w rejonie 3,98-3,99 zł, a zatem wyraźnie powróciło poniżej poziomu 4,00 zł. Z kolei dolar zszedł poniżej 3,10 zł, co też powinno zostać odebrane jak znaczący sygnał.

REKLAMA