REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak jeździć autostradą?

droga ekspresowa autostrada Fot. Fotolia
droga ekspresowa autostrada Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda autostradą daje zarówno pewne korzyści kierowcy, jak i ograniczenia. Co zrobić w razie awarii na autostradzie? Jakie są zasady poruszania po niej?

REKLAMA

Jak dojechać najszybciej z jednego miasta do drugiego? Odpowiedź jest banalnie prosta – autostradą. Ale czy szybciej oznacza także bezpieczniej? Jazda po autostradzie rządzi się swoimi prawami, które warto znać, aby podróż przebiegła sprawnie i bez niemiłych niespodzianek.

REKLAMA

Patrząc przez pryzmat policyjnych statystyk, autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg – w porównaniu do innych ich rodzajów, na autostradach dochodzi do najmniejszej liczby wypadków. W 2013 r. wydarzyło się na nich 289 wypadków, co stanowi 0,8% ogólnej ich liczby. Dla porównania, do największej liczby tego typu zdarzeń doszło na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych – aż 29 208 (81,5%). Najczęstszą przyczyną wypadków na autostradach jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (105), niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami (47), zmęczenie za kierownicą lub zaśnięcie (41) oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (24). Mimo, że autostrady wydają się być bezpieczniejsze
w podróżowaniu, to niestety i tak w kwestii wypadków można zauważyć tendencję wzrostową.

Zobacz też: Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Zasady jazdy autostradą

REKLAMA

Aby zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku trzeba trzymać się pewnych zasad podróżowania po autostradzie. Należy pamiętać, że ruch powinien odbywać się prawym pasem – lewy pas służy jedynie do wyprzedzania. Na całej długości autostrady obowiązuje zakaz cofania się oraz zatrzymywania (z wyjątkiem MOP). Co za tym idzie, nie wolno zatrzymywać samochodów, aby wysadzić pasażerów. Zabronione jest także zatrzymywanie aut przez autostopowiczów. Podczas jazdy ważne jest utrzymywanie odpowiedniej odległości (ok. 40 – 50 metrów) od następnego auta – warto zwrócić uwagę, że zignorowanie tej zasady jest jedną
z najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach.

Przy wyprzedzaniu oraz zmianie pasa kierunkowskaz powinien migać nieco dłużej, a zmiana pasa przed wyprzedzaniem powinna nastąpić ok. 50 metrów przed samochodem, który jest wyprzedzany. Pas ruchu można zmienić na przeciwległy jedynie korzystając z węzła autostradowego. Kto może poruszać się po autostradzie? Tylko kierujący samochodami i motocyklami. Po autostradzie nie pojeżdżą więc rowery, motorowery, ciągniki czy wozy konne. Autostradą nie mogą również poruszać się osoby piesze. Przebieganie na druga stronę przez pasy ruchu lub pas rozdziału jest surowo wzbronione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co robić w razie awarii na autostradzie?

Awarie niestety zdarzają się także i na autostradach, jak się wtedy zachować? W miarę możliwości należy zatrzymać się na pasie awaryjnym, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości ok. 100 metrów od samochodu i udać się do kolumny alarmowej, za pośrednictwem której można wezwać pomoc. Zgłoszenia można także dokonać z telefonu komórkowego. – Użytkownicy naszej aplikacji mogą skorzystać z nowej funkcji, która pomoże im w bezproblemowym podróżowaniu po autostradzie. – mówi Jakub Wesołowski, Yanosik.pl – Aplikacja wykrywa zmniejszenie prędkości do pewnej wartości, poza MOP oczywiście, i podaje instrukcję jak postąpić w razie awarii. Jak również daje możliwość kontaktu z Centrum Zarządzania Autostradą, bez wychodzenia z auta i szukania słupka alarmowego. Na ten moment funkcja ta dostępna jest dla podróżujących autostradą A2 na odcinku Konin – Świecko – dodaje.

Zobacz też: Czy warto omijać autostrady?

Gdy już skontaktujemy się z operatorem należy zastosować się do jego wskazówek, a następnie opuścić pojazd i czekać na pomoc za barierkami oddzielającymi pobocze od autostrady. Pomocne w razie awarii na autostradzie mogą okazać się kamizelki odblaskowe, które co prawda, w Polsce nie są obowiązkowym wyposażeniem auta, ale są nieodzowne w razie zmniejszonej przejrzystości powietrza. Istotną kwestią
w przypadku awarii jest również to, że na autostradach zabronione jest holowanie pojazdów.

System informacji drogowych na autostradzie

Dobrze poinformowany kierowca podróżuje bezpieczniej i przyjemniej. Dużym ułatwieniem dla kierowców są tablice informacyjne o zmiennej treści ustawione na autostradach. Mogą one wyświetlać wiele istotnych informacji jak ograniczenie prędkości, stan nawierzchni, warunki pogodowe, czas oczekiwania na bramkach czy informacje o wypadkach i zalecanym objeździe. Znów pomocne tutaj okazują się smartfony, za pośrednictwem, których kierowcy informują się o sytuacji na drodze i jednocześnie mogą także dostarczać informacji operatorowi autostrady Otrzymujemy automatyczne powiadomienie o każdym zgłoszeniu
z systemu Yanosik, które miało miejsce na całym 255-km odcinku autostrady Świecko – Konin i jednocześnie sami  dostarczamy do niego ważnych informacji dla podróżnych
. mówi Z. Kwiatkowska, Autostrada Wielkopolska S.A. Pozwala to na szybszą wymianę informacji między Centrum Zarządzania Autostradą
a kierowcami.
dodaje.

Źródło: materiały prasowe Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA