REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak jechać, aby uniknąć wyczerpania fizycznego i psychicznego?

Jakubowski Ryszard
Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą Fot. Fotolia
Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jazda samochodem jest zajęciem stresogennym. Stres jest jedną z przyczyn zmęczenia i zdenerwowania, a te w prostej linii prowadzą do popełniania błędów i podejmowania niewłaściwych decyzji. Niektóre z nich mogą mieć tragiczne skutki.

Nie istnieje uniwersalna recepta na walkę ze zmęczeniem i stresem za kierownicą, ponieważ każdy człowiek jest inny i każdy inaczej reaguje na wydarzenia i sytuacje, z którymi ma do czynienia. Wniosek, jaki z powyższego można wysnuć, jest prosty: Należy unikać sytuacji trudnych, stresujących i denerwujących.

REKLAMA

Zobacz też:Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

REKLAMA

Istnieje pewna stara i często zapominana prawda: Jazda samochodem powinna być środkiem do osiągnięcia celu, a nie – celem samym w sobie. Tak więc jadąc na wczasy z rodziną mamy tylko jeden cel: Dojechać cało do miejsca przeznaczenia. Nie jest i mnie może być naszym celem pokazywanie wszystkim napotkanym ludziom, jaki wspaniały kierowca wiezie swoich najbliższych i co potrafi robić ze swoim samochodem. Idealny kierowca zachowuje się na drodze tak, aby jak najmniej się rzucać w oczy innym, jak najrzadziej bezwzględnie egzekwować swoje prawa i przywileje a także trzymać się jak najdalej od rodzących się na drodze konfliktów z innymi kierowcami.

Niektórzy bardzo młodzi wiekiem i stażem kierowcy uważają taki styl jazdy za brak umiejętności. Jest to jednak, wbrew powielanym przez nich opiniom, jeden z najwyższych stopni wtajemniczenia, dający największe szanse na uniknięcie przykrych zdarzeń. Przeciętny użytkownik samochodu, a takich jest ponad 99% kierowców, nie jest i nie ma najmniejszych szans, aby zostać kierowcą rajdowym lub wyścigowym, tak więc nie musi uczyć się i trenować jazdy wyczynowej w drodze do pracy czy podczas podróży z rodziną. Im spokojniejsza i bardziej płynna jazda, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zmęczenia i stresu.

Zmęczenie psychiczne kierowcy bardzo często jest przyczyną zmęczenia fizycznego, a ściślej – psychosomatycznego. Wygodny fotel, urządzenia wspomagające układ kierowniczy i hamulcowy, łatwość zmiany biegów lub skrzynia automatyczna – wszystkie te udogodnienia powodują, że kierowanie samochodem prawie wcale nie wymaga wysiłku fizycznego. Mimo to wielu kierowców po przejechaniu kilkuset kilometrów odczuwa realne zmęczenie, połączone z różnymi bólami mięsni i stawów, bólem głowy, opóźnioną reakcją na bodźce zewnętrzne itp. Jest to typowy objaw przekładania się zmęczenia psychicznego na fizyczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też:Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Prowadząc samochód kierowca nie powinien się zbytnio rozpraszać, a więc jego udział w rozmowach z pasażerami powinien być ograniczony do tematów łatwych, nie budzących kontrowersji czy sporów. Nie jest wskazane komentowanie i dopuszczenie do komentowania zachowania innych kierowców i wydarzeń na drodze. Pasażerowie powinni powstrzymać się od udzielania rad i wskazówek kierowcy – tylko on odpowiada za bezpieczeństwo i za ewentualne skutki zdarzeń, których przyczyna może leżeć w zastosowaniu się do pouczeń ze strony pasażerów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]

REKLAMA

Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

Polski rynek ze wzrostami sprzedaży w 2024 r. Auta osobowe drożeją, a dostawcze... tanieją

Blisko 50 tys. fabrycznie nowych aut osobowych. Na tyle został wyceniony rynek w Polsce w marcu. Lider? Ten jest tylko jeden. Pozycję zachowuje Toyota.

REKLAMA