| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Trasa > Jak bezpiecznie przejeżdżać przez małe miejscowości?

Jak bezpiecznie przejeżdżać przez małe miejscowości?

Jazda przez wioski, zarówno leżące przy drogach przelotowych o dużym natężeniu ruchu, jak i przy bocznych, po których przejeżdżą zaledwie kilka pojazdów w ciągu godziny, nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Przyczyn jest wiele.

Mieszkańcy wsi traktują bardzo często każdego przejezdnego jako intruza, zakłócającego ich spokój i porządek, panujący od lat. Toteż trudno od nich oczekiwać racjonalnych zachowań,. Zgodnych z przepisami i dobrymi obyczajami. W każdej chwili można napotkać na zorganizowaną spontanicznie blokadę drogi w ramach jakiegoś lokalnego „słusznego” protestu. Absurdalnym obyczajem jest blokowanie drogi przed orszakiem ślubnym dla wymuszenia poczęstunku w postaci kilku butelek wódki. Zdarza się, że do blokady stosuje się stalową linę rozciągniętą między drzewami lub słupami, o której potem wszyscy zapominają.

Zobacz też: Jak zachować ostrożność podczas podróży?

Prawdziwą zmorą kierowców, jadących przez wioski wieczorem i nocą są ich pijani mieszkańcy. Alkohol dodaje im animuszu i wówczas cały świat należy do nich, tak więc można się spodziewać po nich wszystkiego, nawet ataku na przejeżdżający samochód przy pomocy kamieni, kołków wyrwanych z płotów itp. Co gorsza, zdarza się czasem że zamroczony alkoholem rolnik uśnie na środku drogi. Dlatego jazda przez wioski musi być bardzo ostrożna, z maksymalnym skupieniem uwagi i z bardzo ograniczoną prędkością.

Ograniczenie prędkości nawet większe, niż wynika to z przepisów, wynika także z możliwości nagłego pojawienia się na drodze zwierząt: psów, kotów, a często także krów i koni. W porze nocnej i tuż przed świtem na drodze mogą pojawić się nieoświetlone furmanki. Na części z nich mogą jechać osoby zamroczone alkoholem, co oznacza, że taki pojazd jedzie tam, gdzie chce ciągnący go koń. Zdarzają się także, i to bardzo często, pijani kierowcy, zwłaszcza młodzi i bardzo młodzi, tuż po zamknięciu lokalnych dyskotek. Można także spotkać pijane osoby starsze, jadące swoimi wiekowymi pojazdami – samochodami lub motocyklami o przerażającym stanie technicznym, często bez świateł, z niedziałającymi hamulcami.

Zobacz też: Jak bezpiecznie poruszać się w terenie pozamiejskim?

Najbezpieczniejszą porą przejazdu przez wioski są godziny przedpołudniowe w dni powszednie, kiedy dzieci znajdują się w szkołach a ich rodzice są zajęci pracami polowymi lub w obejściach. Najniebezpieczniejszą – godziny przedwieczorne, wieczorne i nocne w dni poprzedzające święta, przedpołudniowe w święta i tuż przed świtem w dni targów w okolicznych miejscowościach. Niebezpieczne są dni, kiedy w wioskach odbywają się festyny, wiece oraz ewentualne protesty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »