REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kultura jazdy autostradą oraz drogą ekspresową

Magdalena Jakubowska
Podróżując autostradą warto przestrzegać kilku ważnych zasad; fot. Newspress.
Podróżując autostradą warto przestrzegać kilku ważnych zasad; fot. Newspress.

REKLAMA

REKLAMA

Autostrady i trasy szybkiego ruchu budowane są, abyśmy mogli podróżować bezpiecznie, szybko i bez stresu. Z tego względu, podróżując po autostradzie, powinniśmy zachowywać się tak, aby nie powodować zagrożenia oraz nie tamować ruchu, po prostu podróżować bezpiecznie i szybko. Autostrady i trasy szybkiego ruchu są miejscem, gdzie „wolno” nie zawsze znaczy bezpieczniej.

Podróżując autostradą warto przestrzegać kilku ważnych zasad:

REKLAMA

REKLAMA

- podróżujmy płynnie, jeżeli jest to możliwe, to ze stałą prędkością,
- utrzymujmy bezpieczny odstęp pomiędzy samochodami,
- sygnalizujmy wszelkie manewry z dużym wyprzedzeniem,
- gdy widzimy zagrożenie, włączmy światła awaryjne,
- używajmy lewego pasa jedynie do wyprzedzania,
- nie zatrzymujmy samochodu na poboczu bez poważnego powodu, w razie awarii wezwijmy pomoc,
- nie cofajmy oraz nie zawracajmy,
- często spoglądajmy w lusterko wsteczne,
- ułatwiajmy innym włączenie się do ruchu oraz zmianę pasa,
- jeżeli ktoś chce nas wyprzedzić, pozwólmy mu na to.

Wjeżdżając na autostradę powinniśmy ustalić optymalną dla siebie prędkość. Na autostradzie możemy poruszać się z prędkością maksymalną 130 km/h, natomiast na drodze ekspresowej nie więcej niż 110 km/h. Zwalnianie i przyspieszanie bez powodu wywołuje niepokój wśród innych kierowców. Na autostradzie powinniśmy podróżować swoim tempem po właściwym pasie. Jeżeli ktoś chce nas wyprzedzić, pozwólmy mu na to.

Zobacz też: Jak pokonywać długie trasy?

Autostrada przeznaczona jest dla samochodów, które mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h. Nie oznacza to jednak, że 40 km/h jest prędkością minimalną obowiązującą na autostradzie - nie ma określonej prędkości minimalnej. Kierowca zobowiązany jest jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, ale również z taką, która nie utrudnia jazdy innym kierującym. To kierujący decyduje, jaka prędkość w danych okolicznościach jest bezpieczna. Jeśli zimą nawierzchnia jest śliska, bezpieczna prędkość może okazać się mniejsza niż 40 km/h.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Na autostradzie wszystkie manewry powinniśmy sygnalizować i rozpoczynać wcześniej. Zwłaszcza te, które wiążą się ze zmianą pasa ruchu. Jeśli widzimy w lusterku samochód jadący z większą prędkością, nie blokujmy mu możliwości wyprzedzenia nas. 

Na autostradzie i drodze ekspresowej obowiązuje zakaz zatrzymywania. Jeżeli jesteśmy zmuszeni się zatrzymać, zróbmy to na pasie awaryjnym przeznaczonym dla karetek i służb porządkowych i włączmy światła awaryjne. Kierowca oraz pasażerowie wysiadając z samochodu powinni zachować szczególną ostrożność i udać się jak najdalej od nitki asfaltu, przejść za barierę. Kierowca powinien ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości nie mniejszej niż 100 metrów za samochodem. Dobrze, jeżeli kierowca założy wtedy kamizelkę odblaskową.

Zobacz też: Jak jeździć autostradami, drogami ekspresowymi itp?

Podróżując autostradą starajmy się pomóc innym kierowcom w bezproblemowej jeździe, myślmy nie tylko o sobie. Takie zachowania ułatwią również nam podróżowanie i będziemy mogli liczyć na kulturalne zachowanie innych kierowców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

REKLAMA

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

REKLAMA